Українському Едісону професору Віктору Барському – 90 років

17 червня 2025 року святкує своє 90-річчя випускник ХПІ, український винахідник, Голова Правління Міжнародного консорціуму «Енергозберігання», доктор технічних наук професор Віктор Барський. За майже 70 років своєї наукової й інженерної діяльності Віктор Олексійович здобув визнання як один із провідних світових фахівців у галузі електротехніки, електроприводу та перетворювальної техніки. Багато років він брав активну участь у роботі спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій в НТУ «ХПІ». Професор Віктор Барський є активним представником Інституту інженерів-електриків США, почесним учасником Української Асоціації інженерів-електриків та Асоціації «Автоматизований електропривод». У його доробку – понад 360 наукових праць, винаходів і патентів. І сьогодні під науковим керівництвом Віктора Барського розробляються нові електромеханічні системи на основі синхронних двигунів з постійними магнітами для міського та залізничного транспорту, промисловості, ЖКГ та інших галузей, а також нові електроприводи з вбудованими накопичувачами енергії та сучасні розподільні пристрої.

Історія Харківського Політеху – це історії і його випускників, особливо тих, хто своїм життям та діяльністю зміцнював імідж альма матер, високо ніс ім’я політехніка. У 50-ті роки ХХ століття газета ХПІ не раз писала про студента Віктора Барського – відмінника, активіста студентського наукового товариства, спортсмена. У 1957 році він захистив диплом інженера, який підготував під керівництвом видатного вченого і інженера, засновника НДПКІ «Молнія» НТУ «ХПІ» Саула Марковича Фертика. Це була розробка стартерного механічного випрямляча для газових турбін кораблів ВМФ, який не мав аналогів у світі. Вже з 1958 року його почали виробляти на Харківському електромеханічному заводі (ХЕМЗ). Саме на цьому провідному підприємстві Віктор Барський здобув свій перший науковий та виробничий досвід, який вже незабаром почав передавати студентам рідного ХПІ, був керівником їх дипломного проєктування.

На початку 90-х років минулого сторіччя професор Віктор Барський створив і очолив Міжнародний консорціум «Енергозберігання», який об’єднав його однодумців. Колектив займався розробкою та впровадженням в Україні й за кордоном конкурентоспроможних транзисторних перетворювачів з мікропроцесорним управлінням. Протягом багатьох років в Консорціумі проходять практику студенти НТУ «ХПІ», деякі з них потім залишаються тут працювати. Про один із прикладів такого успішного співробітництва розповів давній друг та колега Віктора Олексійовича, професор кафедри автоматизованих електромеханічних систем (АЕМС) НТУ «ХПІ» Володимир Клепіков: «Кафедра АЕМС підготувала багато спеціалістів у галузі енергозберігаючого електроприводу, розробки та впровадження таких систем. При цьому ми взаємодіємо з промисловими підприємствами та організаціями, зокрема з Міжнародним Консорціумом «Енергозберігання» (Харків)». За словами Володимира Клепікова, у Консорціумі стажуються та проходять практику студенти, працюють випускники кафедри. Тут вони здобувають практичні навички, отримують гідну заробітну плату та мають змогу розвиватися в комфортному й дружньому колективі.

Прагнення перетворити результати розробок та досліджень на реальну продукцію професор Віктор Барський демонструє протягом вже майже 70 років. Науковець активно веде наукові дослідження і промислові розробки на найактуальніших напрямках розвитку електроприводу, перетворювальної техніки, автономних енергоустановок та суміжних областей. Важко переоцінити масштабний внесок ювіляра у створення і виробництво нової електротехнічної продукції протягом всіх чотирьох епох розвитку електромеханічних систем: з контактними, електромашинними, тиристорними і транзисторними перетворювачами.

«Відмінною рисою практично кожної інженерної роботи професора Віктора Барського є раціональне поєднання глибоких теоретичних і експериментальних досліджень, – кажуть колеги Віктора Барського. – Він вміє побачити нові завдання і запропонувати несподівані рішення, що викликають інтерес у фахівців. Ініціативи науковця завжди знаходять підтримку у співробітників Консорціуму, партнерів, вчених та керівників промисловості. Віктор Олексійович Барський проявляє стійкість у непростих ситуаціях і завжди вірний справі створення якісно нової вітчизняної техніки. Талант дослідника, прагнення до практичного втілення наукових ідей, уміння об’єднувати навколо себе однодумців — саме ці риси ювіляра дозволяють йому зберігати творчу активність упродовж багатьох років наукової та життєвої діяльності.

Фрагмент відеоінтерв’ю з Віктором Барським ви можете подивитися ТУТ.

Ректорат НТУ «ХПІ», колектив університету, друзі та колеги вітають професора Віктора Барського з ювілеєм! Бажаємо Вам, шановний Вікторе Олексійовичу, щастя, здоров’я, невичерпної енергії, натхнення та нових наукових висот!

 Головні досягнення Віктора Барського:

  •  За активної участі Віктора Барського була розроблена і впроваджена на заводі ХЕМЗ серія тиристорних перетворювачів потужністю до 12000 кВт, на основі яких були переоснащені електроприводи в чорній та кольоровій металургії, гірничо-шахтній промисловості тощо. Це і реверсивні електроприводи з роздільним управлінням, а також перші в країнах СНД промислові перетворювачі частоти на IGBT транзисторах.
  • Під безпосереднім керівництвом професора Віктора Барського були виконані роботи зі створення, виготовлення та введення в експлуатацію унікального випробувального комплексу для електричних машин локомотивів, що не має аналогів у Європі.
  • Було поставлено та введено в експлуатацію понад 1000 комплексів кліматичних установок типу ККЛ для локомотивів та установок кондиціювання повітря для пасажирських вагонів типу КВ-1-28.
  • Розроблено та впроваджено нові тягові багатоканальні тиристорні випрямлячі типу ВУТГ для магістральних тепловозів типів 2ТЕ116У та (2-3)ТЕ25КМ, вироблено понад 40 енергозберігаючих систем ЕКО-3 для котлів середньої та великої потужності, створено серію пристроїв плавного пуску типу РУПП для електроприводів турбомеханізмів, введені в експлуатацію промислові зразки електродвигунів потужністю до 8000 кВт, розроблені, виготовлені та введені в експлуатацію 4 електроприводи шахтних підйомних машин великої потужності та інше обладнання.
  • Професор Віктор Барський на замовлення керівництва держави розробив пропозиції щодо модернізації газотранспортної системи України шляхом впровадження динамічного електроприводу активного типу (ДПА) з вбудованими накопичувачами енергії а також стартер-генераторних систем для газотурбінних двигунів різного призначення.. Ці пропозиції були схвалені Науково-технічною радою під керівництвом Президента НАН України, академіка Бориса Патона і прийняті до впровадження на державному рівні.
  • Сьогодні під науковим керівництвом та за безпосередньою участю професора Віктора Барського розробляються нові електромеханічні системи на основі синхронних двигунів з постійними магнітами для міського і залізничного транспорту, промисловості, ЖКГ та інших галузей, нові електроприводи з вбудованими накопичувачами енергії для різних галузей, продовжуються роботи з впровадження раніше розробленого електроустаткування.
  • Результати наукових досліджень та практичних розробок професора Віктора Барського опубліковані в понад 360 наукових працях, винаходах і патентах.
Поділитись: