Відомому вченому професору ХПІ Ігорю Кононенку– 75 років

10 січня 2025 року відзначає своє 75-річчя визначний науковець, педагог та наставник–доктор технічних наук професор кафедри управління проєктами в інформаційних технологіях НТУ «ХПІ» Ігор Кононенко. Ігор Володимирович є кавалером ордена «За заслуги» ІІІ ступеня, лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, академіком Міжнародної академії наук і інноваційних технологій. Понад 50 років свого життя він присвятив ХПІ, більше двадцяти років очолював першу в Україні кафедру стратегічного управління Харківського Політеху.

Закінчивши з відзнакою Харківський авіаційний інститут, в 1973 році Ігор Кононенко розпочав свій шлях у ХПІ на кафедрі автоматичного керування рухом. В Харківський Політех його запросив завідувач кафедри  – видатний вчений у галузі кібернетики, механіки, динаміки машин, прикладної теорії коливань і систем управління професор Арег Дабагян. Спочатку Ігор Володимирович Кононенко працював інженером, у 1979 році захистив кандидатську дисертацію, присвячену створенню та впровадженню метода прогнозування стану складних систем. Великою мірою на зростання вченого вплинула його співпраця із академіком НАН України Олексієм Івахненком. Саме розвитку методів прогнозування, започаткованих цим всесвітньо визнаним науковцем, були в подальшому присвячені роботи професора Ігоря Кононенка. На посадах асистента, старшого викладача, доцента він продовжує розробку нових методів прогнозування, на замовлення головних галузевих інститутів вирішує задачі прогнозування інтенсивності польотів літаків цивільної авіації СРСР, прогнозування розвитку верстатів спеціального призначення, формування стратегій розвитку підприємств.

Професор Ігор Кононенко став засновником нового наукового напрямку «Розробка методології та високоефективних методів інтегрованого стратегічного управління, управління проєктами та програмами розвитку виробничо-економічних систем, їх впровадження в промисловості та в освіті». У 1992 році науковець захистив докторську дисертацію «Автоматизація управління розвитком технологічних систем на основі прогнозування і планування з використанням алгоритмічних моделей».

У 2000 році в НТУ «ХПІ» була створена перша в Україні кафедра стратегічного управління, яку заснував та очолив професор Ігор Кононенко. На цій посаді вчений доклав багато зусиль для відкриття в університеті у 2001 році спеціальності «Управління проєктами». Загалом кафедру закінчили більше 500 магістрів за фахом «Управління проєктами» та «Управління проєктами у сфері інформаційних технологій», її випускники обіймають відповідальні посади у багатьох великих ІТ-компаніях в Україні й за кордоном. У 2005 році професор Ігор Кононенко разом зі своїм аспірантом Антоном Рєпіним виявили нову закономірність у світовій економіці, яку назвали «Закономірність впливу змін приросту ВВП країни на обсяги капітальних інвестицій в її економіку». Це відкриття мало велике значення для опису і прогнозування процесів у сучасній економіці:  результати дослідження були опубліковані у восьми наукових працях,  отримано три свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір від Державного департаменту інтелектуальної власності МОН України.

Професор Ігор Кононенко є автором понад 280 наукових праць, 8 монографій та 4 навчальних посібників. Науковець виступав з доповідями на великих міжнародних наукових форумах в Австралії, Азербайджані, Болгарії, Великій Британії, Греції, Італії, Німеччині, Польщі, Туреччині, Фінляндії, Франції. За тривалу та сумлінну працю професор Ігор Кононенко нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, Почесними грамотами Міністра України у справах молоді та спорту, Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної ради, Харківської міської ради, University of Hartford (USA), Barney School of Business (USA).

Ректорат, колективи Навчально-наукового інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій, кафедри управління проєктами в інформаційних технологіях ХПІ, колеги та друзі щиро вітають професора Ігоря Кононенка з ювілеєм!

