Філософія

Городиська Ольга Миколаївна Завiдувач кафедри

Городиська Ольга Миколаївна


Сайт кафедри

Про кафедру

Кафедра філософії створена 20 квітня 1957 року. Науково-педагогічний склад  кафедри розробив і викладає цілий комплекс гуманітарних та філософських дисциплін, які охоплюють всі навчально-наукові інститути університету:

для бакалаврів

  • «Філософія», «Основи гуманітарно-філософських знань у професійній діяльності», «Соціальні та етичні проблеми штучного інтелекту» (обов’язкові);
  • «Філософія тілесності», «Футурологія та інженерія», «Логіка» (вибіркові);

для магістрів

  • «Філософські проблеми сучасного наукового пізнання» (обов’язкова);

для аспірантів

  • «Світоглядні та соціокультурні основи науково-технічної діяльності» (обов’язкова).

 

Аспірантура. З 1966 до 1975 року на кафедрі філософії працювала аспірантура, яку було відновлено у 2016 році. Аспіранти які навчаються за спеціальністю 033-філософія також вивчають низку дисциплін котрі пропонує кафедра філософії:

  • «Онтологічні та гносеологічні концепції у сучасній філософії» (загальнонаукова, обов’язкова);
  • «Теорії раціоналізму: науково-філософські та педагогічні методології», «Філософсько-антропологічний дискурс сучасності», «Філософський аналіз сучасного суспільства» (фахові, обов’язкові);
  • «Феноменологія», «Базові концепції в історії філософської думки», «Українська філософія: традиції та новації», «Ідентичність та духовна ідентифікація особистості в рамках філософських традицій», «Екологічна футурологія», «Філософія політики та права», «Етнофілософія та культурні стереотипи», «Гуманітарні проблеми високих технологій» (вибіркові).

Працевлаштування. За час існування відновленої аспірантури на кафедрі філософії було проведено 4 успішні захисти дисертацій. Усі випускники кафедри плідно працюють за обраною спеціальністю в різних вищих навчальних закладах України і за кордоном. Загалом випускники спеціальності 033-філософія мають можливість займати такі посади наукових і науково-педагогічних працівників в наукових установах і закладах вищої освіти, як: доцент, професор, асистент, викладач закладу вищої освіти, викладач професійного навчально-виховного закладу, викладач професійно-технічного навчального закладу, молодший науковий співробітник, науковий співробітник, науковий співробітник-консультант, експерт із суспільно-політичних питань, консультант із суспільно-політичних питань (в партіях та інших громадських організаціях), філософ, а також займати посади у закладах вищої освіти та наукових, науково-дослідних та освітніх організаціях (установах), підприємствах різної форми власності. Крім того вони мають можливість навчання в докторантурі, здобуття наукового ступеня доктора наук та додаткових кваліфікацій у системі освіти дорослих.

Міжнародна діяльність.  Міжнародна діяльності кафедри спрямована на ефективну співпрацю з навчальними закладами-партнерами та науковцями різних країн, пошук, вивчення і застосування кращого закордонного досвіду науково-дослідної та навчально-методичної роботи, розширення мобільності науково-педагогічних працівників та аспірантів, адаптацію до європейських та світових стандартів із збереженням кращих напрацювань національної освіти. З метою забезпечення доступу викладачів та аспірантів до європейської освітньої практики було укладено низку двосторонніх договорів із Литовським університетом спорту (Литва), Університетом Вітаутаса Великого (Литва), Колегіумом Маріямполе (Литва), які передбачають  можливість міжнародного стажування, а також  обмін аспірантами. Зокрема, з 1 квітня 2024 р. наказом НТУ «ХПІ» № 619 СТ від 26.03.2024 аспірантам кафедри було призначено другого наукового керівника – доктора соціальних наук, професора, головного наукового співробітника Трансдисциплінарного інституту соціальних і гуманітарних досліджень Вітаутаса Каволіса при Університеті Вітаутаса Великого (Литва) Йоліту Ввейнхардт, що є підставою подальшого плідного співробітництва. Крім того кафедра щорічно проводить: міжнародну науково-практичну конференцію «Філософія в сучасному світі», спрямовану на  висвітлення актуальних філософських проблем сучасного суспільства та розвиток філософії науки і техніки, правових та соціокультурних питань української держави, питань духовного та фізичного здоров’я нації; міжнародний науково-методичний семінар «Людина / світ на роздоріжжі: технології, ресурси, соціальні інституції», спрямований на обговорення можливих траєкторій розвитку сучасного світу під філософським кутом зору.

 

Вісник. Вісник НТУ «ХПІ», тематичний випуск «Філософія» було засновано у 1996 році, а після 1999 р., було зареєстровано у ВАК України та включено до переліку спеціалізованих видань (Бюлетень ВАК України 2000, № 3; 2003, № 2). Через посилення вимог Вісник безпосередньо на кафедрі філософії припинив своє існування, але колектив кафедри активно доєднався до Віснику НТУ «ХПІ», серія «Актуальні проблеми розвитку українського суспільства», який виходить в межах ННІ СГТ. Відповідно до Наказу МОН України №1543 від 20.12.2023 р. цю збірку було включено до категорії «Б» з філософії «Переліку наукових фахових видань України». Видання включене до довідника періодичних видань бази даних OCLC WorldCat (США), бази даних серіальних видань Ulrich’s Periodicals Directory (США), пошукових систем CrossRef та Google Scholar, Електронної бібліотеки The Vernadsky National Library of Ukraine (Україна, Київ),  Електронної бібліотеки Institutional Repository (eNTUKhPIIR) (Україна, Харків), Електронної науково-технічної бібліотеки НТУ «ХПІ». У журналі висвітлюються проблеми розвитку сучасного українського суспільства, зокрема проблеми філософські, соціальні, психологічні, лінгвістичні, а також проблеми розвитку нації, економіко-технічного становлення державної системи та формування громадянського суспільства. Серед членів редколегії Вісника професора кафедри філософії.

Науковi напрями

Наукова діяльність кафедри філософії спрямована на проведення наукових досліджень, участь викладачів кафедри у вітчизняних і зарубіжних наукових конференціях та семінарах, підготовку вчених вищої кваліфікації, залучення до науково-дослідної діяльності студентів університету, підготовку монографій. Науковими напрямами кафедри охоплюються майже усі основні аспекти філософського знання, як:

  • онтологія, метафізика;
  • гносеологія, епістемологія;
  • соціальна філософія;
  • філософська антропологія, філософія культури;
  • філософія науки, філософія техніки, методологія наукового пізнання;
  • феноменологія, когнітивістика;
  • історія філософії, історія вітчизняної філософії;
  • філософія освіти, філософія виховання;
  • філософія політики та права, етика тощо.

Спеціальність, освітня програма

Освітньо-наукова програма «Філософія» третього (доктора філософії) рівня вищої освіти за спеціальностю 033-філософія.

Поділитись: