Міжнародне співробітництво

 

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» має давні традиції міжнародного співробітництва. У 2023 році міжнародним зв’язкам університету виповнилося 95 років. Всі ці роки НТУ «ХПІ» здійснює широку програму міжнародного співробітництва, постійно зміцнює та розширює науково-технічні зв’язки з провідними вищими навчальними закладами та організаціями багатьох країн світу, є учасником найпрестижніших програм та проєктів, що фінансуються міжнародними організаціями та фондами. Метою цієї роботи є інтеграція у світові економічні системи, залучення в сферу освіти України іноземних інвестицій, отримання грантів на наукову роботу, підвищення якості навчання та організації навчального процесу.

Основні напрямки міжнародної діяльності НТУ «ХПІ»:

  • включення міжнародних компонент в навчальну та наукову сфери життєдіяльності університету;
  • участь у міжнародних навчальних та наукових проєктах та програмах;
  • сприяння академічному обміну студентами, викладачами та науковцями;
  • забезпечення випускників професійними знаннями, навиками міжкультурного спілкування;
  • наявність постійного контингенту закордонних студентів, аспірантів, стажерів.

Наразі університет має угоди про співпрацю з понад 200 провідними вищими навчальними закладами та науковими організаціями з 39 країн світу (Австрія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Іспанія, Італія, Китай, Корея, Литва, Латвія, Нідерланди, Німеччина, Польща, Румунія, Словаччина, США, Угорщина, Франція, Швеція та ін.), у тому числі з 20 країнами Європейського Союзу, є постійним та повноправним членом найбільш авторитетних академічних асоціацій Європи та світу:

  • Альянс університетів за демократію (Alliance of Universities for Democracy, AUDEM) з 1998 року;
  • Європейська асоціація університетів (European University Association, EUA) з 2007 року;
  • Мережа університетів Чорноморського регіону (Black Sea Universities Network, BSUN) з 2009 року;
  • Євразійська асоціація університетів (Euroasian Universities Association, EUA) з 2009 року.

Важливим кроком інтеграції університету до європейського освітнього простору стало підписання ректором НТУ «ХПІ» професором Леонідом Товажнянським у вересні 2005 року у старішому вищому навчальному закладі Європи Болонському університеті (Італія) Великої Хартії Університетів («Magna Charta Universitatum»), чим було офіційно засвідчено приєднання НТУ «ХПІ» до Болонського процесу.

Стратегія інтернаціоналізації є складовою частиною стратегії розвитку Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Стратегія інтернаціоналізації має забезпечувати зміцнення позицій та конкурентоспроможності університету у світовому освітньому та науковому просторі за рахунок постійного підвищення якості надання освітніх послуг за світовими критеріями, що передбачає комплекс заходів спрямованих на покращення міжнародного іміджу університету, розвиток наукових та освітніх програм.

Згідно зі стратегією інтернаціоналізації НТУ «ХПІ» пріоритетними напрямками розвитку університету є:

  • розвиток міжнародної академічної та наукової мобільності, участь у міжнародних освітніх і наукових програмах;
  • розширення географії міжнародних зв’язків, укладення двосторонніх і багатосторонніх договорів з науковими інституціями та вищими навчальними закладами закордону;
  • інтенсифікація розповсюдження інформації про можливість участі у міжнародних проєктах серед кафедральних колективів з метою їх залучення до підготовки проєктних заявок та реалізації міжнародних проєктів;
  • активізація роботи із пошуку закордонних ЗВО-партнерів для розробки та впровадження у навчальний процес напрямів підготовки із отриманням подвійних дипломів про вищу освіту;
  • посилення роботи із пошуку можливостей отримання грантів для участі студентів і викладачів у міжнародних освітніх програмах, зокрема стажуваннях;
  • забезпечення координації діяльності підрозділів університету з розробки та виконання міжнародних угод і договорів.

