Молоді науковці кафедри електричних машин НТУ «ХПІ» –завідувач кафедри Андрій Єгоров та доцент Олексій Дунєв пройшли наукове стажування у Магдебурзькому університеті Отто-фон-Геріке (Німеччина) за європейською програмою обміну Eurizon Staff Exchange. Вони взяли участь у зустрічах, семінарах, спільних дослідженнях, розробці наукових проєктів. Зі своїми іноземними колегами вчені ХПІ обмінялися науковими знаннями та досвідом у галузі енергетики, зокрема хвильової енергетики, дослідження нових типів електричних машин. Було прийнято важливе рішення про підготовку та подання двох спільних німецько-українських грантових заявок, направлених на розвиток енергетичної незалежності України. Візит харківських політехників до німецького університету відбувся завдяки виграному ними престижному гранту європейської програми стипендій Eurizon для українських дослідників.
Завідувач кафедри електричних машин Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки НТУ «ХПІ» доцент Андрій Єгоров та доцент цієї ж кафедри Олексій Дунєв пройшли двотижневе стажування у Магдебурзькому університеті Отто-фон-Геріке (Німеччина) за європейською програмою обміну Eurizon Staff Exchange. Ця поїздка стала можливою завдяки виграному вченими у 2024 році престижному гранту європейської програми Eurizon Fellowship Programme «Remote Research Grants for Ukrainian Researchers». Впродовж року учасники цього проєкту: доценти кафедри електричних машин НТУ «ХПІ» Андрій Єгоров, Андрій Маслєнніков та Олексій Дунєв (керівник проєкту), проводили наукові дослідження, присвячені розвитку лінійних генераторів для перетворення енергії морських хвиль.
Основні цілі візиту молодих науковців ХПІ полягали в підсиленні міжнародної співпраці між НТУ «Харківський політехнічний інститут» та Магдебурзьким університетом Отто-фон-Геріке. Вчені Харківського Політеху взяли участь у семінарах і зустрічах, спільних дослідженнях та розробці наукових проєктів, обмінялися з іноземними колегами знаннями та досвідом роботи у галузі енергетики, зокрема хвильової енергетики, дослідження нових типів електричних машин. Вони ознайомилися також із науково-дослідними лабораторіями та їх сучасним обладнанням, яке використовується для тестування електричних машин та систем керування ними. Корисними і плідними були також семінари, де обговорювалися результати та висновки спільних досліджень за програмою Eurizon та лабораторні роботи, які провели викладачі кафедри систем електроприводу Магдебурзького університету.
Велику зацікавленість науковці ХПІ виявили до надсучасної науково-дослідної лабораторії «Central for Method Development» з передовими технологіями вимірювання та тестування високомоментних та високошвидкісних електричних машин. Нові знання у галузі методів керування молоді вчені Харківського Політеху отримали на семінарі з програмування мікроконтролерів для керування двигунами постійного струму.
Важливою подією візиту стала підготовка та подання двох спільних німецько-українських грантових заявок, направлених на розвиток енергетичної незалежності України. Це: «Linear Generator Design for Highly-Efficient Wave Energy Converters» («Проєктування лінійного генератора для високоефективних перетворювачів хвильової енергії») для проходження конкурсу пропозицій щодо німецько-українського дослідницького співробітництва для сталої реконструкції (BMBF) та «Improving the efficiency of transversal flux machine by reducing its parasitic magnetic forces» («Підвищення ефективності машини поперечного потоку шляхом зменшення її паразитних магнітних сил») для участі у програмі IEEE «Magnetism for Ukraine 2024/25».
За словами науковців НТУ «ХПІ», програма Eurizon Staff Exchange надихнула їх на подальший розвиток міжнародних зв’язків, обмін знаннями та впровадження сучасних підходів у галузі електромеханіки. Таке співробітництво відкриває перспективи для нових наукових досліджень та підвищення кваліфікації українських фахівців. Андрій Єгоров, Олексій Дунєв та Андрій Маслєнніков висловлюють велику подяку колегам з кафедри систем електроприводу Магдебурзького університету за підтримку та плідну співпрацю у рамках програми обміну Eurizon Staff Exchange; а також представникам програми обміну Eurizon, яка сприяє новим етапам міжнародного партнерства.
Довідка:
Стажування науковців НТУ «ХПІ» у Магдебурзькому університеті Отто-фон-Геріке (Німеччина) відбулося з 22 січня по 8 лютого 2025 року. Грантова Програма Eurizon фінансується Європейським Союзом у межах програми з досліджень та інновацій Horizon Europe.
Стипендіальна програма Eurizon «Гранти на дистанційні дослідження для українських дослідників» (Eurizon Fellowship Programme «Remote Research Grants for Ukrainian Researchers») направлена на підтримку українських дослідників, які попри війну рф проти України зможуть продовжити свою роботу дистанційно у співпраці з партнерами з європейських установ. Проєкти можуть виконуватися дистанційно з будь-якого регіону України.