Обчислювальна техніка та програмування

Семенов Сергій Геннадійович Завiдувач кафедри

Семенов Сергій Геннадійович

Сайт кафедри

Про кафедру

Кафедра була заснована 1 вересня 1961 року в складі факультету «Автоматика та приладобудування» і отримала назву «Математичні і лічильно-вирішальні прилади та пристрої». Завдяки стрімкому розвитку комп’ютерної техніки та інформаційних технологій пізніше кафедра отримала свою нинішню назву «Обчислювальна техніка та програмування», яка більш точно і повно відображає особливості підготовки бакалаврів і магістрів, а також напрямки наукової діяльності колективу кафедри. Кафедра є найбільшою кафедрою факультету «Комп’ютерні та інформаційні технології».

Про навчання на кафедрі
Комп’ютерна інженерія – це динамічна і широко міждисциплінарна область, яка продовжує відчувати швидкий професійний ріст, що впливає на всі сфери людської діяльності.
Робототехніка, мобільні пристрої, електронна комерція, бездротовий зв’язок та інші досягнення створені фахівцями в області комп’ютерної інженерії.
Кібербезпека – це сучасна, актуальна спеціальність, яка дозволяє працевлаштовуватися у більшості комп’ютерних фірм та організацій . Фахівці з кібербезпеки – затребувані фахівці з одними з найвищих зарплат в Україні. Метою забезпечення кібербезпеки є захист даних (як в процесі передачі і/або обміну так і тих, що перебувають на зберіганні).

Що вивчають?
Комп’ютерна інженерія охоплює вивчення апаратного забезпечення, програмного забезпечення і їх інтеграцію. Таким чином, студенти вивчають основи електрики, сигналів і систем, а також технології, що використовуються при створенні цифрових пристроїв. Студенти також вивчають мови програмування, структури даних, операційні системи, бази даних та багато іншого.

Що робить фахівець комп’ютерної інженерії?
Будучи інженером-програмістом, ви будете займатися розробкою, впровадженням, аналізом і тестуванням апаратного і програмного забезпечення для обчислювальних систем будь-якої складності. На відміну від комп’ютерних вчених, які займаються, насамперед, програмним забезпеченням, фахівці комп’ютерної інженерії повинні добре розуміти комп’ютери як фізичні пристрої та програмне забезпечення, яке ними керує. Завдяки цьому фахівці комп’ютерної інженерії можуть вважатися як інженерами-електронники, так і вченими-комп’ютерними спеціалістами.
Фахівці комп’ютерної інженерії застосовують принципи електротехніки та інформатики для проектування і аналізу всього апаратного та програмного забезпечення, необхідного для комп’ютерної системи. Це включає в себе розробку мікропроцесорів і мікроконтролерів, програмного забезпечення і прошивки для мікропроцесорів і мікроконтролерів, інтегральних схем, комп’ютерних мереж і операційних систем.

Де працюють випускники комп’ютерної інженерії?
Випускники комп’ютерної інженерії ідеально підходять для розробки апаратно-програмних систем в різних галузях людської діяльності:

 • Комп’ютерна індустрія (проектування мобільних пристроїв, засобів обчислювальної техніки, систем управління і т.і.);
 • Програмна індустрія (програмування різних систем, мобільних пристроїв, комп’ютерних ігор і т.і.);
 • Телекомунікаційна галузь (технологія обробки інформації, високошвидкісні мережі зв’язку і т.д.);
 • Біомедична промисловість (розробка комп’ютеризованих діагностичних приладів і систем);
 • Робототехніка, контроль і управління процесами і т.і.;
 • Аерокосмічна промисловість (створення і управління безпілотниками і т.і.)

Випускники кафедри працюють практично у всіх великих містах України і в понад 50 країнах світу. Основними споживачами наших випускників в Харкові є фірми, які розробляють апаратне і програмне забезпечення для українських і зарубіжних замовників, провідні харківські підприємства: «EPAM Systems», «NIX Solutions Ltd», «INSART», «TEAM Internacional Services, Inc», «ЗЕДФОРТ ГРУП» і т.і.

Науковi напрямки

Основні науково-дослідницькі напрями, в рамках яких аспірантами і докторантами захищаються дисертації:

 • Моделювання і управління складними технічними об’єктами і штучний інтелект (кер. Проф. Дмитрієнко В.Д.);
 • Інтелектуальні системи підтримки прийняття рішень при проведенні діагностичних і лікувальних заходів (кер. Проф. Поворознюк А.І.);
 • Управління ресурсами мультисервісних систем і мереж (кер. Проф. Кучук Г.А.);
 • Захист інформації (кер. зав. каф. Семенов С.Г.)

Випускаючi спецiaльностi та спеціалізації

Якщо ви хочете перебувати в фарватері сучасних комп’ютерних та інформаційних технологій, ми рекомендуємо вам пройти навчання на кафедрі «Обчислювальна техніка та програмування» за спеціальностями:

 • 123 – Комп’ютерна інженерія
  • 123.1 – Комп’ютерні системи і мережі
  • 123.2 – Системне програмування
  • 123.3 – Програмування мобільних пристроїв і комп’ютерних ігор
 • 125 – Кібербезпека