У 2025 році кафедра загальної економічної теорії НТУ «ХПІ» святкує своє 95-річчя. Вона була створена на базі кафедри політичної економії, яка стояла біля витоків всієї економічної освіти Харківського Політеху. Участь викладачів кафедри у розвитку міжнародних звʼязків ХПІ сприяла засвоєнню досвіду європейських закладів вищої освіти і мультиплікаційному поширенню знань з теоретичних засад ринкової економіки. Сьогодні у складі кафедри загальної економічної теорії працюють вісім висококваліфікованих викладачів. У 2024 році її очолила кандидатка економічних наук доцентка Наталія Волоснікова.
Історія Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» зберегла дані про те, що викладання курсу політичної економії, як першої соціально-економічної дисципліни у нашому ЗВО, почалося з перших років його існування. «Въ институте преподаются: химическая технология, металлургія, политическая экономія и статистика, бухгалтерія…» – відзначається в Статуті ХТІ (1885 р.). Директор ХТІ В. Л. Кирпичов писав: «Знаніе основаній политической экономіи очень важно если не для всехъ питомцевъ Института, то для многихъ изъ них, на долю которыхъ придется более широкая деятельность, …знакомство съ общими законами, управляющими производствомъ, распределениемъ богатствъ страны и другими положеніями ученія о народномъ богатстве». Біля витоків економічної освіти в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» стояла кафедра політичної економії, одна з старіших в університеті.
Під впливом історичних подій та розвитку економічної думки формувались різні наукові школи і змінювалось викладання політичної економії. Після створення в 1930 році в Харківському Політеху кафедри політичної економії всі наступні роки колектив вносив свій вклад в економічну освіту і гуманітарне виховання молодих фахівців. Наукова праця кафедри будувалась відповідно до потреб розвитку народного господарства країни і наукова тематика була присвячена розробці проблем стимулювання підвищення продуктивності праці, вдосконалення господарського механізму.
Участь викладачів саме кафедри політичної економії в розвитку міжнародних звʼязків сприяла засвоєнню досвіду європейських закладів вищої освіти і мультиплікаційному поширенню знань з теоретичних засад ринкової економіки. Ця прогресивна діяльність обумовила подальше успішне викладання сучасної економічної теорії, розвиток економічної освіти і, таким чином, уможливила створення в ХДПУ (нині – Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут)» у 1995 році економічного факультету.
Університет невпинно вдосконалює підготовку фахівців, підвищує рівень освіти випускників усіх спеціальностей, прагне задовольняти потреби ринку праці в висококваліфікованих фахівцях з бізнес-освіти. Сьогодні у складі НТУ «ХПІ» діє Навчально-науковий інститут економіки, менеджменту і міжнародного бізнесу. З сьоми його кафедр, всі – випускаючі, понад 40 професорів і 110 доцентів ведуть підготовку бакалаврів і магістрів з девʼяти спеціальностей.
Зараз на кафедрі загальної економічної теорії НТУ «ХПІ», якій у 2025 році виповнюється 95 років, працюють вісім висококваліфікованих викладачів. У 2024-му її колектив очолила кандидатка економічних наук доцентка Наталія Волоснікова. Сьогодні цей підрозділ університету є важливим осередком економічної освіти та науки в Україні. Сучасна місія кафедри загальної економічної теорії Харківського Політеху полягає в поширенні глибоких та інноваційних знань, сприяючи формуванню висококваліфікованих та компетентних фахівців. Її викладачі беруть участь у підготовці здобувачів усіх спеціальностей Навчально-наукового інституту економіки, менеджменту і міжнародного бізнесу, на високому рівні викладають їм фундаментальні економічні дисципліни як українською, так і англійською мовами. З 2024 року здійснюється підготовка студентів за спеціальністю С3 «Міжнародні відносини», освітня програма «Міжнародні відносини та суспільні комунікації» бакалаврського рівня вищої освіти.
Колектив кафедри активно впроваджує інноваційні підходи до навчання та популяризації цієї спеціальності. У межах цих зусиль вже понад рік діє унікальний проєкт «Дипломатична Україна». Перспективним вектором міжнародної співпраці є розвиток партнерських відносин зі спорідненими кафедрами провідних європейських університетів. Важливою складовою роботи є і організація двох міжнародних конференцій; проведення фундаментальних наукових досліджень з ініціативних науково-дослідних та госпдоговірних тем. Науковий внесок викладачів кафедри є значним та багатогранним. Лише за останні п’ять років опубліковано понад 300 наукових праць – підручників, навчальних і методичних посібників та статей у наукових журналах, з яких значна частина індексується в міжнародних наукометричних базах, таких як Scopus та Web of Science.
Кредо кафедри загальної економічної теорії НТУ «ХПІ» полягає в стимулюванні професійного та особистісного самовдосконалення, постійному самонавчанні та саморозвитку. Її викладачі віддані принципам причетності до життя університету, активному науковому пошуку, високому професіоналізму, ініціативі та високим вимогам до себе і наших студентів. Кафедра прагне створювати навчальне середовище, яке сприяє розвитку кожної особистості і формуванню висококваліфікованих та відповідальних фахівців.