8 травня 2025 року у Національному технічному університеті «ХПІ» пройшли заходи, присвячені Дню пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років. Представники ректорату, викладачі, співробітники та студенти Харківського Політеху вшанували загиблих у війні та поклали квіти до Меморіалу Слави НТУ «ХПІ». Пізніше в укритті університету був організований вечір пам’яті, де відбулася презентація монографії «Професор Віктор Тимофійович Долбня. До 100-річчя від дня народження». Авторами книги виступили науковці і викладачі Харківського Політеху, учні відомого вченого і педагога ХПІ, ветерана Другої світової війни.
У церемонії вшанування загиблих у Другій світовій війні 1939-1945 років взяли участь ректор НТУ «ХПІ» Євген Сокол, проректор НТУ «ХПІ» Олександр Труш, викладачі, співробітники та студенти університету. Відбулося урочисте покладання квітів до Меморіалу Слави, де встановлені плити з іменами харківських політехніків, полеглих у роки Другої світової війни заради мирної України.
Після цього в укритті Харківського Політеху відбулася презентація монографії «Професор Віктор Тимофійович Долбня. До 100-річчя від дня народження». Її автори – викладачі НТУ «ХПІ»: ректор професор Євген Сокол, директор Навчально-наукового інституту соціально-гуманітарних технологій професор Андрій Кіпенський, завідувачка кафедри українознавства, культурології та історії науки професорка Олена Тверитникова та доцент цієї кафедри Василь Маліков. Книга присвячена видатному вченому в галузі промислової електроніки, учаснику Другої світової війни, довічному стипендіату Президента України, Заслуженому працівнику вищої школи України, Почесному доктору НТУ «ХПІ» Віктору Тимофійовичу Долбні. Три чверті століття його доля була нерозривно пов’язана з Харківським Політехом до самої смерті вченого у серпні 2021 року. Він увійшов до плеяди видатних особистостей, талановитих науковців, організаторів освіти і науки, якими може пишатися Харківський Політех за всю свою 140-річну історію. Автори монографії відобразили життєвий та науково-педагогічний трудовий шлях ветерана, описана наукова школа, яку започаткував Віктор Долбня, висвітлюється його вагомий внесок у підготовку наукових кадрів. Подані також спогади колег та друзів Віктора Тимофійовича.
З присутніми на заході викладачами, співробітниками та студентами Харківського Політеху своїми спогадами про професора Віктора Долбню поділилися: ректор Євген Сокол, завідувачка кафедри українознавства, культурології та історії науки НТУ «ХПІ» професорка Олена Тверитникова, директорка Музею історії НТУ «ХПІ» Ганна Бистріченко, директорка Науково-технічної бібліотеки НТУ «ХПІ» Юлія Главчева, голова профкому НТУ «ХПІ» Анатолій Фомін, професор кафедри автоматизованих електромеханічних систем НТУ «ХПІ» Володимир Клепіков, директор Навчально-наукового інституту соціально-гуманітарних технологій НТУ «ХПІ» Андрій Кіпенський, доцент Валерій Чернай тощо.
Наприкінці події всі бажаючі змогли отримати монографію про видатного науковця, педагога і організатора науки Національного технічного університету «ХПІ» Віктора Тимофійовича Долбню. З електронною версією книги можна ознайомитися за посиланням: https://repository.kpi.kharkov.ua/items/e0e1ca82-f284-4cd0-b433-76e48f201791
Нагадаємо, що Музей історії НТУ «ХПІ» на своєму сайті організував віртуальну виставку, присвячену професору Віктору Тимофійовичу Долбні. Ознайомитися з нею можна за посиланням: http://web.kpi.kharkov.ua/museum/sample-page/postati/dolbnya-v-t/
Довідка:
Віктор Тимофійович Долбня народився 27 вересня 1924 року. Влітку 1942 року був призваний до армії, пройшов навчання в 29-му Окремому навчальному танковому полку в Сталінграді, воював у складі 422-го стрілецького полку 170-ї стрілецької дивізії. Війну закінчив західніше Кенігсберга, на косі Фріш-Нерунг. Після демобілізації у 1947 році з багатьма бойовими нагородами, Віктор Тимофійович закінчив із золотою медаллю вечірню школу. Працюючи на заводі ім. Малишева, вступив на вечірнє відділення до Харківського електротехнічного інституту (зараз – НТУ «ХПІ»), який також закінчив з відзнакою. Через багато років після закінчення війни написав за своїми військовими щоденниками унікальну книгу «1418 днів».
Більш детальна інформація: https://www.kpi.kharkov.ua/ukr/2024/10/02/pam-yatayemo-do-100-richchya-vydatnogo-profesora-hpi-viktora-dolbni/