Історія унiверситету: події і факти (2021 — )

 


2021

Газета НТУ «ХПІ» «Політехнік» відзначила 70-річний ювілей. За вагомий внесок у розвиток вищої освіти України та української журналістики, а також з нагоди 70-річчя від дня заснування, газета «Політехнік» була нагороджена Почесною грамотою Національної спілки журналістів України.

Кафедра «Електричні машини» НТУ «ХПІ» відзначила 100 років з дня заснування. За цей час понад 3000 студентів з різних країн світу пройшли навчання і стали фахівцями високого рівня.

У січні розпочався другий етап преінкубаційної програми Innovation & Entrepreneurship Bootcamp, яка реалізується на базі стартап-центру «SPARK» НТУ «ХПІ» за підтримки Посольства США в Україні.

27-29 січня організована ХVIII Міжнародна методична школа-семінар «Сучасні педагогічні технології в освіті». Вперше цього року захід проходив онлайн із використанням корпоративної системи комунікації НТУ «ХПІ» Office 365. Це дозволило залучити до участі більше тисячі педагогів із 73 населених пунктів України. Також працювали секції STEM-лабораторій, дві з яких провели фахівці з Чехії та Великої Британії. Кожен семінар відвідували від сорока п’яти до трьохсот слухачів. Це максимальна кількість за всю історію діяльності «школи».

НТУ «ХПІ» посів третє місце серед українських вишів за кількістю цитувань інституційних профілів у Google Scholar та п’яте місце серед українських вишів у міжнародному рейтингу Webometrics Ranking of World’s Universities, який оцінює показники активності університетів в інтернеті.

5 лютого відбувся візит до НТУ «ХПІ» регіонального директора британського рейтингового агентства Quacquarelli Symonds (QS) в країнах Східної Європи і Центральної Азії Сергія Христолюбова.

19 лютого в Харківській облдержадміністрації за участю губернатора Айни Тимчук відбулося урочисте вручення державних нагород співробітникам НТУ «ХПІ» відповідно до Указу Президента України №588/2020 від 28 грудня 2020 року за вагомий особистий внесок у розвиток національної освіти і науки, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм. Були відзначені одинадцять політехніків: проректор з наукової роботи А.П. Марченко– орденом князя Ярослава Мудрого V ст.; завідувач кафедри комп’ютерного моделювання процесів та систем Д.В. Бреславський – орденом «За заслуги» IІІ ст.; завідувач кафедри інтелектуальних комп’ютерних систем Н.В. Шаронова – орденом княгині Ольги IIІ ст.; професор кафедри комп’ютерної математики і аналізу даних О.Б. Ахієзер, завідувач кафедри технології машинобудування та металорізальних верстатів О.А. Пермяков, голова первинної профспілкової організації А.Й. Фомін – медаллю «За працю і звитягу»; директор Навчально-наукового інституту механічної інженерії і транспорту В.В. Єпіфанов – почесним званням «Заслужений винахідник України», завідувач кафедри теорії і систем автоматизованого проектування механізмів і машин М.А. Ткачук– почесним званням «Заслужений діяч науки і техніки України», директор науково-технічної бібліотеки Л.П. Семененко – почесним званням «Заслужений працівник культури України»; завідувач кафедри програмної інженерії та інформаційних технологій управління М.Д. Годлевський , декан факультету соціально-гуманітарних технологій А.В. Кіпенський – почесним званням «Заслужений працівник освіти України.

12 березня НТУ «ХПІ» уклав угоду про співпрацю з китайською освітньою компанією «Qingdao TOP Education Management Co. Ltd.». Захід відбувся в рамках ініціативи Союзу двадцяти країн «Один пояс, один шлях» (The Belt and Road Union of 20 Nations for Advanced Personnel Development — U20 Alliance). Церемонія підписання пройшла в онлайн форматі. Серед учасників зустрічі: Перший секретар Посольства України в КНР Валерій Бронських, голова U20 Alliance і компанії Qingdao TOP Education Management Co. Ltd. Донг Цюаньсянь (Dr. Dong Quanxian), представники кількох вишів Китаю, проректор з міжнародних зв’язків НТУ «ХПІ» Геннадій Хрипунов.

