Студенти і викладачі Інституту енергетики, електроніки та електромеханіки НТУ «ХПІ» стали учасниками IX Літньої ядерної школи–2025. Захід проходив на промисловому майданчику Рівненської атомної електростанції (Рівненська область, м. Вараш). Протягом десяти днів школа знайомила слухачів з прикладними аспектами атомної енергетики: перетворенням ядерної енергії в електричну, безпечною роботою реакторних установок та парогенераторів тощо. Харківські політехніки виступали з доповідями та лекціями, брали участь у заняттях з тактичної медицини, мистецтва самопрезентації та взаємодії в робочому колективі. Подія об’єднала представників десяти провідних закладів вищої освіти України, які готують спеціалістів для атомно-енергетичного комплексу.
Організаторами IX Літньої ядерної школи–2025 стали АТ «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», філія «Відокремлений підрозділ Рівненська атомна електростанція» та громадське об’єднання «Українське ядерне товариство». У проєкті взяли участь 34 студенти та 11 викладачів із десяти закладів вищої освіти України. Мета школи — ознайомлення студентів з практичними аспектами атомної енергетики: перетворенням ядерної енергії в електричну, розвитком ядерного палива, безпечною експлуатацією реакторних установок та парогенераторів, роботою розподільчих пристроїв електричних мереж і допоміжного обладнання АЕС. Учасники проєкту відвідали Рівненську атомну електростанцію та її навчально-тренувальний центр, а також пройшли заняття з тактичної медицини, мистецтва самопрезентації та командної взаємодії.
У конкурсній частині ядерної школи виступили студенти Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки НТУ «ХПІ», чиї доповіді викликали жваве обговорення серед науковців та фахівців галузі:
- Дмитро Проценко — «Оцінка ефективності функціонування активної зони реактора в умовах змінного енерговиділення»;
- Нікіта Тристапшон — «Проблеми узгодження частотного розвантаження енергосистеми з автоматикою режимів атомних станцій»;
- Андрій Максимов — «Математичне моделювання роботи асинхронного двигуна для визначення параметрів захисної апаратури допоміжного обладнання АЕС»;
- Іван Вашев — «Ефективність теплопередачі в парогенераторі АЕС: вплив конструктивних і потокових характеристик».
Окрім того, доцентка кафедри електричних машин НТУ «ХПІ» Олена Юр’єва прочитала лекцію на тему: «Причини відмов асинхронних двигунів як допоміжного обладнання АЕС».
За результатами роботи Літньої ядерної школи учасники отримали сертифікати, які вручали т. в. о. заступника генерального директора РАЕС з управління інфраструктурою Ірина Плєханова та заступник генерального директора РАЕС з персоналу Олег Килюх. «Участь у школі надала змогу не лише поділитися власними дослідженнями, але й ознайомитися з реальними умовами роботи атомної електростанції та сучасними підходами до підготовки персоналу», – зазначили харківські політехніки.
Довідка:
IX Літня ядерна школа – освітній проєкт АТ «НАЕК «Енергоатом», що об’єднує студентську молодь, викладачів та фахівців з атомної енергетики. Захід відбувся з 1-го по 11 липня 2025 року на промисловому майданчику Рівненської атомної електростанції ( Рівненьська область, м.Вараш).