Ноу-хау вчених ХПІ отримає понад два мільйони гривень

Стартап політехніків «Композиційні матеріали на основі кераміки для захисту від електромагнітного випромінювання» визнано переможцем у конкурсі «Підтримка досліджень, провідних та молодих науковців» Національного фонду досліджень України. Науковий керівник проекту — завідувач науково-дослідної частини НТУ «ХПІ», доктор технічних наук, професор Георгій Лісачук. Розробка вчених ХПІ вже реалізується. Результати досліджень опубліковані у престижних наукових виданнях, а також впроваджені у навчальний процес студентів харківського Політеху. Також подано заявку на отримання патенту на винахід. За результатами конкурсу, стартап вчених вишу отримав фінансування у розмірі двох мільйонів двохсот тисяч гривень.

За словами наукового керівника проекту Георгія Лісачука, вчені ХПІ розробили новий композиційний матеріал, який дозволяє захистити електронні системи та біологічні об’єкти від електромагнітного випромінювання. Ноу-хау політехніків має високі фізико-механічні та експлуатаційні властивості, є екологічно чистим та довговічним на відміну від традиційних матеріалів захисту.

«Наші вчені розробили оптимальний склад та технологію виробництва глазурованої керамічної облицювальної плитки із захисними властивостями. До складу нового матеріалу входять і традиційні сировинні матеріали, і добавки карбіду кремнію», — розповідає Георгій Лісачук.

Дослідно-промислова партія композиційної кераміки була створена на підприємстві «Дніпрокераміка» та випробувана у високовольтній залі Науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту «Молнія» НТУ «ХПІ». У результаті було встановлено, що новий матеріал із добавкою карбіду кремнію майже в десять разів знижує електромагнітне випромінювання.

Свої наукові результати вчені ХПІ представили тезово на восьми міжнародних конференціях, у публікаціях чотирьох спеціалізованих українських видань та у статті для Journal of Nano-and Electronic Physics (Категорія «А», Scopus). Також подано заявку на отримання патенту на винахід (корисну модель) технології отримання електропровідної композиційної кераміки. За словами керівника проекту, це дозволить провести комерціалізацію розробки та продавати ліцензії підприємствам із виробництва керамічної плитки. Крім того, наукові результати проекту впроваджено у навчальний процес з підготовки бакалаврів, магістрів та аспірантів ХПІ у рамках курсів «Фізична хімія тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів», «Технологія отримання радіопоглинаючої кераміки», «Засоби захисту від електромагнітних перешкод природного та штучного походження», «Матеріали для захисту від електромагнітного випромінювання» та «Електростійка кераміка».

«70% нашої команди — молоді фахівці, які мають великий досвід створення електропровідної композиційної кераміки та розробки нових матеріалів різного функціонального призначення, — розповідає Георгій Лісачук. — Молодим колегам, і всім, хто розпочинає науковий шлях, я раджу вірити у свої сили та не опускати рук після перших невдач. А головне — багато працювати і при цьому — «не замикатися» у стінах лабораторії, шукати друзів та наукових партнерів у найсильніших закладах світу. Адже сильна спільнота та команда — це обов’язкова запорука успіху!»

Фото та матеріали — сайт Національного фонду досліджень України

Довідка:

Національний фонд досліджень України — державна бюджетна установа, створена Урядом України у 2018 році відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність».

Відповідно до законодавства, Фонд є спеціальним інструментом реалізації державної політики, за допомогою якого здійснюється фінансування заходів, спрямованих на всебічний розвиток української науки як основного чинника економічного зростання держави.

Діяльність фонду спрямована на створення сприятливих умов для максимальної реалізації інтелектуального потенціалу громадян у сфері наукової та науково-технічної діяльності за принципами змагальності та наукового лідерства.