23 березня ректор НТУ «ХПІ» Євген Сокол взяв участь у конференції «Презентація ландшафту Індустрії 4.0 Харківського регіону». Захід проходив в очному і дистанційному форматах на базі Unit.city Kharkiv і об’єднав представників харківських промислових підприємств, кластерів і вишів. Конференція відбулася в рамках індустріальних днів ЄС та проекту ClusteRISE.

24 березня в Палаці студентів НТУ «ХПІ» відбувся фінал ювілейного XV студентського музичного конкурсу «Зоряна планета Політех». Організатор — профком студентів НТУ «ХПІ».

НТУ «ХПІ» — в ТОП українських вишів за якістю підготовки інженерних кадрів. В 2021 році ХПІ поліпшив свої показники і посів 1-е місце в Харкові і 2-е в Україні (категорія — технічні спеціальності). Такі результати продемонстрував XIV щорічний український рейтинг, опублікований виданням «Деньги». Експертами, які оцінювали роботу університетів, були компанії-роботодавці.

З 29 березня по 2 квітня ректор НТУ «ХПІ» Євген Сокол і проректор НТУ «ХПІ» Геннадій Хрипунов у складі делегації Міністерства освіти і науки України перебували з робочим візитом у Республіці Таджикистан. Вони взяли участь в освітньому форумі «Навчайся в Україні», провели переговори і підписали два договори про співпрацю в освітній та науковій сферах з великими вишами Таджикистану: Аграрним університетом імені Ш. Шотемура, Фінансово-економічним університетом.

НТУ «ХПІ» відвідала делегація Технічного університету м. Варна (Болгарія). Мета — ознайомлення з вишем, проведення переговорів про можливі наукові та освітні напрями співпраці.

НТУ «ХПІ» уклав договір зі студентською рекрутинговою компанією Selfinvest. Угода передбачає організацію для студентів ХПІ стажувань за фахом, роботи під час канікул на підприємствах різних сфер діяльності в Німеччині.

НТУ «ХПІ» з ознайомчим візитом відвідав заступник голови Харківської облдержадміністрації Роман Семенуха. Він провів зустріч із керівництвом університету: ректором Євгеном Соколом, проректорами Андрієм Марченком і Магомедєміном Гасановим, ознайомився з роботою нових інноваційних проектів ХПІ — стартап-центром «SPARK» та Інноваційним кампусом, інших визначних об’єктів.

16 квітня відбулася конференція трудового колективу НТУ «ХПІ» в онлайн форматі — за допомогою програми Microsoft Teams Office 365.

Військовий інститут танкових військ НТУ «ХПІ» з робочим візитом відвідав директор Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України Володимир Мірненко.

В рамках співпраці між НТУ «ХПІ» та Шеньянським інженерним інститутом (Shenyang Institute of Engineering SIE, Китай) під час онлайн-конференції за участі проректора НТУ «ХПІ» Геннадія Хрипунова, проректора Шеньянського інженерного інституту (SIE) Сун Цзісіня, а також деканів енергетичних і механічних факультетів двох вишів, представників відділів міжнародних зв’язків було досягнуто цілий комплекс домовленостей про співпрацю.

НТУ «ХПІ» посів I місце на фестивалі студентської самодіяльності «Студентська весна 2021», в якому взяли участь більше 20 вишів Харкова. За підсумками виступів, творчі колективи та виконавці Палацу студентів ХПІ посіли 16 призових місць, серед яких вісім — перших. Це найкращий результат за всю історію участі НТУ «ХПІ» у цьому конкурсі.

Харківський Політех посів I місце серед українських вишів у категоріях «промисловість, інновації та інфраструктура» та «гідна праця та економічне зростання» світового рейтингу University Impact Rankings 2021.

26 квітня, у день 35-річчя з дня катастрофи на Чорнобильській АЕС, ректор НТУ «ХПІ» Євген Сокол і голова профспілкового комітету вишу Анатолій Фомін зустрілися зі співробітниками ХПІ — ліквідаторами наслідків аварії.

