Соціологія і публічне управління

Мороз Володимир Михайлович Завiдувач кафедри

Мороз Володимир Михайлович


Сайт кафедри

Про кафедру

Кафедра соціології і публічного управління є однією з найстаріших гуманітарних кафедр університету. Свою славетну історію розвитку кафедра розпочала у 1964 році після формування запиту на необхідність забезпечення студентів університету суспільно-політичними та соціально-гуманітарними знаннями.

Сьогодні кафедра є випускаючою за двома спеціальностями (соціологія; публічне управління та адміністрування) на трьох рівнях вищої освіти за кожною з них (бакалаврат; магістратура; доктор філософії).

 

Про освітні програми кафедри

Кафедра здійснює підготовку за такими спеціальностями:

1) спеціальність «Соціологія»:

– на бакалаврському рівні реалізується освітньо-професійна програма «Соціологія управління»;

– на магістерському рівні реалізується освітньо-професійна програма «Соціологічне забезпечення економічної діяльності»;

– на рівні доктора філософії реалізується освітньо-наукова програма «Соціологія»;

2) спеціальність «Публічне управління та адміністрування»:

– на бакалаврському рівні реалізується освітньо-професійна програма «Цифрове врядування»;

– на магістерському рівні реалізується освітньо-професійна програма «Адміністративний менеджмент»;

– на рівні доктора філософії реалізується освітньо-наукова програма «Публічна політика та управління соціально-економічними змінами»

Різноманіття доступних для вибору спеціальностей, за кожним з рівнів вищої освіти, створює унікальну можливість для розбудови освітньої траєкторії здобувача, від бакалавра до доктора філософії.

 

Про якість підготовки кафедрою фахівців з вищою освітою

За методологією розрахунку рейтингу кафедр НТУ «ХПІ», опрацьованого відділом забезпечення якості освітньої діяльності університету, кафедра позиціонує на третьому місці серед 104 кафедр університету. З огляду на високий рівень якості підготовки фахівців з вищою освітою на кафедрі, її спеціальності користуються популярністю не лише серед абітурієнтів з України, а у т.ч. й серед громадян інших країн. Частка іноземних студентів у загальній кількості здобувачів вищої освіти на кафедрі становить 22%. Викладання однієї з шести освітньо-професійних та освітньо-наукових програмам кафедри здійснюється англійською мовою.

На постійній основі на кафедрі працює 5-ть докторів наук. За показником співвідношення кількості студентів на одного доктора наук кафедра є однією з найпотужніших не лише в Україні, а й у Східній Європі. За рівнем своєї публікаційної активності науково-педагогічний персонал кафедри займає одне з перших місць серед структурних підрозділів не лише НТУ «ХПІ», а й інших ЗВО України (середній показник рівня цитування наукових робіт вчених кафедри (Індекс Гірша (h-індекс) в Google Scholar) дорівнює 10).

Кожен науково-педагогічний працівник кафедри має неабиякий досвід практичної діяльності за фахом своєї спеціальності. Понад 60% науково педагогічних працівників кафедри мають науковий ступень доктора наук та вчене звання професора. Кожен третій науково-педагогічний працівник кафедри пройшов підвищення кваліфікації (стажування) у зарубіжному закладі вищої освіти та має досвід освітньої діяльності за межами України.

 

Про міжнародне співробітництво

Кафедра має неабиякий досвід участі у проєктах академічної мобільності Erasmus+. Такі проєкти були реалізовані з: Балтійською міжнародною академією (м. Рига, Латвія); Щеценським університетом (м. Щецен, Польща); Краківським економічним університетом (м. Краків, Польща); Берлінською школою економіки та права (м. Берлін, Німеччина). Крім того, кафедра має угоди про співробітництво з такими зарубіжними університетами як: Університет Марії Кюрі-Склодовської (м. Люблін, Польща); Університет Бахчешехір (м. Стамбул, Туреччина); Університет Гедика (м. Стамбул, Туреччина); Вища школа менеджменту інформаційних систем (м. Рига, Латвія). Кожного року кафедра у взаємодії з своїми зарубіжними партнерами приймає участь в оголошуваних МОН України конкурсах науково-дослідних проєктів. За результатами роботи 15-ої та 16-ої міжнародних виставок «Інноватика в сучасній освіті» підготовлені за участю кафедри конкурсні роботи забезпечили отримання НТУ «ХПІ» почесного звання «Лідер інновацій в освіті».

