У Харкові підписано Меморандум про створення інноваційного бізнес-інкубатора

27 червня 2018 р. у великій залі Будинку вчених ректор Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Євген Сокол і виконуюча обов’язки заступника голови правління Державної інноваційної установи (ДІФКУ) Мінекономрозвитку Яна Підлісна підписали Меморандум про співпрацю. Основна мета Меморандуму – створення першого в Україні інноваційного бізнес-інкубатора.

Учасниками заходу стали представники ДІФКУ, МОН, НАНУ, керівники відповідних департаментів ХОДА, керівники університетів, майбутні стартап-команди, які боротимуться за можливість потрапити до інкубатора, представники влади та бізнесу. Серед основних спікерів: в.о. заступника голови правління ДІФКУ Яна Підлісна, ректор НТУ «ХПІ» проф. Євген Сокол, голова підкомітету з інновацій Національного комітету з розвитку промисловості Едуард Сімсон, відомий фінансист та інвестиційний менеджер пан Чарльз К. Уайтхед, голова університетського консорціуму Людмила Бєлова, голова Ради ректорів, ректор Національного університету ім. В.Н. Каразіна, акад. Віль Бакіров.

Як повідомила в.о. зам. голови правління ДІФКУ Яна Підлісна 20 червня постановою Кабінету Міністрів України (від 20.06.2018 р. № 500) було прийнято рішення про реалізацію експериментального проекту з організації діяльності фонду державного стимулювання створення та використання винаходів (корисних моделей) і промислових зразків. Проект передбачає впровадження механізму фінансування створення і подальшого використання (комерціалізації) винаходів, розробок, корисних моделей та інших результатів інтелектуальної діяльності. Конкурсний відбір проектів, яким нададуть підтримку, буде здійснювати Мінекономрозвитку України через ДІФКУ. Передбачається, що експериментальний проект триватиме до 31 грудня 2019 року. Фонд буде наповнюватися за рахунок частини коштів, що надходять від сплати зборів за видачу охоронних документів у сфері інтелектуальної власності. Очікується, що реалізація проекту сприятиме поліпшенню інвестиційного клімату та впровадженню ефективного механізму підтримки та захисту об’єктів інтелектуальної власності в Україні.

В.о. зам. голови правління ДІФКУ повідомила, що в рамках цієї системи повинен існувати національний інноваційний бізнес-інкубатор. За її словами, створення такої структури – стратегічний крок назустріч винахідникам. «З підтримкою держави є можливість більш впевнено реалізувати людський, інноваційний та інтелектуальний потенціал нашої країни», – підкреслила Яна Підлісна. Вона відмітила величезний внесок у розвиток цього проекту з боку Першого Віце-Прем’єр Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва та його команди, Заступника Міністра Мінекономрозвитку Михайла Тітарчука, директора департаменту інтелектуальної власності Валерія Жалдака, голови правління ДІФКУ Володимира Ставнюка. Також Яна Підлісна повідомила, що зараз реалізовується вже другий етап створення інноваційного бізнес-інкубатора, йде робота над Положенням про Конкурсний відбір, тому молоді вчені та винахідники вже сьогодні можуть реєструвати свої проекти на сайті ДІФКУ Міністерства економрозвитку і торгівлі України.

Гості оглянули приміщення для бізнес-інкубатора, який буде розташований на базі комп’ютерно-технологічного коледжу НТУ «ХПІ». «Ми пропонуємо цей майданчик, оскільки він має вигідне розташування у Харкові, і всі представники навчально-наукових установ зможуть відвідувати цей простір – Харківський інноваційний бізнес-інкубатор. Ми вже вклали близько 7,5 млн. грн. у це приміщення (650 м2), щоб підготувати його для подальшого будівництва бізнес-інкубатора. Передбачається, що в ньому буде два поверхи», – повідомив ректор Євген Сокол. Він подякував Яні Підлісній та Чарльзу Уайтхеду за підтримку в розвитку проекту бізнес-інкубатора: «Харківська область обрана в якості першого регіону, де буде реалізовуватися ця цікава ідея. Цей проект відкриє двері перед нашими вченими. Зараз ми бачимо підтримку цих кроків».

Як зазначила в.о. заступника голови правління ДІФКУ Яна Підлісна, питання розміщення інноваційного бізнес-інкубатора в НТУ «ХПІ», а також його фінансування буде розглядати Комітет Конкурсу при Мінекономрозвитку.

Довідка:

Інкубатори – важливий інструмент інноваційної системи, завдяки якій наукові групи, автори нових розробок і технологій спільно з університетами, де й зароджуються ці розробки, створюють нові високотехнологічні компанії, у статутному капіталі яких, як правило, і розміщуються права на інтелектуальну власність.

Бізнес-інкубатор є надзвичайно важливим внеском для розвитку інноваційного бізнесу в Україні і створюється за допомогою менеджерів, радників, бізнесменів України, США та інших країн світу за міжнародними стандартами. Інкубатор спрямований на залучення інвестиційного капіталу і посилення конкурентної спроможності нових hitech-бізнес-проектів на рівні економічно високорозвинених країн.

Інкубатор буде доступний для вчених, викладачів, дослідників і студентів університетів, а також будь-яких стартап-груп. До вступу в інкубатор будуть допускатися проекти, пов’язані з широким спектром технологій – включаючи механічну, хімічну, електричну та космічну інженерію, фармакологію, медицину, інформаційні технології, штучний інтелект, блокчейн та інше. Відбір до вступу до інкубатора буде проводитися на конкурсній основі.

ДІФКУ – державна установа, створена Кабінетом Міністрів України, орган управління майном Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Здійснює фінансову підтримку суб’єктів господарювання в рамках інноваційної політики держави, залучаючи зовнішні та внутрішні інвестиції. Пріоритетом для ДІФКУ є побудова інноваційної інфраструктури з метою комерціалізації об’єктів інтелектуальної власності та підтримки інноваційної діяльності в Україні.