Провідне світове видавництво Springer опублікувало науковий збірник «Advanced Manufacturing Processes II», який створений за підсумками 2-ї Грабченківської міжнародної конференції «Передові виробничі процеси» (Interpartner 2020).

НТУ «ХПІ» увійшов до щорічного міжнародного рейтингу Round University Ranking, який вимірює показники діяльності університетів у сферах викладання, досліджень, міжнародної діяльності, фінансової стійкості. У 2021 році, за результатами оцінювання, ХПІ посів 616-е місце серед всіх представлених вишів (було 654-е).

Молода вчена НТУ «ХПІ» Альона Глушко, старший викладач кафедри зварювання ХПІ, — перша та єдина представниця з України, яка з травня по вересень проходила стажування при Міністерстві енергетики Ізраїлю в рамках міжнародного проєкту «Стратегічна екологічна оцінка морських поновлюваних джерел енергії».

НТУ «ХПІ» відвідала делегація Азербайджанського технічного університету (АзТУ) на чолі з ректором вишу Вілаятом Мамедом огли Валієвим (Vilayat Mammad oglu Valiyev). Він обговорив із керівництвом ХПІ можливі напрями співпраці в науковій та освітній сферах, а також ознайомився з роботою нових проектів НТУ «ХПІ»: Інноваційним кампусом, міжнародними центрами для іноземних студентів та іншими об’єктами.

Четверо вчених НТУ «ХПІ»: доктор психологічних наук, професор кафедри педагогіки і психології управління соціальними системами імені академіка І.А. Зязюна Ніна Підбуцька; доктор економічних наук, професор кафедри менеджменту інноваційного підприємства і міжнародних економічних відносин Наталія Шматько; кандидат технічних наук, старший викладач кафедри динаміки і міцності машин Ксенія Потопальська та доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри передачі електричної енергії Сергій Шевченко стали переможцями конкурсу на отримання обласних іменних стипендій в галузі науки.

18—20 травня в НТУ «ХПІ» в онлайн форматі відбулася XXIX Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я » (MicroCAD—2021). Цього року заявки на участь подали понад 4,5 тисячі вчених, фахівців, аспірантів, студентів. Виступили вчені з Німеччини, Болгарії, Румунії, Польщі, Греції, Казахстану, Грузії, Туркменістану, Угорщини, а також багатьох регіонів України.

Міністерство вищої освіти та науки Єгипту опублікувало «Правила визнання документів про вищу освіту, виданих зарубіжними університетами, починаючи з 2019/2020 навчального року». Ці правила стосуватимуться списку із семи ЗВО України, серед них – НТУ «ХПІ».

НТУ «ХПІ» увійшов до списку 23 українських вишів, де організовують підготовчі курси для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій Донбасу, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

Ректор НТУ «ХПІ» Євген Сокол підписав угоду про співпрацю та договір на проведення практики студентів з Головним управлінням Державної податкової служби (ГУ ДПС) в Харківській області.

НТУ «ХПІ» третій рік поспіль утримує марку кращого технічного вишу України в рейтингу провідних університетів світу QS World University Rankings. Серед восьми представлених українських вишів, ХПІ посів третє місце, поступившись лише класичним університетам.

В НТУ «ХПІ» відкрито спеціальність «Готельно-ресторанна справа». Навчання буде здійснюватися на базі кафедри бізнес-аналітики, обліку та готельно-ресторанної справи.

Розробка вчених НТУ «ХПІ» ICardy була визнана кращою на Всеукраїнському конкурсі серед жінок-підприємниць у фінальному етапі Women’s Pitch Day.

НТУ «ХПІ» увійшов до складу Альянсу українських і китайських університетів. Альянс об’єднує 49 українських і 92 китайських університетів.

НТУ «ХПІ» уклав прямий договір про співпрацю з Далянським політехнічним університетом (Китай). Угода передбачає академічні обміни студентів і викладачів, створення спільних освітніх і наукових проектів, програми подвійних дипломів.

