Кіностудія «ХПІ-фільм» (до 1992 року Кіностудія ХПІ) почав свою творчу діяльність восени 1957 року.
У 1957 р. випускник ХПІ Володимир Петрович Зубар, один з найталановитіших учасників студентської самодіяльності, повернувся в рідний ХПІ з заводу ХЕМЗ, щоб створити кіностудію. З ним прийшла ініціативна група: Є. Шерех, В. Малинов, М, Чопенко, Ю. Файнер та інші.
У ті роки ні у кого в Харкові не було закінченого кінопроцесу … Поступово все необхідне для створення фільмів на плівці 35 мм – зйомки, проявлення плівки, озвучування, монтаж, мультпроізводство – студійці налагодили в себе.
Незабаром зібралася група студентів, які з ентузіазмом брали участь у роботі кіностудії. У 1958 р. було знято перший документальний фільм «Ми на цілині», потім ігровий фільм «Останній лист». У 1961 р. публіцистичний фільм «Геть з дороги» зробив студійців кореспондентами Всесоюзного кіножурналу «Фітіль».
З 1959 р. існували разом кіностудія і кінолабораторія, налагоджувалося виробництво навчальних фільмів.
В. П. Зубар залучав до роботи над фільмами своїх товаришів по самодіяльності, в році навчання в ХПІ блищали на студентських вечорах. Серед них були і ті, хто згодом стали професійними діячами кіно: А. Інін, В. Фокін, В. Харченко. З 1965 р. повністю присвятив себе роботі на кіностудії Аркадій Фаустов, що незабаром став її керівником, – Володимир Зубар передав йому естафету. У цьому ж році всі ці талановиті політехніки створюють легендарний фільм «КВН».
В кінці 60-х рр.. кіностудія ХПІ стає Народною і за формою і за змістом, тому що студенти знаходять тут свій другий дім. З 1968 року студія починає регулярно набирати студентів і навчати їх основам сценарного, режисерського, операторського та акторської майстерності. Хлопцям дають можливість брати участь у кінопроцесі, самим знімати фільми.
За словами В. П. Зубаря: «Фаустов став «мотором» і душею колективу, що зібрав багатьох талановитих любителів кіномистецтва, з яких згодом вийшло чимало відомих професіоналів – режисерів, акторів, операторів, працівників телебачення. Є навіть володар «Оскара»!
У 1974 році за видатні творчі досягнення Кіностудії ХПІ було присвоєно звання «Народна Кіностудія».
Більшість студійців не переривають зв’язок з кіностудією, багато ставали її співробітниками. Кілька чоловік з першого набору і зараз працюють на студії.
Аркадій Михайлович Фаустов, режисер, сценарист, керівник, якого студійці називають «учитель», пропрацював на кіностудії ХПІ, яка в 90ті рр.. була перетворена в Відеоцентр, до 2009 р.
Усього аматорської кіностудією було знято близько 120 фільмів. Вона завоювала безліч дипломів і нагород в різних конкурсах, займала призові місця та отримувала дипломи на союзних та міжнародних фестивалях.
Студія «ХПІ-фільм» знімала у всіх жанрах: хроніка, документальні, ігрові, навчальні фільми, зробила прорив в електронній мультиплікації. Згадаймо деякі фільми: «Політехнічний: роки, події, люди …», «Ця славна Т-34», «Дорога пізнання», «Наш Політехнічний», «Гра в кішки-мишки», «Навчально-спортивний комплекс ХПІ», «Щоденник Фестивалю», «Показуйте, нам цікаво», «Eindruke», «Ігрове проектування», мультфільми «Новий маршрут», «Бумеранг».
Любительська кіностудія виробляла високопрофесійну продукцію.
У 90-ті роки багато вузів не змогли зберегти свої кіностудії, і тільки НТУ «ХПІ» продовжує жити і творити.
Відеоцентр відомий своїми навчальними та документальними фільмами і роликами, його продукція завжди використовувалася на презентаціях , виставках , конференціях і переговорах , проведених ВУЗом .
У 2010р начальником відеоцентру став Едуард Тихенко , який прагнув вивести Відеоцентр НТУ « ХПІ» на сучасний технологічний рівень. Був створений сайт відеоцентру , продовжилися заняття зі студентами. Було багато планів, які , на жаль , не здійснилися …
У березні 2013 в.о. керівника відеоцентру призначили І.Ж.Фаустову . Весь 2013 пройшов під егідою 50 – річчя Палацу студентів – ми брали активну участь, знімаючи репетиції та заходи , монтуючи фільми , кліпи, окремі сюжети. Зубар і Фаустова написали спогади про народження та життя кіностудії , про людей, фільми , традиції. Звичайно, знімали і знімаємо всі значні заходи, що відбуваються в університеті, відновили творчі та дружні зв’язки з кафедрами, співпрацю з музеєм ХПІ (спільно підготували експозицію , присвячену кіностудії), редакцією газети «Політехнік».
Більшість фільмів кіностудії «ХПІ -фільм» оцифровані , багато фільмів і мультфільмів, які розміщені на YouTube, користуються успіхом у нас та за кордоном. Відеоцентр і ЦНІТ розпочали спільний проект з оновлення та наповнення фільмами та інформацією університетського сайту – ми дуже раді набуттю нових талановитих і професійних друзів. Подружилися і з хлопцями з профкому студентів , плануємо спільні проекти по створенню фільмів і поновленню занять зі студентами у більшому обсязі .
Зараз у молоді є техніка і можливість знімати , але немає елементарних знань , як знімати та монтувати , що таке кадр, план , які принципи монтажу, як створити сюжет , який буде цікавий не тільки тобі, а й оточуючим, але багато хлопців хочуть цьому навчитися. І ми з радістю поділимося знаннями та досвідом, залучимо до участі у створенні фільмів про ХПІ , пояснимо різницю між телевізійним новинним сюжетом – одноденкою і художнім переосмисленням матеріалу , який в результаті стає фактом мистецтва, цікавим і через багато років. У нашому місті, та й в Україні, величезна кількість телеканалів – і дуже мало кіностудій.
Пишаємося тим , що наш Політех у всі часи розвиває не тільки науковий потенціал і професійні навички , а й художні таланти своїх студентів. Ми, учні А.М.Фаустова , продовжуємо його справу, справу багатьох поколінь студійців. Ми вдячні батькові- засновнику кіностудії В.П.Зубарю за його підтримку, мудрі настанови , просто за те , що він є! І його ровесник, який теж стояв біля витоків кіностудії , В.А.Малінов – завжди поруч з нами. І ми радіємо талановитій , розумній , щирій молоді, яка продовжує «зв’язок часів».
Нам по -доброму заздрять багато вузів , які хочуть відродити свої кіностудії , одночасно розшукати свої старі фільми , свої архіви.
Понад 55 років створюється кіно-і відеолетопісь рідного ХПІ. Це надбання Відеоцентр дбайливо зберігає і поповнює для прийдешніх поколінь політехніків !