Ректор Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Євген Сокол та виконавчий директор Громадської спілки «Харківський кластер інформаційних технологій» Ольга Шаповал підписали Меморандум про співпрацю. Від початку свого заснування ІТ-кластер є активним партнером університету, адже саме Харківський Політех – ключовий освітній центр підготовки ІТ-фахівців Харківського регіону. Головна мета взаємодії – створити найбільш сприятливі умови для впровадження новітніх інформаційних технологій та інтелектуальних систем серед здобувачів освіти.
Згідно Меморандуму між Національним технічним університетом «ХПІ» та Харківським кластером інформаційних технологій передбачається співпраця в галузі забезпеченні потреб ІТ-галузі у збільшенні кількості фахівців та підвищення рівня їх підготовки. Серед найближчих планів ЗВО та ІТ-спільноти: участь у працевлаштуванні студентів та випускників, забезпечення якісної профорієнтаційної діяльності серед школярів, популяризація ІТ-дисциплін серед учасників освітнього процесу, підвищення конкурентоспроможності викладачів та здобувачів освіти в умовах сучасного ринку праці, підвищення рівня обізнаності використання працівниками університету сучасних інформаційних технологій.
Договір про співробітництво передбачає продовження розробки спільних освітніх проєктів, організацію публічних заходів для школярів та студентів, залучення викладачів до підвищення кваліфікації в провідних ІТ-компаніях, удосконалення змісту навчальних планів відповідно до актуальних потреб ринку праці. Університет буде максимально ефективно використовувати доступні опції кластера, тим самим покращувати зв’язок профільної освіти з ІТ-індустрією та розширювати можливості для навчання студентів і підвищення кваліфікації науково-викладацького складу.
Меморандум був підписаний 16 грудня 2024 року ректором НТУ «ХПІ» Євгеном Соколом та виконавчим директором ГО «Харківський кластер інформаційних технологій» Ольгою Шаповал. У заході з боку НТУ «ХПІ» взяли участь: ректор професор Євген Сокол, проректор з наукової роботи професор Андрій Марченко, директор Навчально-наукового інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій Михайло Годлевський, завідувачка кафедри системного аналізу та інформаційно-аналітичних технологій Тетяна Александрова, завідувач кафедри кібербезпеки Сергій Євсеєв, завідувачка кафедри комп’ютерної математики та аналізу даних Олена Ахієзер, завідувач кафедри комп’ютерної інженерії та програмування Олександр Заковоротний. Харківський IT-кластер представляли: директор ГО «Харківський кластер інформаційних технологій» Ольга Шаповал та головний менеджер з координації освітніх програм Олена Лоєнко.
Слід відзначити, що НТУ «Харківський політехнічний інститут» та Харківський ІТ-кластер вже мають низку вдало реалізованих спільних проектів, адже їх співробітництво триває з 2016 року. Серед них – впровадження дуального навчання, організація профорієнтаційного заходу «ІТ-кубок Харківське триборство», а також ефективне партнерство в межах унікальної програми підготовки ІТ-фахівців Innovation Campus, яка була удостоєна світового «срібла» в галузі освіти. «Харківський Політех вже має результативний досвід партнерства з ІТ-кластером. Підписаний Меморандум – запорука того, що ми продовжимо співпрацювати і розвивати вітчизняну ІТ-сферу за рахунок спільних освітніх програм, тренінгів, майстер-класів» – відзначив ректор НТУ «ХПІ» професор Євген Сокол.
Довідка:
Kharkiv IT Cluster – громадська організація, яка з 2015 року об’єднує передові українські IT-компанії, освітні заклади та владу. Серед учасників Харківського ІТ-кластеру – провідні ІТ-фірми, освітні установи, організації та підприємства, добре відомі не лише в регіоні, але й на всеукраїнському рівні.
Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» – один із провідних та найбільших технічних ЗВО України, заснований у 1885 році. Сьогодні НТУ «ХПІ» – це 10 навчально-наукових інститутів, 103 кафедри, де навчаються понад 15 тисяч студентів. Харківський Політех — у топ-5 університетів України, входить до міжнародних рейтингів. У 2010 році НТУ «ХПІ» набув статусу дослідницького національного університету. У 2022 році унікальна програма підготовки IT-фахівців Innovation Campus НТУ «ХПІ» удостоєна світового «срібла» в галузі освіти.
Харківський Політех є одним з провідних партнерів ІТ-кластеру у сфері освіти. Згідно проведеного дослідження, найчастіше працевлаштовуються в ІТ-компанії регіону студенти наступних спеціальностей НТУ “ХПІ”: 113 Прикладна математика;121 Інженерія програмного забезпечення;122 Комп’ютерні науки; 123 Комп’ютерна інженерія; 124 Системний аналіз; 125 Кібербезпека; 126 Інформаційні системи та технології; 151 Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології; 152 Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка; 153 Мікро- та наносистемна техніка; 172 Телекомунікації та радіотехніка; 186 Видавництво та поліграфія. Ці спеціальності викладаються в Навчально-науковому інституті комп’ютерних наук та інформаційних технологій і Навчально-науковому інституті комп’ютерного моделювання, прикладної фізики та математики.