24 червня в НТУ «ХПІ» відбулися урочисті заходи, присвячені 600-річної історії взаємовідносин між Османською імперією та Україною. На засіданні Вченої ради був переданий унікальний архів Османської імперії про співпрацю України та Туреччини за останні 600 років. Історична подія відбулася за участю почесних гостей: Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета, заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Романа Семенухи, представників Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. Оцифрований архів, який налічує понад 60 000 документів, підготовлений партнером ХПІ — Стамбульським університетом. Історичні документи протягом кількох років детально вивчав в архівах Турецької республіки професор Стамбульського університету Мехмет Хакан Саглам. Під час засідання Вченої ради НТУ «ХПІ» турецькому вченому вручили звання Почесного доктора НТУ «ХПІ».

НТУ «ХПІ» посів підсумкове I місце на Міжнародній олімпіаді з інформаційних технологій «IT-Universe-2021».

В НТУ «ХПІ» обрали переможців четвертого сезону освітньо-стипендіальної програми CIG R&D LAB від Chernovetskyi Investment Group (CIG). Ними стали стартапи WeLight і Opty team. Автори «золотих» стартапів — студенти і викладачі, які представляють кафедри: промислової та біомедичної електроніки, хімічної техніки та промислової екології, фізвиховання.

Вчені НТУ «ХПІ» взяли участь у XVII Міжнародній спеціалізованій виставці «Зброя та безпека — 2021».

В НТУ «ХПІ» відкрито нову, унікальну для України спеціальність «Енергоефективність та комп’ютерна хімічна інженерія». Спеціальність розроблена кафедрою інтегрованих технологій, процесів та апаратів НТУ «ХПІ» спільно з Інститутом науки та технології Манчестерського університету .

На базі кафедри систем інформації НТУ «ХПІ» відкрився партнерський освітній центр «Академія кібербезпеки Palo Alto».

Делегація НТУ «ХПІ» на чолі з ректором Євгеном Соколом відвідала чотири університети Туреччини: Стамбульський університет Черрахпаша, Стамбульський технічний університет, Університет Бахчешехір, Стамбульський Гедік університет. За підсумками візитів були підписані договори про співпрацю в науково-освітній сфері, визначені основні вектори подальшої роботи.

26 липня в Києві шість українських вишів, серед яких НТУ «Харківський політехнічний інститут», уклали контракти в межах реалізації проєкту «Вища освіта в Україні». Проєкт стосується комплексного енергоефективного оновлення будівель університетів. ХПІ — єдиний харківський виш, який бере участь у цій програмі. Університет представляв проректор Магомедємін Гасанов. Проєкт реалізується за підтримки Європейського інвестиційного банку та гранту Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P).

НТУ «ХПІ» увійшов до п’ятірки кращих українських вишів за даними міжнародного рейтингу Webometrics Ranking of World Universities, який оцінює показники активності університетів у інтернеті. Крім того, ХПІ став кращим серед університетів Харківського регіону. Всього було оцінено 31 тис. вишів різних країн світу, з них — 315 українських.

НТУ «ХПІ» відвідала делегація Посольства Республіки Узбекистан в Україні. До її складу увійшли: Надзвичайний і Повноважний Посол Алішер Курманов і перший секретар з політичних питань Абдурахмон Махмудов. Вони провели переговори з керівництвом ХПІ, ознайомилися з діяльністю вишу та окреслили кроки для подальшої співпраці.

НТУ «ХПІ» підписав Меморандум про співпрацю з Національним юридичним університетом ім. Ярослава Мудрого. Передбачається проведення спільних досліджень, виконання інноваційних науково-технічних проектів для галузі криміналістики. Реалізовувати проекти будуть викладачі та студенти двох кафедр: комп’ютерної математики і аналізу даних ХПІ та криміналістики НЮУ.

Курсанти та офіцери Військового інституту танкових військ НТУ «ХПІ» 24 серпня у Києві взяли участь у військовому параді, присвяченому 30-й річниці Незалежності України. Очолив парадний розрахунок танкістів ХПІ — начальник інституту, полковник Олександр Серпухов.

У НТУ «ХПИ» підбили підсумки вступної кампанії 2021 року. Студентами першого курсу денної форми навчання стали 2328 осіб (1 487 бюджет).

