НТУ «ХПІ»: рекордне фінансування та міжнародне визнання у 2025 році

Рік зростання прикладних досліджень та міжнародної співпраці – так можна охарактеризувати 2025-й рік для Харківського Політеху. Університет одержав рекордні 110 мільйонів гривень  фінансування, що на 15% більше, ніж торік. Науковці досягли вагомих результатів у виконанні досліджень, публікаційній активності, патентуванні розробок та залученні міжнародних грантів. Університет очолив рейтинг державної атестації за інженерно-технологічним напрямом та увійшов до топ-5 ЗВО за природничо-математичним. Особливими подіями року стали онлайн-лекції  двох лауреатів Нобелівської премії  з фізики, які вони провели для харківських політехніків. Інноваційна екосистема університету продемонструвала свою потужність: створено 65 стартап-проєктів, а три роботи НТУ «ХПІ» отримали Премію Президента України для молодих вчених.

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» підтвердив статус одного з провідних науково-освітніх центрів України завдяки високим результатам досліджень та ефективному фінансуванню інновацій. У 2025 році університет залучив 110 млн. грн. на наукові ініціативи, що дозволило розширити прикладні дослідження та підтримати інноваційну екосистему. Частка спеціального фонду зросла до 42,5%, а за бюджетним фінансуванням ХПІ посів друге місце серед українських університетів. За підсумками конкурсного відбору МОН, Харківський Політех увійшов до топ-3 в основному відборі фундаментальних і прикладних досліджень, серед робіт молодих учених, а також у межах програми для прифронтових ЗВО.

Крім того, ХПІ продемонстрував високу продуктивність дослідницької діяльності. Упродовж року в університетських виданнях опубліковано близько 1000 наукових статей, видано понад 100 монографій та створено чотири центри колективного користування. Науковий журнал «Електротехніка і електромеханіка», який видається НТУ «ХПІ» спільно з Інститутом енергетичних машин і систем ім. А.М. Підгорного НАН України, увійшов до престижного другого квартилю бази Scopus. Журнал «Сучасні інформаційні системи» після включення до наукометричної бази даних Scopus,  у 2025 році отримав категорію «А». За ініціативи НТУ «ХПІ» під редакцією професора Андрія Марченко та за підтримки Технічного університету міста Кельце у видавництві Springer вийшла колективна монографія «Decarbonization of transport energy installations in the context of sustainable development strategies», яка об’єднує дослідження провідних учених зі США, Німеччини, Австрії, Чехії, Литви, Польщі та України. Річна кількість публікацій співробітників НТУ «ХПІ» у виданнях, що індексуються в Scopus, стабільно зростає: на початку року їх було 491, а вже  протягом наступного місяця очікується близько 650.  Згідно з державною атестацією ЗВО, проведеною Міністерством освіти і науки України, Харківський Політех очолив рейтинг за інженерно-технологічним напрямом та увійшов у топ-5 у сфері природничо-математичних дисциплін.

Міжнародна наукова співпраця НТУ «ХПІ» у 2025 році вийшла на новий рівень. Це відбулося  завдяки участі університету в престижних європейських і глобальних проєктах. Значно зросла кількість міжнародних домовленостей, зокрема в межах програми «EURATOM», ініціативи «Горизонт Європа», проєкту «DiTEC», програм білатеральних досліджень, програми НАТО «Наука заради миру і безпеки», проєкту «Дунайський регіон», а також  проєктів Erasmus+ КА2,  серед яких – чотирирічний проєкт «Digital University – Open Ukrainian Initiative (DigiUni)». Вагомою подією для української академічної спільноти стала активна участь провідних учених світу в університетських наукових заходах. У межах святкування 140-річчя НТУ «ХПІ» на запрошення університету відбулися онлайн-лекції двох лауреатів Нобелівської премії з фізики. Професор Такаакі Кадзіта  прочитав лекцію «Японська наука – з акцентом на фізику космічних променів», а професор Ференц Краус – лекцію «Від атосекундної фізики до інфрачервоної молекулярної ідентифікації: формуючи майбутнє превентивної медицини». Крім того, на пленарному засіданні міжнародної наукової конференції MicroCAD 2025 виступив всесвітньо відомий учений професор Юрій Гогоці, h-індекс якого перевищує 200. Святкування Днів науки в ХПІ об’єднало представників всіх регіонів України та 30 країн світу.

Інноваційна екосистема НТУ «ХПІ» у 2025 році вкотре підтвердила свою ефективність у розвитку стартапів і підтримці молодих талантів. В університеті вдруге відбувся Всеукраїнський фестиваль інновацій – відкритий майданчик для проривних ідей і народження стартапів. Було подано понад 100 стартап-розробок з усієї України, зокрема за участю іноземних студентів. Загалом упродовж року в ХПІ створено 65 стартап-проєктів. Важливим елементом роботи з молоддю став фінал другого сезону StartUP школи для школярів, яка виконує місію соціалізації та підтримки обдарованої молоді, надаючи учасникам практичні інструменти для створення інноваційних бізнес-ідей. Високий рівень наукової підготовки підтверджують і державні відзнаки: у 2025 році три роботи НТУ «ХПІ» удостоєні Премії Президента України для молодих учених, а її лауреатами стали сім перспективних дослідників. Упродовж року в університеті відбулося 63 захисти дисертацій. Станом на кінець року в НТУ «ХПІ» навчаються 885 аспірантів і 22 докторанти. Контрактна форма підготовки наукових кадрів забезпечила додаткові надходження до бюджету університету в обсязі 7,8 млн грн.

Харківський Політех входить у 2026 рік із вагомими науковими й інноваційними здобутками: реалізується понад 25 бюджетних наукових тем на загальну суму 26,5 млн грн, виконуються три проєкти Національного фонду досліджень України обсягом 9,5 млн грн, залучено 20 міжнародних грантів і створено чотири центри колективного користування науковим обладнанням. Потужна інноваційна екосистема ХПІ об’єднує стартап-центр SPARK, StartUP школу для школярів, Всеукраїнський фестиваль інновацій та ТОВ «Науковий парк НТУ «ХПІ», які забезпечують підтримку наукових і підприємницьких ініціатив на всіх рівнях. Ці результати формують міцне підґрунтя для нових досягнень університету у 2026 році.

Варто зазначити, що результати, зафіксовані у минулорічному звіті про наукову діяльність стали підґрунтям для рекордних показників 2025 року.

 

Поділитись: