Сьогодні, 14 лютого 2025 року, святкує своє 73-річчя член-кореспондент НАН України професор доктор технічних наук лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки голова Вченої ради ректор НТУ «ХПІ» Євген Сокол. Цей день народження збігся з п’ятдесятиріччям трудової діяльності Євгена Івановича. Саме стільки років він присвятив рідній Альма-матер! Викладач, науковець та прекрасний організатор професор Євген Сокол користується повагою серед українських та закордонних колег, партнерів та студентів. Його вражаюча працездатність не дозволяє зупинятися на досягнутому, а енергія, з якою він береться до кожної справи, ніби заряджає усіх навколо.
Шановний Євгене Івановичу!
Багатотисячний колектив НТУ «ХПІ» вітає Вас із 73-річчям!
Бажаємо Вам міцного здоров’я, успіхів, натхнення в роботі, безмежних можливостей для реалізації ідей, підтримки близьких та колег, радісних подій та нових досягнень! Вам – цілеспрямованому, енергійному та харизматичному лідеру – під силу будь-які вершини! Завдяки Вам наш рідний Політех не зламався ти вистояв в COVID, продовжує утримувати найкращі позиції та досягати значних результатів в тяжкий час повномасштабної війни в Україні. Миру, великих цілей, витримки та стійкості!
Довідка:
Євген Іванович Сокол народився у 1952 р. в с. Кочеток Чугуївського району Харківської області. У 1969 р. закінчив середню школу із золотою медаллю і став студентом електромашинобудівного факультету Харківського політехнічного інституту. Тут він отримав диплом про вищу освіту, почав працювати асистентом, захистив кандидатську (1979) і докторську (1994) дисертації, став професором, очолював заочний факультет (1988–1994), кафедру промислової і біомедичної електроніки (з 1986), працював проректором з навчальної роботи НТУ «ХПІ» (2000–2015). З 2002 р. був обраний головою Ради проректорів з науково-педагогічної роботи Харківської області, працював у складі експертної ради МОН України з питань проведення експертизи дисертацій. У 2012 р. обраний членом-кореспондентом НАН України, а в 2015 р. (та повторно у 2020 р.) – ректором НТУ «ХПІ». У 2024 році Євгена Івановича Сокола одностайно обрано Головою Вченої ради НТУ «ХПІ».
На рахунку Сокола-вченого: премія імені С. О. Лебедєва НАН України (2000), Державна премія України у галузі науки і техніки за роботу «Створення оборотних гідроагрегатів Дністровської ГАЕС для підвищення ефективності об’єднаної енергетичної системи України» (2017). Він є членом секції енергетики Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки, членом Пленуму цього Комітету.
Професор Сокол – член редколегій багатьох наукових журналів. Під його керівництвом захищено 3 докторські та 25 кандидатських дисертацій. Автор понад 300 наукових робіт, серед яких: 7 монографій, 5 підручників і навчальних посібників, більше 30 авторських свідоцтв і патентів.
На посаді ректора НТУ «ХПІ» (з 15 квітня 2015 р.) професор Є. І. Сокол успішно втілює нові підходи до його модернізації та розвитку як інноваційного, дослідницького, технічного університету нового типу.
Харківський Політех вже багато років поспіль входить та займає провідні позиції серед українських закладів вищої освіти у рейтингах найкращих світових університетів: QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings, Webometrics Ranking of World Universities. Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» також був ранжований в першому міжнародному рейтингу THE Online Learning Rankings 2024, який оцінює найкращу онлайн-підготовку студентів у глобальному масштабі.
З ініціативи та виключно завдяки зусиллям ректора створена Наглядова рада НТУ «ХПІ», разом із головою якої Василем Хмельницьким ректор очолив реалізацію інноваційної освітньої програми Innovation Campus, розробленої командою українських ІТ-фахівців UNIT Factory у співпраці з харківським Політехом. За ректорства Є. І. Сокола в НТУ «ХПІ» успішно розвивається STEM освіта як довгострокова стратегія формування контингенту для технічних спеціальностей.
Із 2007 р. НТУ «ХПІ» є членом Асоціації європейських університетів (EUA), у 2019 році став єдиним представником закладів вищої освіти України на 14-му європейському форумі із забезпечення якості освіти «The European Quality Assurance Forum» (EQAF). Професор Є. І. Сокол особисто вивчав на цьому форумі передові тенденції забезпечення якості освіти, щоб враховувати їх у своїй діяльності. У 2024 році Харківський Політех, єдиний серед українських закладів вищої освіти, увійшов до міжнародного консорціуму провідних європейських університетів «UNINOVIS Alliance». Це відкриває нові можливості для харківських політехніків у розвитку міжнародної співпраці, покращенні якості освіти, збільшенні доступу до передових наукових досліджень.
За підтримки ректора в університеті створюються необхідні умови для дослідницької активності студентів і викладачів, мотивації студентів, молодих вчених університету до проведення наукових та інноваційних розробок, отримання навичок комерціалізації ідей і розробок, напрацювання механізмів реалізації інноваційних проектів. Успішно реалізується програма співпраці ХПІ з Фондом Черновецького – міжнародною інвестиційною компанією Chernovetskyi Investment Group (CIG), Інноваційним бізнес-інкубатором еō Business Incubators, який є частиною програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
Постійну увагу ректорат на чолі з професором Є. І. Соколом приділяє розвитку наукових досліджень.
НТУ «ХПІ» – один із передових українських ЗВО за кількістю отриманих проєктів Міжнародної програми академічної мобільності ЕРАЗМУС+ К1. Разом із закордонними партнерами університет втілює в життя програми подвійного диплому.
В 2023 році з ініціативи Євгена Івановича Сокола в Харківському Політехнічному був створений проєкт Асоціації випускників «Зоряне небо ХПІ», серед завдань якого –будівництво та оновлення навчальних корпусів та будівель, що постраждали від російських бомбардувань, створення сучасних лабораторій, придбання обладнання тощо.
На чолі більшості нововведень у одному із найстаріших технічних університетів України, який у 2025 році відзначатиме своє 140-річчя, стоїть сьогодні ректор Євген Сокол. Під його керівництвом НТУ «ХПІ» на основі єдності кращих традицій та інновацій продовжує свій розвиток у системі вищої освіти України!