27 серпня на урочистому засіданні в Києві Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет вручив ректору НТУ «ХПІ» професору Євгену Соколу найвищу нагороду Міністерства освіти і науки України — нагрудний знак «За наукові та освітні досягнення».

1 вересня відбулося свято Посвяти в студенти НТУ «ХПІ», локацією став майданчик біля спорткомплексу «Політех» у оновленому Молодіжному парку.

НТУ «ХПІ» відвідав професор Каліфорнійського університету в Берклі, ментор еō Business Incubators Рік Расмуссен. Він зустрівся з керівництвом вишу, обговорив можливості для подальшої співпраці, а також став почесним гостем свята «Посвята в студенти».

Вчені та студенти НТУ «ХПІ» взяли участь у VI щорічному Всеукраїнському конкурсі «Національні стартап змагання України 2021». За результатами оцінювання робіт дві команди ХПІ отримали нагороди: стартап Elomia — програма зі штучним інтелектом для надання психологічної допомоги — став переможцем і представить Україну на Всесвітніх змаганнях університетських стартапів у Китаї; винахід Smoke Free Air Tech — рішення для очищення повітря з індустріальних труб — отримав спеціальну нагороду «Sustainability Award».

В НТУ «ХПІ» стартував новий сезон унікальної програми з підготовки IT-фахівців «Інноваційний кампус». Його учасниками стали понад 360 другокурсників двох кафедр — програмної інженерії та інформаційних технологій управління, обчислювальної техніки та програмування.

НТУ «ХПІ» відвідала делегація Асоціації марокканських випускників вишів України.

В НТУ «ХПІ» відбулося урочисте відкриття аудиторії, яка присвячена видатному вченому-теплоенергетику, доктору технічних наук, академіку Академії наук Вищої школи, заслуженому працівнику освіти України, професору кафедри теплотехніки та енергоефективних технологій Борису Олексійовичу Левченку.

НТУ «ХПІ» відвідала делегація Академії Міністерства надзвичайних ситуацій Азербайджанської Республіки на чолі з ректором Баба Гаджи огли Салаєвим. Під час зустрічі гості ознайомилися з діяльністю харківського Політеху, обговорили можливості взаємовигідної співпраці.

22-23 вересня НТУ «ХПІ» відвідав аташе з економічних питань Посольства Латвійської Республіки в Україні Айнарс Межуліс. Візит відбувся з метою обговорення можливих сфер співробітництва.

Доцентка кафедри фізики НТУ «ХПІ» Ксенія Мінакова посіла 1 місце в національному конкурсі «Молодий вчений року-2020» в номінації «Профорієнтаційна наукова платформа». Організатор змагань — Рада молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України.

НТУ «ХПІ» відвідала делегація з Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ)., Гості зустрілися з ректором Євгеном Соколом, взяли участь у переговорах про співробітництво в галузі освіти та спорту, відвідали низку об’єктів студмістечка, спорткомплекс і стартап-центр «Spark» ХПІ.

Видання «Електротехніка і Електромеханіка» НТУ «ХПІ» увійшло до бази даних Scopus. Таким чином, журнал став першим в Україні в галузі електротехніки, який одночасно представлений у двох найбільших міжнародних наукометричних базах: Scopus та Web of Science Core Collection.

Лауреатом міського конкурсу «Молода людина року 2021» в номінації «Наукова діяльність» став доцент кафедри передачі електричної енергії НТУ «ХПІ» Дмитро Данильченко.

Дві команди НТУ «ХПІ» взяли участь у 15-му глобальному хакатоні IEEExtreme. Харківські політехніки були єдиними представниками від України серед 5570 команд учасників із 62 країн світу.

Народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, Почесний громадянин Харківської області Віктор Ковтун обраний Почесним професором НТУ «ХПІ». Це звання йому присвоєно «за вагомий особистий внесок у розвиток культури та мистецтва України, активну співпрацю з НТУ «ХПІ» в естетичному вихованні студентів та викладачів, створення високохудожніх творів у галузі живопису».

14 листопада НТУ «ХПІ» провів онлайн День відкритих дверей — вперше у Telegram, а також у Facebook. У прямому ефірі учасниками стали понад 2500 осіб.

