Ми даємо ракетам «мозок» — Про внесок вчених ХПІ в розвиток космосу

В НТУ «Харківський політехнічний інститут» відбувся захід «Per aspera ad astra!» (в пер. з латинської: Через терни — до зірок!), присвячений Міжнародному дню авіації і космонавтики, який відзначають 12 квітня. Зустріч об’єднала студентів, викладачів ХПІ, інших гостей. Серед спікерів — випускники Політеху різних років, які представили підприємства ракетно-космічної галузі. Вони розповіли про внесок Харківського Політеху в розвиток космосу України, співробітництво ХПІ з видатними вченими і передовими виробництвами, а також подивилися тематичні документальні фільми разом з учасниками заходу.

Зустріч відбулася в коворкінгу ХПІ Арсенал ідей Україна/Простір ідей: Science & Museums. Послухати інформацію про космос, космонавтів і вчених, що працюють в цій сфері, прийшли студенти 1-3 курсів Навчально-наукового інженерно-фізичного інституту НТУ «ХПІ». Захід стартував з показу фільму про Міжнародний день космонавтики і розповіді про видатних космонавтів — Юрія Гагаріна, а також першого космонавта незалежної України — Леоніда Каденюка, який був добрим другом НТУ «ХПІ», членом Наглядової ради вишу (раптово помер 31 січня 2018 року).

Після проректор НТУ «ХПІ» Юрій Зайцев та зав. кафедри комп’ютерного моделювання процесів і систем Інженерно-фізичного інституту ХПІ Дмитро Бреславський розповіли про кафедру автоматичного управління рухом (зараз — комп’ютерного моделювання процесів і систем), яка була створена для підготовки фахівців в ракетно-космічній галузі. Одним з ініціаторів її створення був видатний конструктор, організатор виробництва ракетно-космічних комплексів в Харкові на НВО «ХАРТРОН», двічі Герой Соціалістичної Праці, лауреат Ленінської і Держпремій, Почесний громадянина м. Харкова академік Володимир Григорович Сергєєв.

«Чим відрізнялися наші випускники, і я сподіваюся будуть відрізнятися? Посиленою фундаментальною математичною підготовкою, знанням інженерних проблем — в даному випадку систем управління літальними реактивними апаратами, космічними апаратами і звичайно хорошим знанням програмування. Ця тріада, закладена в основу освіти з багатьох спеціальностей Інженерно-фізичного інституту, дозволила створити унікальні системи управління, якими і досі пишається підприємство ХАРТРОН-АРКОС, а ми пишаємося нашими випускниками, які продовжують там працювати. Головне, що ми повинні розуміти — без виходу людини за межі нашої планети ніякого розвитку далі не буде», — зазначив зав. кафедри комп’ютерного моделювання процесів і систем Дмитро Бреславський.

Серед запрошених спікерів зустрічі були: головний конструктор проектування ракет стратегічного призначення Харківського НВО «ХАРТРОН», лауреат Ленінської і Державної премії СРСР Володимир Олександрович Уралов (випускник ХПІ 1957 р.), д.т.н., професор, заст. генерального конструктора НВО «ХАРТРОН», лауреат Ленінської і Державної премії СРСР і України Анатолій Іванович Кривоносов (випускник ХПІ 1959 р.), начальник сектора НВП «ХАРТРОН-АРКОС», к.т.н., доцент, винахідник СРСР Юрій Олексійович Кузнєцов (випускник ХПІ 1973 р.), ветеран НВО «ХАРТРОН», заслужений винахідник України, кращий винахідник СРСР, начальник сектора НВП «ХАРТРОН-АРКОС» Олександр Якович Макаренко (випускник ХПІ 1967 р.), голова Харківського громадського координаційного комітету «Харків ракетно-космічний», заст. головного інженера заводу «Електроапаратури» з-д № 115 Геннадій Михайлович Тупало (випускник ХПІ), ветеран космічної галузі України, автор книги «Харків: космічне сходження» Микола Іванович Ігнат’єв.

Вони розповіли про підприємства «ХАРТРОН» і «ХАРТРОН-АРКОС», їх розробки, зазначивши, що чекають на випускників Політеху, які будуть захоплені своєю справою. «Ми не робимо безпосередньо ракети і супутники, це робить «Південмаш». Ми даємо ракетам «мозок», щоб ракета знала, куди їй летіти. Тобто розробляємо системи управління. І ми чекаємо гарних випускників Політеху. Найголовніше — щоб ця людина любила техніку», — сказав начальник сектора НВП «ХАРТРОН-АРКОС» Юрій Кузнєцов.

Відзначимо, що значна частина зустрічі була присвячена 105-річчю видатного конструктора і організатора виробництва ракетно-космічних комплексів в Харкові на НВО «ХАРТРОН», двічі Героя Соціалістичної Праці, лауреата Ленінської і Держпремій, Почесного громадянина м. Харкова академіка В.Г. Сергєєва. Гостям розповіли про відомого вченого і продемонстрували відеоматеріали про нього (зокрема, кадри з фільму «Зоряний капітан»).

Також в рамках заходу відбулася презентація книги «Харків: космічне сходження», її автор — ветеран космічної галузі Микола Ігнат’єв. У книзі йдеться про розвиток ракетної техніки в Харкові, внесок міста, його вчених, підприємств, в тому числі й ХПІ, в розвиток ракетно-космічної техніки галузі. По завершенню зустрічі він передав кілька брошур, в яких представлено короткий зміст книги, до Музею історії Політеху та науково-технічної бібліотеки НТУ «ХПІ».

Крім того, всі охочі могли взяти участь у конкурсах та отримати призи (ручки, бейсболки, інша сувенірна продукція ХПІ, солодощі).

Довідка:

12 квітня — Всесвітній день авіації і космонавтики. Він встановлений за рішенням Міжнародної авіаційної федерації і відзначається по всьому світі. День працівників ракетно-космічної галузі України також відзначається 12 квітня з 1997 року.