У НТУ «ХПІ» відбулася онлайн-зустріч харківських політехніків з представниками китайських фірм, які залучають громадян КНР до навчання в ХПІ. Під час заходу виступив проректор університету з міжнародної роботи Геннадій Хрипунов, який розповів про умови здобуття освіти в Харківському Політеху та його формати, що передбачають поєднання синхронних занять та сучасних технологій дистанційного навчання. Сьогодні в НТУ «ХПІ» навчаються понад 1100 іноземних студентів, і за цим показником університет є одним із лідерів в Україні.
Зустріч з китайськими колегами, яка вперше проходила в режимі відеоконференції в малому конференц залі університету, об’єднала таких представників НТУ «ХПІ»: проректора з міжнародної роботи Геннадія Хрипунова, директора Навчально-наукового інституту міжнародної освіти (НІІ МО) Дмитра Горового, директора Навчально-наукового інституту економіки, менеджменту і міжнародного бізнесу Тараса Данька, заступницю директора Навчально-наукового інституту соціально-гуманітарних технологій по роботі з іноземними студентами Євгенію Воробйову, завідуюча кафедри «Системи інформації» Павла Пустовойтова та професора кафедри передачі електричної енергії Дмитра Данільченка.
Від імені ректора Геннадій Хрипунов привітав китайських колег та розповів про розвиток міжнародної освіти в НТУ «ХПІ». Він зазначив, що іноземні студенти університету, зокрема громадяни Китайської Народної Республіки, офіційно зараховані на денну форму навчання за бакалаврськими та магістерськими програмами. Їх реалізація відбувається у форматі синхронного онлайн-навчання. За словами проректора ХПІ, поєднання синхронних занять та сучасних дистанційних технологій дозволяє забезпечити високоякісне очне навчання. Воно включає проведення практичних і лабораторних занять із використанням модульних комп’ютерних програм, що імітують реальні фізичні, хімічні та технологічні процеси з високим ступенем надійності.
Геннадій Хрипунов наголосив, що в 2024 році НТУ «ХПІ» успішно пройшов процедуру міжнародної акредитації однією з найавторитетніших німецьких компаній – ZEvA. У результаті чотири освітні програми денної форми навчання: «Програмна інженерія», «Комп’ютерні науки та інтелектуальні системи», «Менеджмент організацій та адміністрування», «Бізнес-адміністрування» отримали міжнародну сертифікацію до 2030 року. «Цього року ми продовжуємо співпрацю з визнання дипломів наших студентів у Німеччині. Ми прагнемо, щоб кожен китайський студент мав можливість визнати свій диплом у Німеччині та автоматично –в усіх країнах Європейського Союзу. Це суттєво підвищить їхнє успішне працевлаштування не лише в Китаї, а й у Європі. Ми вже підписали угоду з компанією I.T.O.S. яка організовуватиме навчання громадян Німеччини китайського походження в нашому університеті. Завдяки визнанню наших дипломів у Німеччині та дистанційному формату навчання, попит на ці програми дуже високий», – відзначив Геннадій Хрипунов. Він також підкреслив, що цього року є всі передумови для успішного набору іноземного контингенту.
Зі свого боку директор ННІ МО Дмитро Горовий розповів, що НТУ «ХПІ» налагодив плідну співпрацю з Китайським сервісним центром з обміну науковими знаннями (Chinese Service Center for Scholarly Exchange –CSCSE), який займається визнанням іноземних дипломів в КНР. Наприкінці минулого року на вимогу CSCSE Харківський Політех підготував 25 комплектів документів, що регламентують навчання іноземних студентів англійською мовою за відповідними освітніми програмами. Кожен комплект містив навчальні плани, силабуси всіх дисциплін, методичні вказівки до виконання дипломних робіт тощо. У своїх виступах Тарас Данько, Євгенія Воробйова, Павло Пустовойтов і Дмитро Данільченко стисло розповіли про освітні програми для іноземних студентів. Неочікуваним сюрпризом для китайських партнерів став виступ Павла Пустовойтова, який провів презентацію китайською мовою.
Довідка:
Онлайн-зустріч між представниками китайських фірм та керівництвом НТУ «ХПІ» у сфері міжнародної освіти відбулася 3 липня 2025 року.
У НТУ «ХПІ» навчається 1106 іноземних студентів з 24-ти країн світу. Серед країн ЄС — Франція, Німеччина, Литва. «Велику двадцятку» представляють Японія, Індія, Ізраїль, Канада. Також є студенти з Еквадору, Лівану, Йорданії, Монголії, Камеруну. У 2023–2024 роках дипломи ХПІ отримали студенти з США, Саудівської Аравії, Мавританії та Судану. Якщо раніше переважали студенти з країн пострадянського простору — Азербайджану, Туркменістану, Грузії, Молдови — то нині дедалі більше представників з Китаю, Туреччини, Єгипту та Марокко.
ZEvA – один із засновників та член Європейської асоціації із забезпечення якості вищої освіти (ENQA) та Європейського консорціуму з акредитації у вищій освіті (ECA). Агентство також включено до Європейського реєстру із забезпечення якості вищої освіти (EQAR). Пріоритетним напрямком ZEvA є міжнародна діяльність, а саме виконання проєктів, пов’язаних із забезпеченням якості освіти шляхом зовнішнього оцінювання, акредитації і сертифікації навчальних закладів і освітніх програм у країнах Європи та за її межами. В агентстві накопичений великий досвід роботи з університетами Австрії, Швейцарії, інших країн Європи, а також Саудівської Аравії, В’єтнаму та інших держав. За час свого існування ZEvA провела акредитацію тисяч освітніх програм в університетах європейських і азіатських країн.
Китайський сервісний центр з обміну науковими знаннями (Chinese Service Center for Scholarly Exchange, CSCSE) — державна установа, що належить до Міністерства освіти Китайської Народної Республіки. CSCSE займається міжнародним освітнім обміном, сприяє розвитку китайської освіти, полегшує мобільність студентів та науковців за кордоном, а також сприяє діалогу між освітніми установами різних країн.