Участь у міжнародних проєктах та програмах є елементом стратегії інтернаціоналізації НТУ «ХПІ», а їх реалізація – важливим фактором підвищення якості навчання та апробації на практиці постулатів Болонської декларації. Щорічно в університеті реалізується понад 70 освітніх і науково-дослідних міжнародних проєктів.

З 2015 року університет активно долучився до програми Європейського Союзу ERASMUS+ напрямку КА1 (академічна мобільність). Програма підтримує мобільність, проекти співпраці, партнерства і заходи у сфері освіти, професійної підготовки, молоді та спорту. Участь у програмі – це чудова можливість для студентів та академічного персоналу пройти навчання або стажування у найкращих університетах Європи, розвинути свої навички, порівняти освітні методики, вільно оволодіти іноземною мовою та здобути безцінний життєвий досвід. У програмі можуть брати  участь студенти (бакалаври, починаючи з II курсу навчання, магістри), аспіранти, викладачі та адміністративний персонал. Учасники отримують фінансову підтримку/стипендію, яка покриває усі витрати на транспорт та проживання за кордоном. Термін навчання за кордоном, так само як і отримані кредити, мають бути зараховані рідним університетом.

На теперішній час, в рамках цієї програми в університеті реалізується понад 40 проєктів ERASMUS+ напрямку КА1 співробітництва з провідними вищими навчальними закладами Європи.

Університет активно приймає участь в реалізації  проєктів програми ЄС ERASMUS+ напрямку КА2 (розвиток потенціалу у сфері вищої освіти), програм Німецької служби академічних обмінів (DAAD), Польського національного агентства з академічного обміну (NAWA), інших науково-технічних проєктів та програм в рамках міжурядових угод.

Досвід, накопичений у результаті виконання міжнародних проєктів, є дуже цікавим і чутливо впливає на всі напрямки життя НТУ «Харківський політехнічний інститут» та створює міжнародне інтелектуальне поле університету.

Свідоцтвом міжнародного визнання НТУ «ХПІ» є кількість грантів, які отримані університетом від міжнародних фондів та програм за наукову роботу. Це стало можливим завдяки тісним науковим зв’язкам між кафедрами НТУ «ХПІ» зі своїми закордонними партнерами в таких галузях, як енергозбереження, промислова та медична електроніка, нанотехнології, фізичне матеріалознавство для електроніки та геліоенергетики, турбінобудування, двигуни внутрішнього згоряння, фізика металів та напівпровідників, динаміка та міцність машин, матеріалознавство, біонанотехнології, програмна інженерія і інформаційні технології управління, системи інформації, електропривід, композиційні матеріали, технологія кераміки, вогнетривів, скла та емалей, неорганічна хімія, синтез жирів, технології зв‘язаного азоту, тепломасообмін, прикладна математика, що дозволило більш ефективно проводити спільні наукові дослідження.

Завдяки роботі міжнародних дослідницьких команд, створених в рамках міжнародних науково-дослідницьких проектів, вдалося досягти позитивних результатів, а саме: збільшити об’єми фінансування; обновити лабораторну базу; досягти передових наукових результатів; представити їх на міжнародних конференціях.

Для координації міжнародної діяльності кафедр та інших підрозділів  університету у НТУ «ХПІ» працює відділ міжнародних зв’язків, створений у 1980 році. Діяльність відділу спрямована на організацію та підтримку міжнародного партнерства університету в освітній, науково-технічній та культурній  сферах, розширення та зміцнення міжнародних зв’язків і авторитету університету у світовому науково-освітньому простору. Пріоритетним завданням відділу є реалізація стратегії міжнародної діяльності університету.

