IT технологiї

Університет є засновником і адміністратором Харківської міської науково-освітньої комп’ютерної мережі.  Роботи з її створення було розпочато у 1994 році, коли НТУ “ХПІ” взяв в оренду міжміський канал Харків-Львів до центрального вузла Української академічної і дослідницької мережі (UARNet – Ukrainian Academic and Research Network), базовою установою якої є  Інститут фізики конденсованих систем НАН України (м.Львів). Вже восени наступного року по лінії безпосереднього зв’язку до університету підключилась перша освітня установа Харкова – Харківський національний автомобільно-дорожній університет. Саме від цього часу бере відлік історія науково-освітньої комп’ютерної мережі в Харкові.

На початку 1996 року університет взяв в аренду у постачальника в Україні телекомунікаційних послуг компанії «Укртелеком» два канали до зовнішнього провайдера Інтернет з пропускною спроможністю по 28,8 Kb/s кожний. На той час це були найпотужніші зовнішні канали виходу в Інтернет у Харкові і саме в період, починаючи з другої половини 1996 року  до середини наступного року, й було в основному сформовано міську науково-освітню мережу – протягом року до неї було підключено понад десять наукових і освітніх установ міста.

У тому ж 1996 році університет отримав ліцензію Міністерства зв’язку України на надання послуг електрозв’язку (тоді послуги Інтернет підлягали ліцензуванню) та зареєстрував у RIPE автономну систему (AS 6807) і, таким чином, отримав статус професійного провайдера послуг Інтернет (ISP – Internet service provider).

У 1997 році університет взяв у оренду ще два міжміські канали – Харків-Київ, до вузла Інтернет-провайдера Лакі-Нет, а у 1998 році до вузла Інтернет НТУ «ХПІ» було підключено вже майже 20 науково-освітніх установ міста.

Починаючи з 1999 року на базі Харківської міської науково-освітньої комп’ютерної мережі почав функціонувати Харківський регіональний сегмент Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі (URAN).

Українську науково-освітню телекомунікаційну мережу URAN було створено у 1997 році за рішенням Міністерства Освіти України та НАН України при підтримці університетів та інститутів Міністерства Освіти та НАН, згідно зі Спільною Постановою Президії Національної Академії наук України і Колегії Міністерства освіти України від 20 червня 1997 року. В основу створення мережі покладено концепцією, ухвалену міжнародною нарадою «Комп’ютерна мережа закладів вищої освіти і науки України» за участю представників Наукового відділу НАТО (24-26 квітня 1997р., м.Київ) та міжнародною конференцією «Комп’ютерні мережі в вищій освіті» (26-28 травня 1997р., м.Київ).

Головним призначенням мережі УРАН є забезпечення установ, організацій та фізичних осіб в сферах освіти, науки та культури України інформаційними послугами на основі Інтернет-технологій.

Мережу URAN побудовано за ієрархічним принципом: центральний вузол мережі знаходиться у Києві, а у містах України, які є значними осередками наукової та освітньої діяльності, створено регіональні вузли мережі на базі університетів або наукових закладів, найбільш підготовлених у плані використання інформаційних технологій.

На час початку робіт по проекту УРАН у Харкові вже існувала міська науково-освітня комп’ютерна мережа, яка об’єднувала на той час близько двадцяти наукових та освітніх установ міста. Центральний вузол мережі діяв на базі вузла Інтернет Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” і тому у Харкові альтернативи нашому університету  при визначенні базової організації мережі УРАН практично не було – нею став саме НТУ “ХПІ”.

Роботи з проектування та розбудови телекомунікаційної інфраструктури Харківського регіонального сегменту мережі УРАН, а також його технічної експлуатації виконуються співробітниками лабораторiї глобальних комп’ютерних мереж Центру нових інформаційних технологій університету (у травні 2016 року перейменовано у «Інформаційно-обчислювальний центр»).

На початковій стадії мережа УРАН у Харкові базувалася на провідній телекомунікаційній інфраструктурі міської науково-освітньої мережі, а з 2005 року розпочався її перевід на волоконно-оптичну технологію. Протягом 2005-2010 років мережу було повністю переведено на оптичну технологію – побудовано по місту понад 50 тисяч метрів волоконно-оптичних ліній зв’язку, які об’єднали понад 25 провідних освітніх та наукових установ міста (понад 50 точок підключення). Пропускна спроможність магістральних ліній зв’язку мережі становить 1 Гб/с.

Університет активно займається питаннями інформаційного наповнення українського сегмента мережі Інтернет. Найбільшим досягненням у цьому напрямку є створення  у 1998 році на базі університету найпопулярнішого українського інформаційного порталу «МЕТА». Починаючи з кінця 2000 року, коли інформаційно-пошукова система «МЕТА» переросла в потужний і популярний український інформаційний портал, проект «МЕТА» почав самостійне життя.

Топологія мережі УРАН у Харкові