Бажаємо Вам, шановний Ігорю Володимировичу, міцного здоров’я, творчої наснаги та нових звершень на благо науки і освіти України! Нехай успіхи та перемоги окриляють на нові досягнення!

Довідка:

Ігор  Володимирович Кононенко – лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, академік Міжнародної академії наук і інноваційних технологій, Почесний член Української асоціації управління проєктами (UPMA), національного відділення Міжнародної асоціації управління проєктами (IPMA), заступник директора з наукової роботи Інституту машин і систем Мінпромполітики і НАН України (1993-2002 р. р.), національний експерт Організації Об’єднаних Націй з Промислового Розвитку (UNIDO) (1995–1996 р.р.), експерт Міжвідомчої аналітично-консультативної ради з питань розвитку продуктивних сил і виробничих відносин при Кабінеті Міністрів України (1996–1997р.р.). У 1998 р. був членом робочої групи, створеної Спеціальною контрольною комісією з питань приватизації Верховної Ради України, експерт Голови Фонду державного майна України (1998 р.), член ради Спілки підприємців Харківської області з 2002 р., член секретаріату Державної програми прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку на 2004–2006 р. р., член секретаріату Державної програми прогнозування науково-технологічного розвитку на 2008–2012 р. р.

Професор Ігор Кононенко є одним із організаторів створення у 1993 році Інституту машин і систем (ІМіС) Міністерства промислової політики та Національної академії наук України. У відповідності до закладених ним принципів у цьому інституті у 1994–1996 р.р. створено комп’ютеризовану систему управління розвитком виробничо-економічних об’єктів. За допомогою цієї системи розроблено проєкти стратегій розвитку автомобілебудування та тракторобудування України, ряду підприємств України.

У період роботи Ігоря Кононенка національним експертом Організації Об’єднаних Націй з Промислового Розвитку (UNIDO) за його безпосередньої участі за короткий термін вдалося підготувати в Україні десятки інвестиційних проєктів у відповідності до світових вимог і почати широко презентувати їх за кордоном. Під його керівництвом  створювалися імітаційні моделі і розроблялися прогнози соціально-економічного розвитку України у 1994 та 1998 р. р., прогнози науково-технологічного розвитку країни у 2008–2012 р.р. Під керівництвом професора Ігоря Кононенка колективом кафедри було виконано більше 30 науково-дослідних робіт на замовлення Верховної Ради України, Міністерства економіки, Мінпромполітики, МОН і окремих підприємств України, Великої Британії.

Ігор  Володимирович Кононенко багаторазово проводив тренінги за програмами USAІD, міністерств і відомств України для представників державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування України, підприємців, фахівців. У 2009 р. колективу вчених, до складу якого входив і Ігор Кононенко, присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки за роботу «Системи прогнозованого активного управління проєктами та програмами соціально-економічного розвитку України в сферах освіти, науки і виробництва».  Під науковим керівництвом професора Ігоря Кононенка 12 аспірантів захистили кандидатські дисертації, з 2010 р. кафедра проводила Міжнародну науково-практичну конференцію «Інтегроване стратегічне управління, управління портфелями, програмами, проєктами».

З 2014 р. кафедра двічі на рік видає Вісник НТУ «ХПІ», серія «Стратегічне управління, управління портфелями, програмами, проєктами», де Ігор Кононенко є  головним редактором.

Науковець та педагог ХПІ  Ігор Кононенко активно співпрацює зі своїми колегами з різних країн світу. За програмою Erasmus+ КА1 він викладав у WSB University in Opole, у Lodz University of Technology, Польща. Працював також як запрошений дослідник у West University of Timișoara, Faculty of Economics and Business Administration, Timisoara, Румунія. Викладав і проводив дослідження в Азербайджанському університету архітектури і будівництва. Керував від НТУ «ХПІ» проєктом за програмою Erasmus+ КА2 «DIGIWOMEN, digital entrepreneurship tools and support for women entrepreneurs» («Інструменти цифрового підприємництва та підтримка жінок-підприємниць»), (2020-1-BG01-KA204-079272).

Поділитись: