14 березня в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» відбулися урочистості з нагоди 25-річчя заснування першої в Україні кафедри педагогіки та психології управління соціальними системами ім. І.А. Зязюна. Святковий захід зібрав викладачів, студентів, випускників та гостей кафедри, яка за чверть століття стала потужним науковим центром з підготовки психологів, педагогів та соціальних працівників. Подія відбулася в укритті Харківського Політеху.
Кафедра педагогіки і психології управління соціальними системами (ППУСС) була заснована у 2000 році. Впродовж 24 років її незмінно очолював член-кореспондент Національної Академії Педагогічних Наук України лауреат Державної премії в галузі архітектури професор доктор педагогічних наук Олександр Романовський, який є фундатором цієї кафедри. Півтора роки тому керівництво було передано його послідовниці та учениці — докторці психологічних наук професорці Ніні Підбуцькій, яка нині очолює кафедру.
За 25 років свого існування кафедра педагогіки і психології управління соціальними системами ім. І.А. Зязюна НТУ «ХПІ» стала потужним науково-педагогічним центром, що готує висококваліфікованих фахівців, розвиває інноваційні наукові напрями та сприяє формуванню лідерів нового покоління.
З вітальним словом до присутніх звернувся ректор НТУ «ХПІ» професор Євген Сокол. Він відзначив вагомий внесок кафедри в розвиток Харківського Політеху: «Кафедра є однією із унікальних, неповторних, складає невід’ємну частину Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», який посідає найвищі сходинки рейтингів серед світових та українських закладів вищої освіти».
Під час урочистостей були вручені грамоти від Національної академії педагогічних наук, ректора НТУ «ХПІ» та Навчально-наукового інституту Соціально-гуманітарних технологій (ННІСГТ). Своїх колег також привітав директор ННІ СГТ доктор технічних наук професор Андрій Кіпенський та голова первинної профспілкової організації Харківського Політеху Анатолій Фомін.
Зокрема, від Національної академії педагогічних наук України нагороджено:
Медаллю К.Д.Ушинського :
- ПІДБУЦЬКУ Ніну Вікторівну, завідувачку кафедри, д. психол. н., професорку;
Почесною грамотою:
- ГУРУ Тетяну Віталіївну, заст. завідувачки кафедрою, к. пед. н., доцентку, професорку кафедри;
- ВОРОБЙОВУ Євгенію Вячеславівну, заст. зав. кафедри по роботі з іноземними студентами, к. пед. н, доцентку, доцентку кафедри;
- ІГНАТЮК Ольгу Анатоліївну, докторку педагогічних наук, професорку кафедри.
Грамотою:
- ШАПОЛОВУ Вікторію Валеріївну, к. пед. н, доцентку, доцентку кафедри;
- РЕЗНІК Світлану Миколаївну, заст. зав. кафедри з наукової діяльності, к. пед. н, доцентку, доцентку кафедри.
Подякою:
- ГРИБКО Ольгу Владиславівну, к. наук з державного управління, доцентку кафедри
- СОЛОДОВНИК Тетяну Олександрівну, заст. завідувачки кафедрою по практичному навчанню та працевлаштуванню студентів, к. пед.. н, доцентку, доцентку кафедри.
Крім того, грамоти від ректора Євгена Сокола отримали:
- СЕРЕДА Наталія Вікторівна, к. мистецтвознавства, доцентка, доцентка кафедри;
- ПАНФІЛОВ Юрій Іванович, к. психол. н, доцент, доцент кафедри;
- ЛАПУЗІНА Олена Миколаївна к. пед.. н, доцентка, професорка кафедри.
Слід відзначити, що особливих нагород був удостоєний засновник кафедри педагогіки та психології управління соціальними системами професор Олександр Романовський.
Святкову атмосферу під час урочистостей створювали творчі колективи Палацу студентів ХПІ. Гості мали нагоду насолодитися виступами вокал шоу-бенду «Сузір’я» під керівництвом Олени Апаріної та Станіслава Лелюка, які виконали українське попурі та українське диско. У програмі також взяли участь провідні харківські музиканти. Лауреатка міжнародних конкурсів Ганна Квіцинська та соліст Харківської філармонії, лауреат міжнародних конкурсів Станіслав Калінін виконали «Карпатську рапсодію» Мирослава Скорика. А випускник кафедри, скрипаль, соліст Харківської філармонії Дмитро Амстібовський разом зі Станіславом Калініним виконали твір Фріца Крейслера «Сінкопи». Святкування доповнив виступ студії оригінального жанру «Бенефіс» під керівництвом Леоніда Калашникова з програмою «Фейєрверк фантазій».
