Викладачі НТУ «ХПІ» створили унікальне мозаїчне панно з уламків розбитого скла Хімічного корпусу, який постраждав внаслідок ракетних атак рф по Харкову в ніч на 1 березня 2025р. На ньому зображений логотип ХТІ (історична назва ХПІ), стилізована абревіатура, колба з «дзеркальним» розчином, що асоціюється з хімічним виробництвом, та червоно-чорна слобожанська вишиванка як символ національної ідентичності. Окрім скла з вибитих вікон, у роботі використано керамічні елементи, дзеркальні фрагменти та гіпсові деталі. Автори панно – професорки кафедри технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей: Олена Федоренко, Оксана Борисенко і Вікторія Тараненкова. Майстрині назвали свій витвір «Код незламності», як нагадування про стійкість та незламність нашого міста, харків’ян, політехніків.
У ніч на перший день весни 2025 року Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» зазнав нищівних ударів. Постраждали будівлі університетського кампусу, зокрема Науково-технічна бібліотека, Головний архітектурний та Хімічний корпуси. Розбите скло, зруйновані вікна та уламки плитки стали символом болю та руйнування.
Але навіть з руїн може народитися щось прекрасне. Три викладачки кафедри технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей Навчально-наукового інституту хімічних технологій та інженерії – завідувачка кафедри Олена Федоренко, Оксана Борисенко і Вікторія Тараненкова прагнули перетворити символ руйнування на мистецтво відродження, передаючи через мозаїку свої відчуття майбутнім поколінням політехніків. Вони презентували мистецький проєкт «Код незламності» — мозаїку, створену з уламків вікон, що були зруйновані внаслідок обстрілів. В роботі також використані керамічні елементи, дзеркальні фрагменти та гіпсові деталі.
«Навіть з уламків можна створити витвір мистецтва, який стане нагадуванням про красу і стійкість нашого університету, — розповідає одна з авторок проєкту завідувачка кафедри технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей НТУ «ХПІ» Олена Федоренко. – На створення такого панно нас надихнули роботи харків’янки Валентини Гук. Цю картину ми підкреслили такою мозаїкою, котра буде передавати наші відчуття тим, хто буде працювати після нас у ХПІ».
На мозаїчному панно зображено логотип ХТІ (Харківський технологічний інститут — історична назва ХПІ), стилізована абревіатура, колба з «дзеркальним» розчином, що асоціюється з хімічним виробництвом, та червоно-чорна слобожанська вишиванка, як символ національної ідентичності та культурної спадщини. «Код незламності» є частиною масштабного мистецького руху, спрямованого на відновлення та збереження культурної пам’яті під час війни. Подібні проєкти демонструють, що навіть у найтемніші часи творчість та мистецтво можуть стати джерелом сили та натхнення.