Пам’яті першого космонавта України Леоніда Каденюка

Сьогодні, 28 січня 2021 року, виповнилося б 70 років першому космонавту та Герою України, члену Наглядової ради НТУ «ХПІ» Леоніду Костянтиновичу Каденюку, життя якого обірвалося три роки тому. За час своєї співпраці з Харківським Політехом Леонід Костянтинович зробив величезний внесок у розвиток вишу, надавав йому всіляку підтримку. Він брав участь у різних заходах ХПІ: конференціях, зустрічах з педагогічним колективом та студентами, відкритті наукових лабораторій, ювілейних урочистостях, присвячених 55-річчю польоту першої людини в космос, а також презентував свої книги.

Леонід Каденюк був прийнятий до складу Наглядової Ради НТУ «ХПІ» у липні 2017 року. Він брав участь у першому засіданні Ради і розробці концепції розвитку харківського Політеху, відкритті комп’ютерного центру колективного користування ім. професора Арега Вагаршаковича Дабагяна у фізичному корпусі НТУ «ХПІ», провів ряд зустрічей зі студентами та викладачами вишу. Крім того, Леонід Каденюк презентував політехнікам свою книгу «Місія — Космос» про його політ у космос у 1997 році в складі екіпажу космічного корабля «Колумбія». Видання містить опис етапів польоту, портрети учасників і роздуми автора про Всесвіт, місце в ній Землі та відповідальність людини за майбутнє нашої планети. Один екземпляр книги перший космонавт незалежної України подарував музею історії ХПІ. Він також роздав автографи всім охочим і залишив у книзі відгуків свої побажання: «Студентам та майбутнім абітурієнтам з побажаннями щасливої ​​жіттєвої дороги і хай ваші мрії збудуться!».

Зазначимо, що співпрацю з ХПІ Леонід Костянтинович почав ще до вступу до Наглядової ради вишу. У квітні 2016 року він став почесним гостем Міжнародної науково-теоретичної конференції «Україна і світ: гуманітарно-технічна еліта і соціальний прогрес». Конференція, як і низка наступних подій у Політеху (зустрічі з педагогічним колективом, студентами, молодими вченими, бал у Палаці студентів ХПІ та ін.) була присвячена 55-й річниці першого польоту людини в космос.

Смерть Леоніда Костянтиновича Каденюка стала непоправною втратою не лише для України, а й світу. Пам’ять про нього назавжди залишиться в серцях харківських політехніків!

Більше світлин можна подивитися в альбомі пам’яті Л.К. Каденюка на сторінці прес-служби у Facebook.

Довідка:

Леонід Костянтинович Каденюк (28.01.1951—31.01.2018) — перший космонавт незалежної України, льотчик-випробувач 1-го класу, Герой України, генерал-майор ВПС України, народний депутат України IV-го скликання, Народний Посол України, кандидат технічних наук, член Міжнародного філософсько-космологічного товариства, член Наглядової ради НТУ «ХПІ».

Нагороди: Герой України (із врученням ордена «Золота Зірка»); орден «За заслуги» III ступеня; орден «За мужність» I ступеня; іменна вогнепальна зброя; 6 медалей;  Почесний громадянин міста Чернівці; медаль «За космічний політ»; в 2017 році астероїд, відкритий в 2004 році в Андрушівській астрономічній обсерваторії, названий на честь астронавта — (399673) Каденюк; почесне звання «Народний посол України» (ним удостоюються громадяни України та іноземці за великий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України).

Народився 28 січня 1951 року в Чернівецькій області. У 1967 році після закінчення середньої школи зі срібною медаллю вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. У серпні 1976 року був відібраний до загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи «Буран».

У 1995 році став членом групи космонавтів Національного космічного агентства України. Пройшов підготовку до космічного польоту в NASA на американському космічному кораблі багаторазового використання як фахівець з корисного навантаження.

19 листопада — 5 грудня 1997 року здійснив свій знаменитий космічний політ в якості спеціаліста з корисного навантаження на американському космічному кораблі-шатлі «Колумбія». Під час польоту виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського дослідження з трьома видами рослин: ріпа, соя і мох. Основна мета проведення експериментів — вивчення впливу стану невагомості на фотосинтетичний апарат рослин. Крім цих досліджень в космічному польоті виконувалися експерименти Інституту системних досліджень людини з тематики «Людина і стан невагомості».

З липня 1999 року — позаштатний помічник Президента України Л. Д. Кучми з питань авіації і космонавтики. З січня 1998 року — начальник управління авіації Військ ППО України.

У 2001 році став заступником Генерального інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України. Також Каденюк працював народним депутатом України, заступником Голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони, членом Комісії з питань космічної діяльності та радником Прем’єр-міністра України з питань авіації та космонавтики.

Автор п’яти наукових робіт. У 2017 році видав книгу «Місія — Космос».