Відомий американський фінансист Чарльз Уайтхед завітав до Харківського Політеху. У бомбосховищі ХПІ він прочитав лекцію «Світовий досвід комерціалізації науково-технологічних розробок». Серед слухачів цікавої доповіді фахівця фінансових ринків були науковці ХПІ, а також представники наукових та фінансових установ, вищих навчальних закладів тощо, які приєдналися онлайн. Засновник eō Business Incubators та інвестиційний керуючий Tech Investment Fund «Phoenix» Чарльз Уайтхед поділився своїм багаторічним досвідом комерціалізації наукових розробок, зокрема в США та в Україні.
У своєму виступі Чарльз Уайтхед зосередився на основних проблемах, які виникають під час втілення наукових досягнень у комерційні продукти. Він акцентував увагу на важливості створення сприятливого середовища для інновацій в університетах, зокрема в НТУ «ХПІ».
Відомий американський фінансист розповів про особливості розвитку інноваційних стартапів на базі університетів США, де значну роль відіграють власні бізнес-інкубатори та венчурне фінансування. Мова йшла про створення у цих закладах вищої освіти оптимальних умов для підприємців і науковців, щоб вони могли не лише досліджувати, а й успішно комерціалізувати свої розробки. Чарльз Уайтхед навів приклади успішної реалізації стартапів у eō Business Incubators, який відкрився у 2019 році на базі НТУ «ХПІ». Він відзначив високий відсоток успішних проєктів студентів та науковців Харківського Політеху, які змогли вийти на ринок і залучити інвестиції.
Міжнародний експерт також порівняв підходи до комерціалізації в Україні та в США. Чарльз Уайтхед зауважив, що в Україні поки що бракує достатньої підтримки на рівні інституцій для ефективного перетворення наукових ідей у комерційні продукти, хоча за останні роки спостерігаються позитивні зрушення. Відомий фахівець закликав українські університети активніше інтегрувати свої наукові розробки у ринкові механізми і створювати умови для розвитку стартапів, що дозволить залучати інвесторів та сприяти розвитку інноваційного потенціалу країни.
«Розвиток стартапів та інновацій в університетах – це не тільки про науку, а й про комплексну підтримку та інвестиції. Інтеграція українських університетів у світову систему комерціалізації наукових розробок має величезний потенціал, і, на мою думку, подібні заходи допомагають українським науковцям усвідомити свою роль у глобальній інноваційній екосистемі», – зазначив Чарльз Уайтхед.
Лекція відбулася в рамках Програми комерціалізації науково-технічних розробок українських університетів, яку eō Business Incubators разом з eō Business Teaching Inc. проводить за участю МОН України та Ukraine-Moldova American Fund. Організаторами заходу, який став важливою подією для всіх, хто цікавиться інноваціями та підприємництвом в університетському середовищі, виступили стартап-центр «SPARK», Науково-дослідна частина НТУ «ХПІ».
Нагадаємо, що це вже не перша лекція Чарльза Уайтхеда з комерціалізації науково-технічних розробок, яку організовує НТУ «ХПІ».
Довідка:
Чарльз Уайтхед (Сharles К. Whitehead) – американський банкір, фахівець з фінансових ринків, бізнес-трансакцій, фінансових інструментів інвестування, капіталізації нематеріальних активів. Сфера інтересів: капіталізація ОІВ (об’єктів інтелектуальної власності), створення в Україні інноваційної інфраструктури, що залучає науковий потенціал України в міжнародне середовище комерціалізації наукових розробок, створення венчурного фонду. Зараз Чарльз Уайтхед – співдиректор Cornell Tech (Нью-Йорк), професор Корнельського Університету (Cornell Tech, Cornell University, New York) і Школи права Корнельського Університету (Cornell Law School, Business Law). Деякі бізнес-позиції: член Апеляційного Суду США, керуючий (Managing Director) в Nomura Securities International, Inc. (New York), член Ради директорів (Board of Directors) Salomon Brothers, керуючий банківського комітету (CitiBank, CitiGroup).