В ХПІ стартувала програма перепідготовки ВПО в галузі сонячної енергетики

У березні 2025 року  в Харківському Політеху стартувало навчання за інноваційною освітньою програмою з перепідготовки внутрішньо переміщених осіб у сфері сонячної енергетики – EcoSKILL. Організаторами виступила Громадська організація «Об’єднання молодих науковців НТУ «ХПІ» за фінансової підтримки Razom Relief.  До програми доєдналося понад сто учасників.  Протягом 2-х з половиною місяців вони прослухають курс тренінгів, виконають практичні завдання, складуть тестування, після чого зможуть отримати свою першу роботу за напрямом монтажу фотоелектричних систем. На сьогоднішній день у Харкові перебуває понад 100 тисяч ВПО працездатного віку, 20 700 з яких потребують негайного працевлаштування.

Програма EcoSKILL розроблена з урахуванням актуальних запитів роботодавців у галузі сонячної енергетики та міжнародних стандартів. Вона складається з п’яти модулів, які включають теоретичні заняття, онлайн- та офлайн-практику (навчання користуванню сучасним обладнанням). Учасники– внутрішньо переміщені особи (ВПО) отримають актуальні теоретичні та практичні знання від провідних експертів, які відповідають сучасним вимогам ринку праці та міжнародним стандартам, а також досвід роботи з сучасними інструментами та обладнанням, що дозволить впевнено почуватися при роботі з фотоелектричними системами. Програма навчання розрахована на два з половиною місяці, у фіналі  пройде тестування, потім  учасники зможуть взяти участь у Ярмарці вакансій та отримати свою першу роботу за напрямом монтажу фотоелектричних систем.

Крім того, випускникам програми EcoSKILL, які успішно пройдуть навчання та складуть тестування, будуть надані листи-рекомендації, які значно підвищать шанси на успішне працевлаштування після завершення навчання. Окрім того, для найбільш вмотивованої та наполегливої частини слухачів буде запущено окремий трек підготовки, пов’язаний із започаткуванням власного бізнесу у сфері сонячної енергетики, включаючи базові навички підприємництва та управління.

«Перед початком навчання, ми провели Круглий стіл, куди було запрошено представників професорсько-викладацького складу НТУ «ХПІ», а також –бізнесменів, що працюють у галузі геліоенергетики в різних куточках України. І одним із пріоритетних завдань, що стоять перед компаніями-інсталяторами зараз є пошук кваліфікованих кадрів. Попит настільки високий, що навіть у зимовий період, коли зазвичай подібні роботи практично не ведуться, робота взагалі не припинялася», – зазначив проєктний менеджер програми EcoSKILL, очільник Об’єднання молодих науковців НТУ «ХПІ» директор   Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки  Роман Томашевський.

«Наша команда має потужний досвід у реалізації освітніх програм, у тому числі і в галузі відновлювальної енергетики. Так, два роки тому ми успішно реалізували проєкт «Sustainable and Renewable Energy. Essential», який було націлено на можливість отримати основні знання, навички та досвід у галузі сучасних технологій відновлюваної енергетики. Але завдання, які стоять перед цими двома проєктами зовсім різні. Зараз перед нами стоїть більш прагматична ціль – швидко підготувати інсталяторів фотоелектричних систем, надавши їм знання, досвід та можливості швидко адаптуватися до нових умов праці та ефективно розпочати кар’єру за цим напрямом», – зазначив член команди програми EcoSKILL ,очільник Методичного відділу НТУ «ХПІ» Сергій  Радогуз.

Загалом до програми EcoSKILL доєдналося понад 100 учасників. Слухачі абсолютно різні: дехто вже має досвід роботи в енергетиці чи електроніці. Для когось це абсолютно новий напрям діяльності.

«Я навчаюся в коледжі за спеціальністю «геодезія» і розумію, наскільки важливо сьогодні розвивати відновлювану енергетику, особливо в умовах війни та постійних атак на енергосистему України. Бачу своє майбутнє у цій сфері, адже сонячна енергетика – це не лише перспективний напрямок, а й реальна можливість забезпечити енергетичну незалежність нашої країни», – каже учасник програми Степан.

«Очікую отримати знання з проєктування та монтажу фотовольтаїчного обладнання для відкриття власної справи. Додаткові знання у сонячній енергетиці будуть важливим та необхідним доповненням до моєї освіти в галузі теплоенергетики для реалізації своїх планів», – розповідає слухачка EcoSKILL Валерія.

Програма реалізується у співпраці з Благодійним Фондом «Спілка Волонтерів Харкова», Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут», а також місцевими центрами зайнятості та роботодавцями, які з нетерпінням чекають на перший випуск програми.

Довідка:

Наразі у Харкові перебуває понад 100 тисяч внутрішньо переміщених осіб (ВПО) працездатного віку, 20 700 з яких потребують негайного працевлаштування.  Основними перешкодами є недостатньо розвинена система професійної перепідготовки та невідповідність компетенцій потребам сучасного ринку праці.

ГО «Об’єднання молодих науковців НТУ «ХПІ» була заснована у 2017 році з метою створення сприятливих умов для розвитку молодих вчених, підтримки їх наукових, освітніх та соціальних ініціатив. Організація активно працює над впровадженням інноваційних ідей, надаючи молодим дослідникам доступ до необхідних ресурсів, менторської підтримки та можливостей для професійного зростання. Одним із ключових напрямів діяльності є сприяння впровадженню технологічних та енергетичних інновацій, зокрема у сфері відновлюваної енергетики. Після початку повномасштабної війни ГО сфокусувалася на інженерному прототипуванні у рамках Ukrainian Assistive and Biomedical Engineering Hub, який реалізується за підтримки Посольства США в Україні, а також на підготовці спеціалістів із відновлюваної енергетики через проєкти AlterEnergy, та EcoSKILL.

Razom for Ukraine – неприбуткова організація, яка працює над розкриттям потенціалу України, сприяючи її безпеці, процвітанню та демократичному розвитку. Razom for Ukraine підтримує коротко- та довгострокові ініціативи, співпрацюючи з українськими та міжнародними партнерами для реалізації проєктів у сферах освіти, гуманітарної допомоги, розвитку громадянського суспільства та економічної підтримки. Razom об’єднує волонтерів в Україні та США, створюючи спільноту, що сприяє ефективному втіленню важливих для України програм. У 2023 році Forbes Україна визнав Razom однією з десяти найкращих благодійних організацій країни.

Поділитись: