Деталi машин та гідропневмосистеми

Володимир Вікторович Клітной Завiдувач кафедри

Володимир Вікторович Клітной


Сайт кафедри

Про кафедру

Кафедра «Деталі машин та гідропневмосистеми» веде своє походження з механічного відділення Харківського практичного технологічного інституту, на якому викладався загальний курс «Опір матеріалів і побудова машин». У 1894 р. вперше було введено читання спеціального курсу «Деталі машин», який викладав організатор і перший директор інституту професор Віктор Львович Кирпичов (1845-1913 р.). Очолювали механічне відділення, а потім і кафедру «Деталі машин» проф. Тир Вадим Эрастович з 1902 по 1926 рік, проф. Дашкевич Борис Петрович з 1926 по 1950 рік, доц. Дьяченко Степан Кузьмич з 1950 по 1967 рік, проф. Киркач Микола Федорович з 1967 по 1990 рік, проф. Гапонов Володимир Степанович з 1990 року по 2013 рік.

У 2017 році до кафедри «Деталі машин і прикладна механіка» приєднано кафедру «Гідропневмоавтоматика та гідропривод». Кафедра отримала назву «Деталі машин та гідропневмосистеми» і стає випускаючою, а очолює кафедру проф. Гайдамака Анатолій Володимирович.

Кафедра продовжує читати загальнотехнічні курси з технічної та прикладної механіки, основ конструювання машин і деталей машин, а також веде спеціальну підготовку фахівців в галузі Інженерної механіки за спеціальністью прикладна механіка (блок дисциплін «Smart-гідропневмосистеми» за двома рівнями: бакалавр і магістр – на базі ступеня бакалавра або молодшого спеціаліста).

Навчальними планами підготовки студентів за блоком дисциплін 131.06 «Smart-гідропневмосистеми» передбачено викладання спеціальних дисциплін: «Контролери і міні-ЕОМ і основи їх програмування», «Пристрої інтерфейсів гідропневмосистем», «Розрахунки та моделювання гідропневмосистем», «Проектування та візуалізація гідропневмосистем», «Теорія автоматичного керування та динаміка гідропневмосистем», «Основи САПР» та інші.

На кафедрі працюють 15 співробітників: 4 професора і 4 доцентів (серед яких 2 доктора технічних наук і 6 кандидатів технічних наук), 1 ст. викладач та 6 співробітників навчально-допоміжного персоналу.

Науковi напрями

Деталі машин:

  • Методологія підвищення технічного рівня опор роторних систем (проф. Гайдамака А.В. доц. Клітной В.В., доц. Бородін Д.Ю. інж. Наумов О.І. );
  • Основи теорії керування динамічною стійкістю роторних систем (доц. Клітной В.В.,);
  • Шляхи усунення відказів високонавантажених деталей та вузлів машин (проф. Гайдамака А.В., проф. Музикін Ю.Д., доц. Клітной В.В., доц Кулик Г.Г., ст. викл. Французов В.І.);

Гідропневмосистеми:

  • Синтез енергозберігаючих гідравлічних та пневматичних силових контурів (проф. Крутіков Г.А., проф. Клітной В.В., доц Стрижак М.Г.).

Спеціальність, освітня програма

  • Спеціальність: 131 «Прикладна механіка»
  • Конкурсна пропозиція: 131.06 «Smart-гідропневмосистеми»