Досвідчені викладачі НТУ «ХПІ» організували для школярів освітньо-мотиваційний проєкт «ХАРКІВ ПАМ’ЯТАЄ CHORNOBYL», присвячений 38-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС. Протягом чотирьох днів вчені проводили онлайн заняття, пов’язані саме з Чорнобильською катастрофою. Темами зустрічей стали: історія науки і техніки; енергетика; охорона праці; хімія; екологія; альтернативна енергетика; фізика. В останній день проєкту, саме в день Чорнобильської аварії 26 квітня, відбулася Kаtoot-вікторина за матеріалами занять. Її учасники отримали дипломи, а переможці – призи. Проєкт об’єднав понад 1000 школярів, третина яких перевіряла свої знання у фінальній вікторині.
Проєкт «ХАРКІВ ПАМ’ЯТАЄ CHORNOBYL» складався із змістовних частин, які відбулися в форматі п’яти онлайн зустрічей в Теlеgrаm-групi https://t.me/kharkiv_science з 22-го по 26-е квітня 2024р.
Темою першої зустрічі стала “Історія науки та техніки” від кандидата історичних наук доцента кафедри українознавства, культурології та історії науки НТУ «ХПІ» Сергія Радогуза. Другий день проєкту був присвячений енергетиці та охороні праці. Заняття провели: завiдувач кафедри “Електричні станції” НТУ «ХПІ» професор Олександр Лазуренко (енергетика) та доцент кафедри мікро- та наноелектроніки старший науковий співробітник Михайло Кіріченко (охорона праці). На зустрічі учні мали змогу дізнатися, чому енергетика – одночасно і стара галузь (за фізичними принципами), і завжди сучасна та інноваційна (за технологіями), яка пройшла шлях від звичайного вогнища до чату GPT. Лекція розкрила широкий спектр технічних викликів , проблем та перспектив традиційної та відновлювальної енергетики сталого розвитку.
Третій день проєкту «ХАРКІВ ПАМ’ЯТАЄ CHORNOBYL» відбувся під гаслом хімії та екології. Зустріч провели: заступниця директора Навчально-наукового інституту хімічних технологій та інженерії НТУ “ХПІ” кандидатка технічних наук професорка Інна Лаврова (хімія) та доцентка кафедри хімічної техніки та промислової екології НТУ «ХПІ» кандидатка технічних наук Тетяна Тихомирова (екологія). Науковиці розповіли: чи насправді у Чорнобилі існують тварини-мутанти та як природа повертає собі втрачені позиції. Вони також підняли тему, що Чорнобильська катастрофа стала наочним прикладом самовідданості та героїзму ліквідаторів і вчених – розробників методів і засобів ліквідації наслідків аварії. За їх словами, Харків дав країні 12 тисяч учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Більш ніж 20 наукових, проектних, виробничих та навчальних установ надавали людей, техніку і наукові розробки для Чорнобиля.
Наступна зустріч була присвячена фізиці та альтернативній енергетиці. Її спікерами стали: доцентка кафедри фізики Навчально-наукового інституту комп’ютерного моделювання, прикладної фізики та математики НТУ “ХПІ”, кандидатка фізико-математичних наук Ксенія Мінакова (фізика) та завідувач кафедри мікро- та наноелектроніки Навчально-наукового інституту комп’ютерного моделювання, прикладної фізики та математики НТУ “ХПІ” доктор технічних наук професор Роман Зайцев (альтернативна енергетика). На лекції школярі мали змогу дізнатися про відкриття радіоактивності та ядерної реакції, і як їх використовують в енергетиці. Їм також розповіли про небезпеку техногенних аварій, яку несуть атомні електростанції. Саме такі аварії призвели до пошуку альтернативи в енергетиці – відновлювальних джерел енергії. Крім того, обговорювався розвиток сонячної енергетики та можливості її використання.
У день 38-ї річниці Чорнобильської катастрофи (26 квітня) відбулася фінальна Kаtoot-вікторина за матеріалами попередніх занять. Ії провели: професор кафедри органічного синтезу та фармацевтичних технологій НТУ “ХПІ” кандидат технічних наук Сергій Петров та старша викладачка кафедри ливарного виробництва НТУ “ХПІ” Ph.D Юлія Петрова. Перевірити свої знання виявили бажання майже 350 школярів. За результатами вікторини визначили, хто з учасників є найкраще обізнаним в питаннях, пов’язаних з Чорнобильською катастрофою та іншими темами, що були пройдені в рамках проєкту. Переможці (1, 2 та 3 місця) отримали політехнічні призи, а всі інші учасники вікторини –пам’ятні сертифікати.
Загалом проєкт «ХАРКІВ ПАМ’ЯТАЄ CHORNOBYL» об’єднав понад 1000 учнів середніх та старших класів. Він відбувся за підтримки Харківського міського голови Ігоря Терехова.
Довідка:
26 квітня — Міжнародний день пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи, що сталася цього дня 1986 року. Вона стала найбільшою у світі техногенною катастрофою — внаслідок вибуху 4-й реактор Чорнобильської АЕС був повністю зруйнований, а викинуті в атмосферу радіоактивні речовини були рознесені повітряними потоками на значні території багатьох держав: України та низки країн Європи, які зазнали радіоактивного забруднення, а мільйони людей отримали радіоактивне опромінення. Навколо місця аварії було створено 30-кілометрову зону відчуження, яка існує і сьогодні.
Головна ідея проєкту «Харків пам’ятає CHORNOBYL» – на прикладі загальновідомої історичної події вивчити комплекс явищ з точки зору природничо-математичних наук. Заняття від досвідчених викладачів НТУ «ХПІ» демонструють, що Чорнобильська катастрофа – це уроки минулого та наука для вирішення проблем майбутнього. Проєкт базується на принципах мультидисциплінарності та націлений на розвиток навчально-пізнавальних компетенцій та наукового світогляду у повсякденному житті, що дозволяє учням середніх та старших класів відчути себе справжніми науковцями.