За запрошенням від Національної енергетичної кампанії «Енергоатом» завідувач кафедри парогенераторобудування ХПІ професор Олександр Єфімов взяв участь у Міжнародній конференції «Атомні можливості для розвитку країни: воєнний час та повоєнна відбудова». Захід об’єднав понад 200 осіб: представників посольств Сполучених Штатів Америки та Швеції, державних органів влади, народних депутатів України, міжнародних партнерів НАЕК, науковців, громадськість, керівництво та фахівців енергетичних компаній. Учасники конференції дійшли до висновку, що Україні потрібно реалізовувати план щодо запуску до 2050 року додаткових атомних енергоблоків. Це дасть можливість нашій країні не лише забезпечувати себе екологічно чистою атомною енергетикою, а й експортувати її до Європи. Було також відзначено, що енергетичної безпеки та розвитку України можна досягти за допомогою перспективних наукових національних та міжнародних досліджень та якісної підготовки вітчизняних фахівців у галузі атомної енергетики.
Завідувач кафедри парогенераторобудування Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки НТУ «ХПІ» професор Олександр Єфімов взяв участь у другій Міжнародній конференції «Атомні можливості для розвитку країни: воєнний час та повоєнна відбудова». Форум був присвячений перспективам розвитку атомної енергетики та інструментів декарбонізації. Важливе питання, яке обговорювалося на конференції, було пов’язане з впливом науки та якості підготовки кадрів на розвиток атомної галузі Україні.
На трьох дискусійних панелях: «Атомні можливості для розвитку країни», «Атомна енергетика – основа безвуглецевого майбутнього», «Міжнародне атомне співробітництво» учасники форуму висловили свою думку щодо провідної ролі атомної енергетики як основи енергонезалежності нашої держави.
З доповідями виступали: в.о. голови правління АТ «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін; член Наглядової ради АТ «НАЕК «Енергоатом» Тимофій Милованов; народний депутат Вікторія Гриб; Голова Держатомрегулювання Олег Коріков; народний депутат України Сергій Нагорняк; Директор Інституту атомної та теплової енергетики Євген Письменний; віце-президент Holtec International Ріаз Аван, (Vice President Holtec International Riaz Awan); Директор офісу та аташе з енергетики Департаменту енергетики/Адміністрації національної ядерної безпеки Шон Андерсон (Office Director and Energy Attaché S. Department Energy/National Nuclear Security Administration Shawn Anderson); Президентка ГС «Асоціація професіоналів довкілля» «PAEW» Людмила Циганок; Директорка WANO PARIS (онлайн) Сату Катаджала (Director WANO PARIS Ms Satu Katajala); Директор з міжнародного співробітництва АТ «НАЕК «Енергоатом» Денис Єгоров; Директор Об’єднаного офісу підтримки Європейської Комісії Девід Дж. Корбетт (Director Joint Support Office European Commission David J. Corbett); Старший віце-президент Samsung C&T Юнг Е. Кім ( Senior Vice President, Samsung C&T Jung E. Kim) та ін.
У своїх виступах фахівці звернули увагу на те, що попри складні умови, пов’язані з війною рф проти України, саме ядерна енергетика забезпечує українців електроенергією і теплом. Українська атомна енергетика посідає друге місце в Європі за встановленою потужністю. Провідну позицію у цій галузі займає французька компанія EDF – найбільший оператор АЕС у Європі. Учасники конференції висловили впевненість у тому, що спеціалістам і владі потрібно зосередитися на реалізації плану АТ НАЕК «Енергоатом» України, пов’язаного із запуском до 2050 року додаткових атомних енергоблоків. Це дасть можливість нашій країні не лише забезпечувати себе екологічно чистою атомною енергетикою, а й експортувати її до Європи. Було також відзначено, що енергетичної безпеки та розвитку України можна досягти за допомогою перспективних наукових національних та міжнародних досліджень та якісної підготовки вітчизняних фахівців у галузі атомної енергетики.
Протягом багатьох років науковці та викладачі кафедри парогенераторобудування ХПІ успішно проводять саме таку роботу та діляться своїм досвідом з учасниками авторитетних міжнародних форумів.
Довідка:
Друга Міжнародна конференція «Атомні можливості для розвитку країни: воєнний час та повоєнна відбудова» відбулася в Києві 15 жовтня 2024 року. У форумі взяли участь представники АТ «НАЕК «Енергоатом», посольств США та Швеції, державних органів влади, науковці, народні депутати України. Конференція була присвячена перспективам розвитку атомної енергетики та інструментів декарбонізації. Декарбонізація – процес зменшення викидів парникових газів і перехід до більш екологічно чистих джерел енергії та сталих практик задля зменшення впливу антропогенної діяльності на зміну клімату.