Почесному ректору ХПІ Леоніду Товажнянському — 90 років

26 квітня 2023 року відзначає своє 90-річчя Почесний громадянин Харкова, Посол миру, член-кореспондент Національної академії наук України, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, Почесний ректор НТУ «ХПІ», голова Вченої ради університету професор Леонід Леонідович Товажнянський. Він зробив значний внесок у розвиток науки та освіти країни, сприявши просуванню Болонського процесу в Україні. У такий спосіб Леонід Леонідович Товажнянський «прорубав вікно» в єдину освітню європейську систему.

Саме завдяки Леоніду Леонідовичу харківський Політех першим приєднався до Великої Хартії європейських університетів, а також отримав статус Національного вишу та дослідницького університету. І це, звісно, не всі заслуги відомого вченого, талановитого педагога, видатного організатора вищої освіти України Леоніда Товажнянського. Понад 70 років він віддано служить ХПІ, п’ятдесят з яких — на керівних посадах. І сьогодні Леонід Леонідович Товажнянський і далі працює в університеті як голова Вченої ради, радник ректора, викладач, гордо несучи на своїх мудрих плечах звання справжнього політехніка-патріота України.

 

Багатотисячний колектив НТУ «ХПІ» щиро вітає свого Почесного ректора Леоніда Леонідовича Товажнянського із цим чудовим ювілеєм.

Шановний Леоніде Леонідовичу!

Для кожного політехніка Ви є прикладом справжнього, полум’яного патріота рідного університету. Зростання потенціалу НТУ «ХПІ» та його постійний рух уперед протягом десятиліть невід’ємні від Вашої самовідданої праці, піклування про рідний університет. Фундатор і подвижник розвитку вищої школи, Ви і сьогодні примножуєте здобутки харківського Політеху, який постійно займає провідні місця у світових освітянських рейтингах. Колеги, а також тисячі випускників університету отримали дуже багато від спілкування з Вами — яскравою, творчою, мудрою особистістю.

Багато поколінь студентів, аспірантів та викладачів нашого університету щиро вдячні Вам за найвищий професіоналізм, безмежну відданість справі, життєву мудрість та справедливість у вихованні технічної еліти України та зарубіжжя. Ваш багатий життєвий та професійний досвід, почуття відповідальності завжди спрямовані на розвиток та процвітання НТУ «ХПІ». Ми впевнені, що досягнутий Вами життєвий рубіж — ще одна сходинка до нових звершень, нових творчих пошуків і здобутків.

Дорогий Леоніде Леонідовичу! Нехай ще довгі роки супроводжують Вас творче натхнення, великі цілі та завдання, які Ви ставите перед собою у житті! Міцного здоров’я Вам, невичерпної енергії, щастя, довгих років творчого життя!

Довідка:

Леонід Леонідович Товажнянський народився 26 квітня 1933 р. в м. Слов’янськ Донецької області. Закінчив з відзнакою середню школу № 15 і Слов’янський хіміко-технологічний технікум. У 1954 р. вступив до ХПІ на кафедру машин та апаратів хімічних виробництв. У 1959 р. закінчив інститут з відзнакою та почав працювати на кафедрі. У 1961 р. вступив до аспірантури. Після успішного захисту кандидатської дисертації в 1969 р. отримав вчене звання доцента. У 1970 р. призначений проректором ХПІ. З 1977 р. завідував кафедрою загальної хімічної технології процесів і апаратів (з 2005 р. — кафедра технологій, процесів та апаратів). Після захисту в 1988 р. докторської дисертації отримав вчене звання професора. З 1995 р. обіймав посаду директора Центру енергозберігаючих інтегрованих технологій ХДПУ, створеного за підтримки Британської Ради. У 1999–2015 рр. був ректором ХДПУ (з 2000 р. — Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»).

