Визначено кращі стартапи харківських політехніків

В НТУ «ХПІ» обрали переможців четвертого сезону освітньо-стипендіальної програми CIG R&D LAB від Chernovetskyi Investment Group (CIG). Ними стали стартапи WeLight і Opty team. Перший проект реалізує бездротову технологію передачі енергії на великі відстані з малими втратами. Другий спрямований на боротьбу з коронавірусною інфекцією, шляхом розробки генератора озону для знезараження поверхонь і об’єктів. Автори «золотих» стартапів — студенти і викладачі ХПІ. Вони представляють кафедру промислової та біомедичної електроніки, хімічної техніки та промислової екології, фізвиховання. Переможці отримають подальше фінансування на розвиток своїх проектів.

Всього в четвертому сезоні від CIG R&D LAB від ХПІ брали участь більше тридцяти проектів, з яких було відібрано лише п’ять. Протягом року команди харківських політехніків працювали над своїми стартапами з менторами, експертами та стипендіальною підтримкою від Фонду. До фіналу вийшли такі проекти:

  • Opty team — генератор озону для знезараження поверхонь і об’єктів від коронавірусної інфекції COVID-19 (Автори: студент Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки ХПІ кафедри промислової та біомедичної електроніки Роман Переходько, аспірантка кафедри хімічної техніки та промислової екології Оксана Гетта. Керівник проекту — старший викладач кафедри промислової та біомедичної електроніки Микола Махонін).
  • WeLight — бездротова технологія передачі енергії на великі відстані з малими втратами (Автори: студенти Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки ХПІ кафедри промислової та біомедичної електроніки Олексій Пилипенко та Тетяна Коритченко. Науковий керівник — інженер-дослідник кафедри фізичного виховання Віталій Галиця) .
  • FloatyColor — флуоресцентні фарби для малювання на воді (Автори: студенти Навчально-наукового інституту хімічних технологій та інженерії ХПІ кафедри органічного синтезу і нанотехнологій Віталій Бондарєв і Влада Васильєва. Науковий керівник — доцент кафедри органічного синтезу і нанотехнологій Віталій Дістанов).
  • 4W | RFID Open LAB — оптимізація ідентифікації вантажу на складі за допомогою RFID-технології (Автори: студент Навчально-наукового інституту механічної інженерії і транспорту ХПІ Володимир Алексєєв, доценти кафедри підйомно-транспортних машин і устаткування Іван Варченко і Всеволод Стрижак. Науковий керівник — завідувач кафедри підйомно-транспортних машин і устаткування Валентин Коваленко).
  • WearTEG — тонкоплівковий термоелектричний генератор на поверхні тканини для живлення біосенсорів із використанням різниці температур людського тіла і навколишнього середовища (Автори: студент та аспірант Навчально-наукового інженерно-фізичного інституту ХПІ кафедри фізичного матеріалознавства для електроніки та геліоенергетики Владислав Чорний і Дмитро Жадан. Науковий керівник — доцент кафедри фізичного матеріалознавства для електроніки та геліоенергетики Наталія Клочко).

24 червня 2021 року в НТУ «ХПІ» відбувся захист проектів із використанням програми Zoom. Під час фінальних пітчів студенти демонстрували короткі презентаційні відео своїх проектів, розповідали про розробки і відповідали на запитання членів комісії. До складу експертної комісії увійшли представники НТУ «ХПІ» та компанії CIG.

Рішенням журі, переможцями були визнані два актуальних стартапи: Opty team (генератор озону для знезараження поверхонь і об’єктів від коронавірусної інфекції COVID-19), WeLight (бездротова технологія передачі енергії на великі відстані з малими втратами).

«Кожен студент є особистістю. І якраз фонд дозволяє розкрити ці можливості, показати високий рівень підготовки, яку вони отримують. Тут є ідея, можливість і величезна підтримка, за що, безумовно, велика подяка фонду і всім представникам програми, які працюють з нашими студентами. Для нас це дуже важливо!», — зазначив проректор з наукової роботи НТУ «ХПІ» Андрій Марченко.

Член експертного журі — заступник директора Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки ХПІ Андрій Маслєнніков ділиться своїми враженнями від виступів команд: «Всі проекти мають великий потенціал, вони живі. Їх потрібно розвивати далі. Тому запрошую всіх взяти участь у наступних сезонах!».

Ментор команд Вадим Роговський зазначив, що виграє на ринку той, хто вміє швидко перевіряти, змінюватися, і йти вперед: «Не важливо, що ти робиш. Важливо вміти швидко і дешево перевіряти свої бізнес гіпотези. Саме ця навичка відрізняє успішного підприємця… Не важливо, що ти робиш, пам’ятай, що ти перший інвестор у свій проект. Ти інвестуєш у нього свій час, мізки і гроші. Не витрачай ці ресурси на те, що апріорі має нульовий ROI».

Довідка:

CIG R&D LAB — освітньо-стипендіальна програма Chernovetskyi Investment Group, метою якої є мотивація студентів, аспірантів, молодих вчених вищих навчальних закладів до проведення розробок, отримання навичок комерціалізації ідей, вироблення механізмів реалізації інноваційних проектів.

Проект CIG R&D Lab реалізується в рамках меморандуму між НТУ «ХПІ» та Chernovetskyi Investment Group (CIG), який було підписано у серпні 2018 року.

Влітку 2019 року в НТУ «ХПІ» відбувся фінал першого сезону освітньо-стипендіальної програми CIG R&D LAB від CIG. За підсумками, комісія визначила дві кращі роботи — «Інноваційний проект: розробка технології виробництва люмінесцентної тротуарної плитки» і «Реконструкція та модернізація теплоенергетичного сектора Харкова». Команди-розробники отримали від CIG інвестиції для подальшого розвитку проектів. Перша команда — 400 тис. грн., друга — 100 тисяч грн.

У фіналі другого сезону освітньо-стипендіальної програми CIG в 2020 році було відібрано два кращих стартапи: чат-бот психолог зі штучним інтелектом «Elomia» і проект «Space Ceramic» — технологія виробництва елітної лицьової цегли і керамічної черепиці з декоративним металевим покриттям. Кожна з команд-переможців отримала від CIG інвестиції в розмірі 250 тис. гривень на подальший розвиток своїх стартапів.