НТУ «ХПІ» з офіційним візитом відвідали представники Університету Газі (Анкара) та бізнесу Туреччини.

НТУ «ХПІ» відвідав директор міжнародної компанії «MICAS Simulation Ltd» (м. Оксфорд, Велика Британія) Микола Біба. Він провів семінар для студентів та викладачів вишу кафедри комп’ютерного моделювання та інтегрованих технологій обробки тиском, взяв участь у міжнародній конференції, яка організована ХПІ, відбулася зустріч із керівництвом університету. За підсумками візиту, досягнуто домовленостей щодо подальшої співпраці у науковій сфері.

3 грудня у Шанхаї (Китай) відбувся фінал Всесвітніх університетських стартап змагань (University Startup World Cup-2021). За підсумками конкурсу, І місце у категорії «Здоров’я» (для стартапів на ранній стадії розвитку) посів проект Elomia, який розробила команда НТУ «ХПІ». Це — додаток зі штучним інтелектом для надання психологічної допомоги. Загалом у змаганнях взяли участь 100 найкращих стартапів із 42 країн світу.

НТУ «ХПІ» відвідала делегація Казахського національного медичного університету імені С.Д. Асфендіярова. Мета — обговорення науково-технічного та освітнього співробітництва.

НТУ «ХПІ» уклав договір про співпрацю з компанією ZEPS.Tech. Підписання відбулося у межах візиту до харківського Політеху керівництва компанії — CEO Віталія Єгорова та співзасновниці Ірини Поваляєвої. На зустрічі з ректором університету Євгеном Соколом обговорювалися напрями спільної роботи, серед них: проектне навчання студентів ХПІ, реалізація стартапів та іншої наукової діяльності.

Троє працівників НТУ «ХПІ» стали лауреатами Державних премій у галузі науки і техніки 2021 року. Доценту кафедри турбінобудування Олені Авдєєвій присуджено премію Президента України для молодих вчених, а завідувач кафедри фізичної хімії Микола Сахненко та професор кафедри загальної та неорганічної хімії Марина Ведь (посмертно) отримали Національну премію України імені Бориса Патона.
Факультет соціально-гуманітарних технологій НТУ «Харківський політехнічний інститут» (декан Андрій Кипенський) відзначив 25-річчя.
У НТУ «ХПІ» відбулася науково-практична конференція «Дробицький Яр та сучасний світ», присвячена 80-м роковинам початку трагічних подій у Дробицькому Яру.
Доцентка кафедри фізики НТУ «ХПІ» Ксенія Мінакова стала переможницею IV обласного конкурсу «Найкращий молодий науковець Харківщини» за напрямом «Енергетика та енергоефективність».

Двоє політехніків увійшли до числа лауреатів ХХІІІ обласного конкурсу «Вища школа Харківщини — кращі імена». Ними стали: начальник кафедри хімії та бойових токсичних хімічних речовин Військового інституту танкових військНТУ «ХПІ» Сергій Петрухін у номінації «За шляхетний приклад служіння українському народові»; професор, головний науковий співробітник кафедри фізики металів та напівпровідників Валерій Кондратенко у номінації «Науковець».

НТУ «ХПІ» покращив показники в рейтингу QS EECA 2022, який оцінює університети країн Європи та Центральної Азії, що розвиваються. Харківський Політех посів 105-те місце у загальному заліку (було 115 місце) та 4-те — серед вишів України. Загалом у списку представлено 450 університетів, з них 41 — український.

23 грудня у Палаці студентів НТУ «ХПІ» відбувся святковий вечір, присвячений випуску магістрів. Документ про закінчення університету отримали 1078 політехніків, із них чверть — з відзнакою. Серед випускників були громадяни України та інших країн. Вручення дипломів відбулося за участю ректора НТУ «ХПІ» Євгена Сокола.

НТУ «ХПІ» уклав договір із компанією MobiDev. Передбачається співпраця за напрямом навчальної, науково-дослідної роботи для закріплення у студентів теоретичних знань та їх практичного застосування на виробництві, обмін досвідом з метою покращення якості підготовки IT-фахівців. Документ підписали ректор Євген Сокол та президент компанії Олексій Островерхий.