Професор Л. Л. Товажнянський є засновником і керівником вітчизняної наукової школи з теоретичних і експериментальних досліджень кінетики, тепло- і масообміну в хімічних каталітичних процесах, моделювання, розрахунків та конструювання реакторів для промислових виробництв синтезу аміаку, метанолу, концентрованої азотної кислоти, продуктів нафтохімії та теоретичного забезпечення методів інтеграції процесів для підвищення енергоефективності хіміко-технологічних систем у хімічних, коксохімічних, харчових та інших виробництвах. Під його керівництвом на заводі «Павлоградхіммаш» створена автоматизована система проєктування пластинчастих теплообмінних апаратів для систем тепло- і гарячого водопостачання харчової і цукрової промисловості; створена і впроваджена унікальна конструкція спеціального пластинчастого теплообмінника для колон синтезу аміаку, яка не має аналогів у світі; спроєктовані модульні теплоустановки для систем теплопостачання. За проєктом, який створили вчені НТУ «ХПІ» школи професора Л. Л. Товажнянського спільно зі шведською фірмою «Альфа Лаваль», було виготовлено і встановлено у 18 областях України понад 2500 теплопунктів. У 1995 р. з його ініціативи в ХПІ створений Центр енергозберігаючих інтегрованих технологій, дослідження в якому проводяться спільно з вченими Великої Британії, Бельгії, Франції, Румунії та Чехії.

У рейтингу вчених проєкту «Бібліометрика української науки», в якій ранжування виконується за h-індексом системи Google Scholar, бібліометричний профіль професора Л. Л. Товажнянського посідає 7 місце серед учених України, які ведуть дослідження в галузі «Технічні науки». Його публікації активно вивчають, про що свідчить високий рівень цитування.

Професор Л. Л. Товажнянський приділяв велику увагу популяризації наукових розробок університету. Це сприяло тому, що вченим НТУ «ХПІ» протягом десяти років було присуджено 12 Державних премій України в галузі науки і техніки. З початку 90-х рр. Л. Л. Товажнянський займається проблемою впровадження дистанційного навчання в НТУ «ХПІ», є віце-президентом навчально-науково-виробничого комплексу «Академія дистанційної освіти», ініціатором розробки принципово нових навчальних планів університету в межах концепції ЮНЕСКО про безперервне навчання, в 2005 р. підписав Magna Charta Universitatum. З шести діючих ЗВО, які були засновані як філії ХПІ, він особисто брав участь у створенні Сумського державного університету і Кременчуцького політехнічного інституту.

Працюючи на керівних посадах, Л. Л. Товажнянський сприяв розвитку рідного університету: у 2000 р. ХПІ отримав статус Національного вищого навчального закладу України, у 2010 р. — статусу дослідницького університету. Він зробив значний внесок у створення великої кількості спеціальностей, адаптованих до вимог європейських університетів, і у 2005 р. ХПІ приєднався до Болонського процесу (підписано Magna Charta Universitatum — Велику Хартію Університетів у м. Болонья, Італія).

Л. Л. Товажнянський займався зміцненням матеріально-технічної бази НТУ «ХПІ». Він брав участь у проєктуванні та будівництві двох навчальних корпусів, Палацу спорту, спортивної бази в м. Алушта, науково-дослідницького комплексу інституту «Молнія». У 2004 р. професор Л. Л. Товажнянський ініціював будівництво фундаментальної бібліотеки НТУ «ХПІ» на 2 млн. томів, яку було введено в дію в 2012 р. Автор 620 наукових робіт, серед яких: 315 статей, 23 монографії, 74 підручники та навчальні посібники, 22 авторських свідоцтва та патенти на винаходи, понад 150 доповідей. Підготував шість докторів та 18 кандидатів технічних наук.

Заслуги відомого вченого, талановитого педагога, видатного організатора вищої освіти в Україні відзначені орденом «Знак Пошани» і орденами князя Ярослава Мудрого IV та V ступенів, багатьма іншими нагородами, він обраний Почесним доктором Мішкольцького (Угорщина), Петрошанського (Румунія) університетів, Почесним громадянином Харкова.

З 2015 року професор Л. Л. Товажнянський працює радником ректора і обраний головою Вченої ради НТУ «ХПІ», яка забезпечує законодавче підґрунтя для багатогранної діяльності університету.

У 2017 році Почесного ректора ХПІ визнано Послом миру. Це почесне звання йому надала Федерація Всесвітнього Миру (Universal Peace Federation), громадська організація, створена з метою побудови миру в усьому світі.