Довідка:
Історія в особистостях
Перша в Україні кафедра педагогіки і психології управління соціальними системами (ППУСС) ім. акад. І. А. Зязюна НТУ «ХПІ» була створена у 2000 році. Засновником та першим її завідувачем (2000-2023 р.р.) був талановитий керівник та організатор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, лауреат Державної премії України, доктор педагогічних наук професор Олександр Романовський. У 2015 році кафедрі присвоєне ім’я видатного українського педагога академіка Івана Зязюна. Сьогодні кафедру педагогіки і психології управління соціальними системами Харківського Політеху очолює членкиня Галузевої експертної ради Національного Агентства із забезпечення якості вищої освіти, дійсна членкиня ГО «Національна психологічна асоціація», докторка психологічних наук професорка Ніна Підбуцька.
Наука та освіта на міжнародному рівні
За 25 років свого існування кафедра педагогіки та психології управління соціальними системами стала потужним науково-освітнім центром. Тут здійснюється підготовка бакалаврів, магістрів та докторів філософії за спеціальностями «Психологія», «Освітні, педагогічні науки»та «Соціальна робота». Наукова школа кафедри «Формування особистості лідера в науці, освіті, бізнесі», яка була утворена у 2000 році професором О.Г. Романовським, розвиває напрями дослідження з розвитку лідерських якостей у студентів закладів вищої освіти та працівників підприємств і організацій, педагогічного лідерства, психолого-педагогічних проблем організації управлінської підготовки у ЗВО. Кафедра ППУСС має значні досягнення у міжнародному співробітництві. Її викладачі беруть участь у дослідженнях за міжнародними грантами: в межах програми ТЕМПУС у проєкті «Освіта для розвитку лідерства, інтелекту та таланту» та у проєкті Британської ради в Україні «Програма розвитку лідерського потенціалу університетів України». В рамках цих проєктів було здійснено ряд візитів науковців кафедри до провідних ЗВО Європи (Великобританія, Фінляндія, Естонія, Литва).
Завдяки участі у програмі ТЕМПУС на базі кафедри ППУСС було відкрито Центр лідерства, метою якого є здійснення діагностичної, просвітницької, консультативної, тренінгової, освітньої діяльності у сфері розвитку лідерського потенціалу студентів, викладачів, менеджерів.
Міжнародне співробітництво кафедри здійснюється на основі двосторонніх договорів між НТУ «ХПІ» та Вищою школою менеджменту інформаційних систем (Латвійська республіка), Університетом Петрошани (Румунія), Поморською академією (Польща), а також на основі меморандуму про взаєморозуміння з Університетом Оксфорд Брукс (Великобританія) і Тулейнським університетом (США).
Науковий потенціал та публікаційна активність
За 25 років роботи кафедри педагогіки та психології управління соціальними системами тут було захищено 46 дисертацій, у тому числі 5 – докторських. Випускники аспірантури працюють завідувачами кафедр, професорами та доцентами в НТУ «ХПІ» та у інших ЗВО України. Наразі на кафедрі ППУСС активно досліджуються проблеми формування резильєнтності особистості (проф. Н.В. Підбуцька), становлення гуманітарно-технічної еліти (проф. О.Г. Романовський), розвитку лідерського потенціалу у майбутніх інженерів (доц. Т.В. Гура), формування викладацького лідерства у майбутніх педагогів (доц. С.М. Резнік) тощо.
Під егідою кафедри щоквартально видається журнал «Теорія і практика управління соціальними системами», який є фаховим виданням категорії Б зі спеціальностей 011 «Освітні, педагогічні науки» та 053 «Психологія». Кафедра регулярно організовує та проводить міжнародні науково-практичні конференції: «Наукова школа академіка І.А. Зязюна у його соратниках та учнях», «Лідери ХХІ століття. Формування особистості харизматичного лідера на основі гуманітарних технологій», «Психологічний інструментарій розвитку лідерського потенціалу сучасної молоді: теорія та практика», «Духовно-моральні основи та відповідальність особистості в долі людської цивілізації», «Актуальні проблеми соціального розвитку в суспільстві змін». Організовується також робота секцій у наукових форумах: «Україна і світ: гуманітарно-технічна еліта і соціальний прогрес», «Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я» (MicroCAD).
Соціальні ініціативи та психологічна підтримка
Важливим напрямом роботи кафедри ППУСС є співпраця із ветеранами та військовими, що включає проведення зустрічей, спеціальних заходів, співробітництво із ГО “Всеукраїнська спілка ветеранів сил спеціальних операцій”. На кафедрі психології та педагогіки управління соціальними системами організовано діяльність Соціально-психологічної служби НТУ «ХПІ», метою якої є психологічна підтримка здобувачів освіти та працівників університету, розвиток стресостійкості, консультативна допомога, проведення просвітницьких та тренінгових заходів. Регулярно проводяться тренінги, культурні заходи, студентські свята, функціонують наукові гуртки студентів та аспірантів, організовуються зустрічі із закордонними та вітчизняними практиками — психологами, педагогами, науковцями.