НТУ «ХПІ» активно підтримує та розвиває  програми обміну студентів, аспірантів, професорсько-викладацького складу та науковців – міжнародні академічні програми обміну, гранти та стипендії, навчання та стажування у ВНЗ – партнерах НТУ «ХПІ», проходження мовних курсів та літніх виробничих практик для студентів у таких країнах, як Франція, Угорщина, Румунія, Польща, Німеччина. Це дає можливість підвищення рівня теоретичної та практичної підготовки, проведення авторських досліджень з використанням сучасного обладнання і технологій, опанування новітніми унікальними методами, набуття досвіду провадження науково-дослідної діяльності, забезпечення інформаційного обміну та розширення наукових контактів.

Університет докладає великих зусиль для того, щоб процес виїзду студентів за кордон не був одностороннім. Цьому сприяє те, що в університеті є близько 40 освітніх програм, де викладання проводиться англійською мовою, працює 13 програм подвійного диплому з вишами Німеччини, Словаччини, Франції, Австрії, Польщі, Чехії, Болгарії, Кореї та Китаю, що дозволяє нашим студентам паралельно отримувати дипломи європейського та мирового зразка.

З метою активізації міжнародного співробітництва і мобільності НТУ «ХПІ» активно займається питанням збільшення кількості студентів і викладачів, які б могли на достатньо високому рівні володіти іноземною мовою. Так, в університеті активно працює Освітній центр «Німецький технічний факультет», який є єдиним координаційним центром взаємодії НТУ «ХПІ» з провідними німецькими та австрійськими університетами, працедавцями та фондами підтримки студентів, викладачів та науковців. Освітній центр надає унікальну можливість для студентів усіх спеціальностей вивчення німецької мови протягом всього строку навчання в університеті.

Кожного року за кордон на наукову роботу та стажування, для участі у конференціях та симпозіумах, на навчання по різним програмам  виїжджає понад 300 наукових співробітників, викладачів, студентів та аспірантів НТУ «ХПІ». Більшість цих програм повністю фінансується Європейським Союзом (програма ERASMUS+), Німецькою службою академічних обмінів (DAAD), Польським національним агентством з академічного обміну (NAWA),  іншими міжнародними або національними фондами.

Щороку на базі університету проводиться понад 30 міжнародних науково-технічних конференцій, низка крупних міжнародних форумів, презентацій та виставок. Університет постійно бере участь у міжнародних виставках за кордоном.

За активну міжнародну співпрацю НТУ «ХПІ» неодноразово визнавався одним із найкращих університетів як регіону, так і України.

НТУ «Харківський політехнічний інститут» гідно представлений у престижних міжнародних рейтингах. Так, за результатами найбільш впливового світового рейтингу QS World University Rankings, університет входить в ТОП-1000 кращих вищих навчальних закладів світу за показником їх досягнень в області освіти і науки і за тим же рейтингом продовжує утримувати марку кращого технічного вишу країни, увійшовши до  ТОП-5 найкращих університетів України. За версією британського агентства The Times Higher Education, НТУ «Харківський політехнічний інститут» у 2019 році увійшов до щорічного світового рейтингу дослідницьких університетів The Times Higher Education World University Rankings, ставши одним з двох технічних вузів України, які потрапили в цей престижний світовий рейтинг, займаючи з 2019 року до теперішнього часу позицію 1001+ кращих вишів світу.

Отже, можна впевнено стверджувати, що Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» — насправді європейський університет, випускники якого все більше затребувані на міжнародному ринку праці. При цьому здобутки вітчизняної вищої школи вдалося поєднати з основними принципами Болонської декларації, що обумовлює високу оцінку університету.

 

Контактнi особи:

Хрипунов Геннадій Семенович
Проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки)
Тел/факс: +38 (057) 706-32-16
E-mail: khrip@ukr.net

 

Гончаров Олександр Андрiйович
Начальник вiддiлу мiжнародних зв’язкiв
Тел.: +38 (057) 706-32-28
E-mail: Oleksandr.Goncharov@kpi.kharkov.ua

 

НТУ «ХПІ»
вул. Кирпичова, 2
Харків, 61002, Україна
E-mail: omsroot@kpi.kharkov.ua