В ХПІ презентували новий курс EcoSKILL для ВПО

В Національному технічному університеті «ХПІ» відбулося засідання Круглого столу в рамках реалізації освітнього проєкту EcoSKILL, що спрямований на перепідготовку внутрішньо переміщених осіб для роботи у сфері сонячної енергетики. Проєкт реалізується Громадською організацією «Об’єднання молодих науковців НТУ «ХПІ» за фінансової підтримки Razom for Ukraine. Захід об’єднав понад два десятки представників різних сфер: професорсько-викладацький склад і методистів  Харківського Політеху, бізнесменів  у галузі геліоенергетики, зокрема «Асоціації сонячної енергетики України», Спілки волонтерів Харкова, Харківського центру зайнятості та інших зацікавлених стейкхолдерів.

Круглий стіл в НТУ «ХПІ» став майданчиком для обговорення актуальних викликів та можливостей для працевлаштування внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в секторі відновлюваної енергетики, зокрема у сфері встановлення та обслуговування сонячних електростанцій (СЕС).

Основні теми обговорення:

  • Поточний стан ринку праці у галузі сонячної енергетики та перспективи розвитку.
  • Взаємодія освітніх установ, бізнесу та волонтерських організацій у підготовці реінтеграції ВПО та підготовці кадрів
  • Роль психологічної підтримки та адаптації ВПО до нових умов працевлаштування.

Так, голова правління «Асоціації сонячної енергетики України» (АСЕУ) Владислав Соколовський представив аналіз сучасного стану та перспектив ринку сонячної енергетики в Україні. «Сьогодні попит на кваліфікованих інсталяторів СЕС суттєво перевищує пропозицію. Якщо раніше будівництво сонячних станцій зупинялося на зиму, то зараз інсталяційні роботи тривають навіть у грудні. Є гостра потреба у фахівцях, які вміють працювати із системами автономного енергозабезпечення», — відзначив Владислав Соколовський.

Зі свого боку завідувач кафедри електричних станцій Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки  НТУ «ХПІ» Олекандр поділився новими підходами до організації освітнього процесу, вказав на можливості університету та проблеми, з якими стикається вища освіта.

В рамках Круглого столу було презентовано програму курсу EcoSKILL, який стартує навесні 2025 року в Харкові та триватиме три місяці. Навчання включає:

  • Базові технічні навички для монтажу та налаштування сонячних електростанцій.
  • Основи експлуатації, технічного обслуговування та ремонту СЕС.
  • Практичні заняття на обладнанні сучасного зразка.
  • Психологічну підтримку та адаптацію ВПО до умов нового ринку праці.
  • Soft skills та бізнес-навички, як то написання резюме, проходження співбесіди, ведення підприємницької діяльності (ФОП), робота в команді.

Очікується, що у 2025 році курс EcoSKILL пройдуть 100 слухачів, більшість із яких – внутрішньо переміщені особи, які шукають можливості для професійної адаптації та кар’єрного зростання у секторі поновлюваних джерел енергії.

За підсумками Круглого столу було сформовано кілька ключових напрямів для подальшого розвитку ініціативи:

  • Посилення співпраці між освітніми установами та підприємствами для створення стажувань і подальшого працевлаштування випускників курсу.
  • Впровадження додаткових навчальних модулів у програму, що охоплюватимуть новітні технології у сонячній енергетиці.
  • Розширення можливостей для залучення ВПО та інших соціально вразливих груп населення до навчання та перекваліфікації.

«Отримані знання дозволять учасникам відчувати впевненість у своїх силах та стати більш незалежними у виборі кар’єрного шляху. Вони зможуть не лише шукати нові робочі місця, а й започатковувати власний мікробізнес. Особливо це актуально зараз, коли в секторі відновлюваної енергетики діє багато програм підтримки для малого бізнесу», — підкреслив директор Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки  Роман Томашевський.

Проєкт EcoSKILL є важливим кроком на шляху до енергетичної незалежності країни, соціальної адаптації ВПО та створення нових робочих місць у перспективній галузі. Учасники заходу висловили сподівання, що подібні ініціативи сприятимуть розвитку української економіки та відновленню енергетичної інфраструктури.

Круглий стіл, який об’єднав понад два десятки представників різних сфер: професорсько-викладацький склад і методистів Харківського Політеху, бізнесменів  у галузі геліоенергетики, зокрема «Асоціації сонячної енергетики України», Спілки волонтерів Харкова, Харківського центру зайнятості та інших зацікавлених стейкхолдерів, відбувся 6 лютого 2025 року.

Довідка:  

Razom for Ukraine – неприбуткова організація, яка працює над розкриттям потенціалу України, сприяючи її безпеці, процвітанню та демократичному розвитку. Razom for Ukraine підтримує коротко- та довгострокові ініціативи, співпрацюючи з українськими та міжнародними партнерами для реалізації проєктів у сферах освіти, гуманітарної допомоги, розвитку громадянського суспільства та економічної підтримки. Razom об’єднує волонтерів в Україні та США, створюючи спільноту, що сприяє ефективному втіленню важливих для України програм. У 2023 році Forbes Україна визнав Razom однією з десяти найкращих благодійних організацій країни.

ГО «Об’єднання молодих науковців НТУ «ХПІ» була заснована у 2017 році з метою створення сприятливих умов для розвитку молодих вчених, підтримки їх наукових, освітніх та соціальних ініціатив. Організація активно працює над впровадженням інноваційних ідей, надаючи молодим дослідникам доступ до необхідних ресурсів, менторської підтримки та можливостей для професійного зростання. Одним із ключових напрямів діяльності є сприяння впровадженню технологічних та енергетичних інновацій, зокрема у сфері відновлюваної енергетики. Після початку повномасштабної війни ГО сфокусувалася на інженерному прототипуванні у рамках Ukrainian Assistive and Biomedical Engineering Hub, який реалізується за підтримки Посольства США в Україні, а також на підготовці спеціалістів із відновлюваної енергетики через проєкти AlterEnergy, та EcoSKILL.

АСЕУ найбільше профільне об’єднання сонячної індустрії в Україні, до якого входять інвестори промислових сонячних електростанцій, компанії-проектувальники, ЕРС-підрядники та забудовники сонячних електростанцій, сервісні компанії СЕС, виробники обладнання для сонячних електростанцій, дистриб’ютори та інсталятори невеликих СЕС, спеціалізовані на енергетиці юридичні та консалтингові компанії, страхові і транспортні підприємства, компанії, що займаються утилізацією сонячних панелей, а також власники домашніх сонячних станцій.

Спілка Волонтерів Харкова неприбуткова організація, місією якої є допомога постраждалим від військової агресії харків’янам та жителям Харківської області. Ми намагаємось забезпечити постраждалих всім необхідним – ліками, їжею, дитячим харчуванням, одягом, та ін. Спілка волонтерів Харкова допомогає ветеранам ЗСУ; мешканцям деокупованих територій та населених пунктів, наближених до зони бойових дій; пацієнтам шпиталей, поліклінік та лікарень на підставі запитів.

Поділитись: