Кіностудія «ХПІ-фільм»

ЖИТТЯ МОЄ – КІНЕМАТОГРАФ

«Так що ж таке ця студія? Це як перше кохання.
З ним ніколи не одружуються. Та пам’ятають усе життя…»
Аркадій Швецький, студієць.

Жовтень – знаковий місяць у житті Кіностудії «ХПІ-фільм». У жовтні кіностудія народилась! Щороку в жовтні проводився набір студентів, і починалося таїнство занять, пошуків і відкриттів талантів, особистостей, світу світла і тіней – світу Кіно! У жовтні залишив цей світ Аркадій Фаустов, залишив нас і кіностудію… Зараз жовтень 2018-го – і на кіностудію чекає новий поворот – до світла чи в тінь? Не знає ніхто, навіть ті, хто думають, що знають… «Якщо Господь не зведе Дому, марно працюють ті, хто будує його»… Сподіваємося, що восторжествують розум, доброта, любов. І увімкнуться прожектори, і молодий дзвінкий голос вигукне: «Мотор!», і почнеться зйомка нового чудового фільму, сюжету, події для довгого серіалу під назвою «Кіностудія «ХПІ-фільм». Як сказав один великий французький кінорежисер: «Мій фільм готовий – його залишилося лише зняти». Отже, почнемо!

Кіностудія «ХПІ-фільм» – перша вузівська любительська кіностудія у колишньому Союзі! У жовтні 1957 року випускник ХПІ, нині професор Володимир Петрович Зубар – один із найталановитіших учасників студентської самодіяльності – повернувся до рідного ХПІ з заводу ХЕМЗ, щоб створити кіностудію. Це прагнення об’єднало яскраві індивідуальності, виникла ініціативна група: В. Зубар, Є. Шорох, А.Магдалiнов, М. Чопенко В. Малінов, Л.Пушкiна, Ю. Файнер та багато iнших. Ідею схвалив і підтримав ректор М. Ф. Семко. Біля витоків студії стояли лідери профспілкової і комсомольської організації інституту: Б.Левченко, А.Грабченко та iншi. Першим офіційним співробітником став Аркадій Гордєєв, який присвятив студії все своє життя. У ті далекі 50-і в студії зібралася група студентів, що з ентузіазмом брала участь у її діяльності. У 1958 році були зняті перші документальні фільми «Ми на цілині» – про перший студентський загін Політеху (фільм демонстрували кінотеатри всього Союзу), «Початок шляху»; перший вузівський ігровий фільм «Останній лист», режисер Є. Шорох. У одній з головних ролей знявся Ігор Миколайович Бір – у минулому асистент Сергія Ейзенштейна, на кіностудії він навчав студентів режисурi та акторській майстерності. У 1961 році сатиричний фільм «Геть з дороги» зробив студійців кореспондентами Всесоюзного журналу «Фітіль». Фільм «Ця славна Т-34» з ініціативи письменника Костянтина Симонова було включено до його документального телециклу «Солдатські мемуари». З 1959 року існували разом кіностудія і кінолабораторія, налагоджувалось виробництво учбових фільмів. Легендарний фільм «КВН-65» створювали на студії яскраві, талановиті, дотепні учасники самодіяльності і зірки команди КВН Політеху Аркадій Інін, Володимир Фокін, Гарик Черняховський, які стали згодом професіоналами, і Аркадій Фаустов, котрому Володимир Зубар незабаром передав кіностудію… А те, що виступ команди КВН ХПІ у грі з ХДУ супроводжувався фільмом – це було вперше в історії цієї гри в Союзі. Все творче життя А. М. Фаустова пов’язане з ХПІ, спочатку із самодіяльністю, потім – довгі роки – з кіностудією. І це завжди було яскраво, оригінально, талановито, професійно. З 1968 р. Фаустов почав проводити масові набори студентів до любительської кіностудії. Постійно займаючись самоосвітою, він навчав їх основам режисури, сценарної та акторської майстерності. Його соратники Володя Лазько та Жора Пархоменко навчали операторській справі та мультиплікації. Рівень підготовки був таким високим, що кіностудію почали називати «Малий ВДІК»…

А ще Кіностудія – це Острів Свободи! Панувала незвичайна творча атмосфера, дух свободи, братства, любові. У 70-і роки минулого століття на студії було багато яскравих індивідуальностей, деякі з них потім стали співробітниками кіностудії та кінолабораторії, деякі зайнялися кіно, іншими мистецтвами професійно: Юра Бродський – кінооператор, Віталій Фінкель, Ігор Горбатенко і Міла Чернецька присвятили себе театрові, Любов Полєхіна – кіноактриса, Аркаша Швецький – письменник, автор тонких, сумно-іронічних і ліричних оповідань (живе в США, пише російською та англійською мовами), Боря Шустерман – кінорежисер, оператор, Ігор Лазько відцифровує кіно- та відеофільми, монтує, художньо їх оформлює. Саша Голубчик, Люда та Сергій Перетяченки створили Приват-ТВ. Є навіть володар «Оскара» Євгеній Мамут (зараз у нього та його дружини Ірини Борисової своя мультстудія в США). Можна сказати, що в США своєрідна філія Кіностудії – крім уже згаданих, доля закинула до Штатів студійців першого набору Влада Ольшанського, Сашу Маргуліса та ще кілька чоловік. А от дівчата – студійки першого набору 1968 року – всі тут: Валя Сириця-Єрисова, Юля Боговик, Льоля Гусакова, Наташа Вінтрович, Валя Єфименко, Іра Гуревич та багато інших. Довгі роки працював у кінолабораторії один із наших «батьків-засновників», який починав із Зубарем, В.А. Малінов, дуже досвідчений оператор, неабияка особистість, майстер на всі руки, завжди готовий прийти на допомогу. При цьому – акторські здібності і багатий тембр голосу, що не раз використовувалось у фільмах студії – в кадрі і поза кадром. І зараз на кіностудії працюють студійці перших наборів: Петро Імшенецький, Василь Столбовий, Ірина Фаустова (до студії працювала в Кінопрокаті, створила кіноцентр «Колаж-90», кінознавець).