 

Про працевлаштування

Здобута на кафедрі освіта дозволяє випускникам обіймати посади, пов’язані з аналітичною та управлінською діяльністю, як в органах публічного управління так й в організаціях та установах недержавної форми власності. Більш детальна інформація щодо напрямів працевлаштування за спеціальностями кафедри розміщена в освітньо-професійних та освітньо-наукових програмах. Кожен випускник отримує від кафедри післядипломну консультативну підтримку протягом всієї своєї професійної кар’єри, адже «Ми не навчаємо, ми готуємо до життя»!

Науковi напрями

Наукова роботи кафедра зосереджена навколо, з одного боку, проблематики змісту її спеціальностей, а саме – «Соціологія» та «Публічне управління та адміністрування», а з іншого – наукових інтересів науково-педагогічних працівників (кожен вчений кафедри має свій унікальний напрям дослідження відповідно до проблематики своєї спеціальності). У 2023 році кафедра успішно фіналізувала звіт про виконання НДДКР «Соціологічний супровід моніторингу якості освіти в сучасному університеті». Зараз кафедра працює над НДДКР «Управління трансформаційними змінами українського суспільства в умовах геополітичних викликів та турбулентних змін: теорії, сучасні практики та перспективи».

Організація навчального процесу на кафедрі нерозривно поєднана з участю у реальних науково-прикладних дослідженнях, а саме: 1) у 2022 році на запит адміністрації НТУ «ХПІ» кафедра провела дослідження «Лідери НТУ «ХПІ» та його наукові школи очима студентів та науково-педагогічних працівників»; 2) у 2023 році на запит керівництва ННІ ЕЕЕ кафедрою було проведено соціологічне дослідження «Задоволеність навчанням й уявлення про професію студентів ННІ енергетики, електроніки та електромеханіки НТУ «ХПІ»; 3) у 2024 році на запит громадських активістів територіальної громади Харкова було проведене пілотне вибіркове опитування мешканців міста щодо їх думки про можливість перейменування станції метро Пушкінська та станцію метро Політехнічна; 4) у 2024 році на запрошення Балтійської міжнародної академії (м. Рига, Латвія) кафедра долучилась до проведення позагрантового наукового дослідження «Вплив вищої освіти та її якості на формування та подальшу реалізацію життєвих шансів студентською молоддю» тощо.

Кожен із здобувачів вищої освіти має можливість приймати участь у науково-дослідних проектах кафедри та висвітлювати отримані результати під час чисельних науково-комунікативних заходів університету (кафедра щорічно проводить дві міжнародні науково-практичні конференції). Організація наукової роботи аспірантів кафедри здійснюється під одночасним науковим керівництвом двох вчених, один з яких є співробітником зарубіжного університету.

 

Спеціальність, освітня програма

Cпеціальність «Соціологія»:

  • на бакалаврському рівні реалізується освітньо-професійна програма «Соціологія управління»
  • на магістерському рівні реалізується освітньо-професійна програма «Соціологічне забезпечення економічної діяльності»
  • на рівні доктора філософії реалізується освітньо-наукова програма «Соціологія»

Cпеціальність «Публічне управління та адміністрування»:

  • на бакалаврському рівні реалізується освітньо-професійна програма «Цифрове врядування»
  • на магістерському рівні реалізується освітньо-професійна програма «Адміністративний менеджмент»
  • на рівні доктора філософії реалізується освітньо-наукова програма «Публічна політика та управління соціально-економічними змінами»
Поділитись: