Світові популяризатори STEM-освіти та рекордна кількість учасників — на онлайн Дні світу у ХПІ

Харківський Політех провів онлайн День наукових вікторин «Light is Fun!», присвячений Міжнародному дню світла в межах ініціативи UNESCO. Учасниками стала рекордна кількість осіб — 1700, які грали у Kahoot-вікторини у Telegram та ZOOM та змагалися за призи. Загалом для українських та іноземних гравців було підготовлено п’ятнадцять вікторин, уперше не лише українською, а й англійською мовами. Вони були присвячені темі світла: про сонячну енергію, світлочутливі полімери, барвники і люмінофори, оптику, тепловізори тощо. Захід відбувся за участю відомих популяризаторів STEM-освіти у світі: Беніто Васкеса (Віго, Іспанія) та посла Optica 2023 Матеуша Шатковського (Вроцлав, Польща).

Пізнавальні конкурси проходили у Telegram українською мовою для українських учасників, а також у ZOOM англійською мовою для іноземних та українських учасників — загалом п’ятнадцять Kahoot-вікторин. Серед них: «Від сонячної панелі до лампочки: як працює сонячна енергія»; «Шлях енергії від Сонця до вашої квартири»; «Світлочутливі полімери — трансформація випромінюванням»; «Із вогню та в полум’я»; «Як людство створювало кольоровий світ — Історія барвників та люмінофорів!»; «Промені світла у світі інформаційних технологій»; «Як оптика XVII століття змінила погляд на Всесвіт»; «Блиск грошей: від минулого до сучасного»; «Сяйво крізь темряву: тепловізори в науці та техніці»; «Light up our way»; «How optics of the 17th. century changed the way we look at the Universe»; «From solar panel to light bulb: how solar energy works»; «From the fire and into the flame»; «Rays of light in the world of information technology»; «The path of energy from the Sun to your light bulb».

Завдання для інтелектуальних конкурсів було створено науковцями та викладачами НТУ «ХПІ». Найбільша кількість гравців в одній вікторині досягала 600-сот осіб. Крім того учасники змагалися за призи від міжнародних наукових організацій SPIE (the international society for optics and photonics) та Optica (formerly OSA).

Організатори зазначили, що отримали велику кількість схвальних відгуків від школярів та вчителів.

Довідка:

День наукових вікторин «Light is Fun!» відбувся 16 травня. Окрім нього у 2023 році до Міжнародного дня світла ХПІ провів два офлайн наукових фестивалі: у Полтаві та у Харкові.

Міжнародний день світла відзначається щороку 16 травня, починаючи з першого успішного випробування роботи лазера. Лазер — чудовий приклад того, як наукове відкриття може принести революційну користь суспільству в техніці, комунікації, охороні здоров’я та багатьох інших галузях.

Широка тема світла дозволяє об’єднати багато різних секторів суспільства в усьому світі та продемонструвати, як наука, технології, мистецтво та культура можуть допомогти досягти цілей UNESCO — всебічної освіти, рівності та миру. Саме сьогодні як ніколи ця глобальна ініціатива є важливою.

НТУ «ХПІ» бере участь у святкуванні та проведенні наукових фестивалів Дня світла з 2018 року за підтримки таких організацій: UNESCO, SPIE, International Society for Optics and Photonics. Молода вчена НТУ «ХПІ» та співорганізатор заходів Ксенія Мінакова є представницею UNESCO, а саме Національного вузла в Україні.

Абревіатура STEM розшифровується як «Science, Technology, Engineering and Mathematics» — наука, технологія, інженерія та математика. Ці напрями є основою цієї методики освіти. При цьому ці дисципліни вивчаються не окремо, як зазвичай, а в комплексі. Велике значення має практичне застосування здобутих знань. Дитина не просто знайомиться з новими напрямами розвитку точних наук та інженерії, а навчається реалізовувати вивчене на практиці.