На 86-му році пішов із життя видатний науковець та педагог, професор кафедри технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей НТУ «ХПІ» Михайло Іванович Рищенко. Він пройшов шлях від студента харківського Політеху до завідувача кафедри та декана факультету технології неорганічних речовин, присвятивши ХПІ більшу частину свого життя. Сотні інженерів-технологів, десятки вихованих ним кандидатів та докторів наук стали професіоналами високого рівня. І все це, завдяки знанням та викладацькому таланту Михайла Рищенка, вмінню вирішувати складні проблеми, дбайливому ставленню до покоління молодих фахівців.
Михайло Іванович Рищенко — відомий науковець у галузі технології тугоплавких неметалевих та силікатних матеріалів, Заслужений працівник вищої освіти України, декан факультету технології неорганічних речовин Політеху (1991-2006 рр.), завідувач кафедри технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей вишу (1984-2018 рр.), Почесний професор Українського державного хіміко-технологічного університету, академік Української технологічної академії. Випускник ХПІ 1960 року, він тридцять три роки керував кафедрою, і шістнадцять років очолював факультет технології неорганічних речовин.
«ХПІ став для мене рідною домівкою, я наскрізь перейнявся його аурою. І це не гучні слова! Тут я познайомився з розумними, я б навіть сказав мудрими, людьми, майбутніми ректорами — М.Ф. Семком, М.Ф. Киркачем, Ю.Т. Костенком, Л.Л. Товажнянським, у яких багато чому навчився, — розповідав Михайло Рищенко. — 1984 року я очолив кафедру технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей, змінивши на цій посаді академіка НАН України, професора А.С. Бережного. За ці роки розвинулися та зміцнилися наші контакти з Харківським інститутом вогнетривів. Мені, наприклад, пощастило працювати з такими його співробітниками, як професори І.С. Кайнарський, Л. І. Карякін, Е. В. Дегтярьова та ін.».
Колеги відзначають широку наукову ерудицію Михайла Івановича Рищенка, виключно відповідальне та дійсно батьківське ставлення до студентів, аспірантів, співробітників, які дістали повагу та любов, захоплення та подяку: «Михайло Іванович — зразок честі, мудрості, доброти та порядності для всіх нас».
Шановний вчитель, Ви як вогник у дорозі,
Бо Ваше серце полум’яне зігрівало нас повсюди!
Хоч зараз Вас нема, та позабути ми не зможем!
Бо пам’ять нескінченна, ми Вас любим!!!
Ректорат, колективи кафедри технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей, Навчально-наукового інституту хімічних технологій та інженерії, друзі та колеги висловлюють глибоке почуття скорботи та співчуття рідним та близьким Михайла Івановича Рищенка.
Довідка:
Михайло Іванович Рищенко народився 21.12.1937 р. в с. Стила Старобешевського району Донецької області. У 1960 році закінчив Харківський політехнічний інститут, а після залишився на викладацькій роботі. Основні наукові напрямки його діяльності — теоретичні та технологічні основи отримання покриттів із заданими властивостями різного складу та призначення для керамічних матеріалів швидкісного випалу, термостійкі та морозостійкі керамічні матеріали.
Навчання в аспірантурі, робота асистентом кафедри технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей, захист кандидатської, а потім докторської дисертацій — таким був науковий та освітній шлях М. І. Рищенка. У професійному та духовному становленні та розвитку Михайла Івановича допомагали його стажування в Італії, Німеччині, Чехословаччині, Румунії, Китаї. М. І. Рищенко брав активну участь і у громадському житті: очолював комітет народного контролю, був відповідальним секретарем центральної приймальної комісії, 15 років керував факультетом неорганічних речовин.
«Я не розумію людей, байдужих до долі своєї кафедри, її майбутнього», — любив повторювати Михайло Іванович Рищенко. У людях він цінував насамперед професіоналізм, сумлінне ставлення до справи, уміння знаходити спільну мову з колегами.